Sivilce Çıkma Nedenleri

En büyük cilt sorunlarından birisi olan sivilceler; özellikle yüzümüzde çıkanları insanların ruh halini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu duruma o kadar rastlanıyor ki sivilcelerden kurtulmak adına yetkinliği olmayan kişilerin önerilerine itibar edilmekte ve kullanılan ilaçlar yüzünden ruhsal olarak zarar görülmekte veya cilt üzerinde kalıcı hasara neden olabilmektedir. Cildimizi besleyebilmek ve kuruluğunu önlemek, derinin canlılığını muhafaza etmek için preparat malzemesine ihtiyacı vardır. Bu maddenin çoğunluğu yağdan oluşur. Cildimizde alt deri tabakasında bulunan yağ bezleri cilt yüzeyine düzenli olarak yağ salgısı gerçekleştirmektedir.

Yağ salgısı dış yüzeye açılan kanalar ile gerçekleşmektedir. Bu kanalların tıkanması da sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Yağ bezlerinin salgısı içerisinde bulunan sebum molekülü cildi koruyucu fonksiyonu vardır. Kanalların tıkanması ile dışarı çıkamayıp biriken bu madde kıl köklerinde bakteri oluşumunu tetikler. Yağ ve ölü derinin bir arada olduğu bu ortam bakteri oluşumu için en optimum zemin teşkil etmektedir.

Sivilcelerin Çıkma Nedenleri

Bakteriler içerisinde oldukları bu kültür ortamında çoğaldıkça ciltte kızarıklık, şişlik ve ağrı görülmeye başlar. İlerleyen dönemde iltihap meydana gelir. Kanal içerisinde basıncın artması ile sivilceler patlar ve içerisinde bulunanları dışa atar.

Biyolojik olarak bu şekilde oluşan sivilcelerin farklı sebepleri de vardır. Bu sebeplerde bazıları ırsi olabilmektedir. Anne ve babada sivilce sorunu olan çocuklarda bu tür şikâyetlerin yaygın oma ihtimali yüksektir. Bir diğer etken faktör de böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjen hormonlarıdır. Kişinin alerjik bünye sahipliği bu hormonlara karşı hassas olabilmektedir.

İçinde bulunduğumuz ruh hali; stres, endişe hatta aşırı mutluluk sivilce oluşumunu tetikleyen etmenlerdir. Bununla bağlantılı olarak bayanlarda adet dönemlerinde belirsizlik gösteren ruh halleri hormonal dengesizliklere yol açabilmekte ve sivilceleri tetikleyici etmen olabilmektedir.

Oluşan bu sivilceler ile oynamak sivilcelerin içerisinde olan bakteri kültürünün taşınmasına neden olabilmektedir. Bazı derin tabakalarda kökleri bulunan sivilcelerin patlatılması ise ciltte tamiri mümkün olmayan izlere neden olabilmektedir.

Genel olarak dönemsel yoğunluk gösteren bu sivilceler sabır ve kabullenme en etkin çözümü olmaktadır. Yüz temizliğine dikkat edilmesi sabunlu su ile düzenli yıkanması sivilce oluşumunu azaltan ön uygulamalardır.

Sivilcelerin çıkma nedenleri üzerine bilgilendirici yazı.
Sivilcelerin çıkma nedenleri üzerine bilgilendirici yazı.
error: Kopyalamak mümkün değil !