Sivilce Kanamasını Durdurun

Sivilce Kanaması Nasıl Durdurulur

Özellikle ergenlik döneminin cilt sorunu olarak bilinen sivilceler, aslında her yaştan kadın veya erkek birçok kişinin karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Hormonal değişiklikler, hamilelik gibi özel dönemler, ergenlik, ilaç kullanımı, yanlış beslenme, hava kirliliği, kullanılan makyaj malzemeleri ve bazı hastalıklar bu sorunu tetiklemektedir. Sivilceler oluşum şekillerine göre çeşitli kategorilere ayrılabilir. Kimisi normal bir seyir gösterir ve diğerlerine göre daha hafiftir. Genellikle dönemsel olan bu sivilceler kendiliğinden geçip, herhangi bir tedavi gerektirmez. Bazı sivilceler ise şişerek iltihaplı bir hal alabilmektedir. Kistik akne de denilen bu durumda mutlaka doktora başvurulmalı eğer gerekiyorsa ağız yoluyla antibiyotik alımına da başlanmalıdır. Sivilce çıktıktan sonra bazen sıkılarak ondan kurtulmaya çalışılır. Böyle bir durumda eğer akne iltihaplıysa içinden irin ve kan akabilmekte kimi zaman sivilceden gelen kan ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Sivilceden gelen kandan nasıl kurtulursunuz?

Sivilce Kanamasını Durdurma Yöntemleri

  • Bilinen en etkili yöntem soğuk su. Soğuk suyun özelliği kan akışını yavaşlatması. Bu sebeple kanayan bölgeye soğuk su tutulur ve iyice temizlenir. Bu kanın ve irinin diğer bölgelere de bulaşarak orada da sivilce çıkmasına neden olabileceğini unutmayın.
  • Hepimizin kullandığı vazelinin bir diğer özelliği ise kanı durdurması. İçerisinde bulunan maddeler sürüldüğü yerdeki kanı pıhtılaştırarak durmasına yardımcı olur.
  • Yine kanın pıhtılaşmasını sağlayan diğer bir madde ise beyaz sirke. Sivilceli bölgeye pamuk yardımı ile sürülen beyaz sirke kanı durduracaktır.
  • Kanın yavaşlamasını sağlayan mısır nişastasını da kan akan bölgeye sürmeniz etkili bir yöntem olacaktır.
  • Elinize bir pamuk alarak kanayan sivilcenin üzerine bastırabilirsiniz. Baskı her zaman kan akışını yavaşlatır ve kanı durdurur. Baskı esnasında elinizi çekmemeli, kan durana kadar baskıyı sürdürmelisiniz.
  • Kan akan yere şeker sürülür ve bir süre beklendikten sonra ılık su ile cilt temizlenir.
  • Bir yumurtayı kırın ve kabuğun içindeki zarı attıktan sonra kabukları yumurtaya ekleyerek iyice ezin. Bu karışımı kanayan yere sürdüğünüzde kanın yavaşladığını göreceksiniz.

Sivilce kanaması orucu bozar mı?

Ramazan ayı içinde bu soru ile sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Sivilce kanaması elbette orucu bozmaz ancak abdesti bozacağı aşikardır.

Sivilce eğer yüzde ise kafanızı geriye atın ve kanayan yerin yukarıda kalmasını sağlayın. Unutmayın ki kanayan bölgenin kalp seviyesinin üzerinde tutulması kan akışının azalmasını sağlar.

Sivilce kanamasını durdurmak için uygulanması gereken yöntemlerin anlatıldığı yazı.
Sivilce kanamasını durdurmak için uygulanması gereken yöntemlerin anlatıldığı yazı.
error: Kopyalamak mümkün değil !