Sivilce Lekeleri İçin Doğal Maskeler

Ergenlik döneminde ya da sonraki evrelerde çıkan sivilceler –eğer ki hassas bir cildiniz varsa- leke kalmasına neden olabilmektedir. Her cilt için bu durum geçerli olmasa da kimi ciltlerde lekelenmeler çok kolay olur. Ancak bu çokta dert edilmesi gereken bir konu değildir. Çünkü cildinizde oluşan lekelenmelere sivilce lekeleri için doğal maskeler hazırlayarak çözüm getirebilirsiniz. Gelin birlikte bu maskelerden birkaç tanesini inceleyelim.

Salatalık Maskesi

Bitkisel maskelerin vazgeçilmez malzemesi salatalıktır. Bizde salatalık ile yapabileceğiniz 2 farklı maskeyi konuşacağız. Birinci maske için;

  • bir bardak yulaf ezmesi,
  • bir çay kaşığı yoğurt
  • yarım salatalık

gerekmektedir. Rendelediğiniz salatalığı yulaf ezmesi ile karıştırıp, sonrasında da yoğurdu ekleyin. Bu karışımı tüm yüzünüze sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada bir kez kullandığınız da cildinizdeki lekelerin silikleşmeye başladığını fark edeceksiniz.

İkinci maskemiz için yarım bardak salatalık suyu ve 1 yemek kaşığı şeker yeterlidir. Şekeri salatalık suyu ile karıştırıp, iyice erimesini sağlayın. Sonrasında yüzünüze masaj yaparak 15 dakika bekleyin ve yıkayın. Bu hem lekelenmelere hem de cildinizin mat görünümden kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Çilek Maskesi

Bu maske için;

  • üç orta boy çilek,
  • 1 yemek kaşığı lavanta yağı
  • 1 çay kaşığı bira mayası

gerekmektedir. Püre haline getirilmiş olan çilekleri diğer malzemelerle güzelce karıştırın. Sonrasında yüzünüze masaj yaparak yedirin ve 10 dakika bekletip, ılık su ile durulayın.

*Maskenin içinde bira mayası olduğu için uygulanırken, gözlere ve dudağınıza gelmemesine dikkat edin.

Havuç Maskesi

Bu maske için;

  • orta boy 3-4 tane havuç
  • soğuk süt

gereklidir. İlk olarak havuçları haşlayın. Sonrasında havuçları püre haline getirerek, lekeli bölgelerinizi hafif dokunuşlarla uygulayın. Maske yüzünüzde 20 dakika kadar kalacağından nem kaybetmemesi için kalın bir katman halinde uygulamalısınız. Sonrasında süre dolana kadar bekleyip, soğuk süt ile durulayın. Sütü arındırmak için de soğuk su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Havuç maskesi sivilce lekelenmelerinin yanı sıra yine sivilcelerden kaynaklı ciltte oluşan çukurlukların da giderilmesinde yararlı olmaktadır. Bu maskeyi de haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Sivilce lekeleriniz için salatalık, çilek ve havuç maskesi.
Sivilce lekeleriniz için salatalık, çilek ve havuç maskesi.
error: Kopyalamak mümkün değil !