Sivilceler ve Doğal Çözüm Önerileri

Cilt bakımı konusunda çok çeşitli araştırmalara konu olan ve özellikle bayanların karşılaştıklarında adeta buhrana girdikleri bir problemleri vardır. O problem ise biyolojik bir gerçeklik ve kaçınılmaz olan sivilcelerdir. Kaçınılmaz ve biyolojik bir son deyimi okurlarımıza çözüm önerilerini mantıksız gibi çağrıştırmaktadır. Bu gibi bir düşünceniz var ise bu konuda bilmeniz gerekenler olduğunu gösterir.

Öncelikle sivilcelerin çıkış nedenlerini ergenlik dönemi ve kişisel nedenler olarak ikiye ayırmak gerekir. Ve sivilcelere çözüm önerilerini de bu şekilde ayırmak gerekmektedir. Ergenlik dönemi sivilcelerine yapacağınız müdahale onların yoğunluğunu ve şiddetini yani ebat, verdiği acıyı azaltabilirsiniz. 10 sivilce yerine birkaç tane ile kurtulabilir ve tıbbi yardıma ihtiyaç duymayabilirsiniz. Kişisel nedenler ise bakımsızlık, yetersiz temizlik alışkanlığı, stres ve cilt yapısı olarak sıralanabilir. Bu kategori önlem almanız gereken en önemli kısımdır. Sayılan parametrelere dikkat etmez iseniz geri dönüşü olmayan veya operasyon geçirmenizi gerektirebilen durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Sivilceyi önlemek için yapılabileceklerden ilk aşama, kullanılan kozmetik malzemeleri iyi seçmektir. Genellikle sivilceli bir cilde sahip olan insanların daha çok su bazlı kozmetik ürünleri tercih etmesi gerekiyor.

*Yağlı kozmetik ürünler, gözenekleri tıkayarak akne gelişmesine neden olabileceği gibi aynı zamanda sağlık açısından da zararı olan ürünlerdir. Saçlarımıza kullandığımız yağlı ürünlere de dikkat etmeliyiz. Çünkü bunlar alın bölgesinde akneye sebep olabilmektedir.

*Eğer sivilceli bir cilde sahip isek cildimizin nefes alabilmesi için mümkün olduğunca makyajı en aza indirmeliyiz.

*Sivilceleri sıkmak da çok yanlış bir yöntemdir. Sivilceleri sıkmak dağılmasını kolaylaştıracağı gibi, aynı zamanda leke kalmasına da sebep olacaktır. O bölgeye elin temas etmesi bile mikrobun başka bir bölgeye bulaşmasını çok hızlı bir şekilde gerçekleştirir.

*Sivilceler için bol su içmek de faydalıdır. Çünkü su cildin esnekliğini arttırır ve atıkların gözeneklerden çıkmasına yardımcı olur.

*Tabi ki stres de sivilcelerin çıkması için çok büyük bir etkendir. Bu yüzden stresten kaçınılması gerekir.
Sivilce sorununa çözüm olarak egzersiz yapmayı da sayabiliriz. Çözüm olarak en iyi egzersizler yüzme, tempolu yürüyüş ve takım sporlarıdır. Yüzme, cildi hem içten hem dıştan temizleme etkisine sahip olduğu için en etkili egzersizdir. Spor yaparken ciltte asla makyaj olmamalıdır. Çünkü cildimizinde nefes almaya ihtiyacı vardır. Makyaj, terle karışarak bakteri üretimini arttırdığı için gözeneklerin tıkanmasına yol açar.

Sivilcelere doğal öneriler ve sivilceler ile ilgili bilgilendirme yazısı
Sivilcelere doğal öneriler ve sivilceler ile ilgili bilgilendirme yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !