Sivilce Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Cilt problemlerimizden en büyüğü ergenlik dönemi yada stresli bir periyodun ardından yüzümüzde çıkan sivilceler ve bıraktıkları izlerdir. Sivilceler ve izleri ile ilgili çok basit ve zamana ihtiyaç olan çözüm önerilerinden tutunda cerrahi yöntemlere kadar çok geniş seçenekler vardır. Bu seçeneklerin hangisini belirleyeceği tabi ki problem sahibinin tercihinde olacaktır. Ama tercihini yaparken öncelikli olarak düşmanını iyi tanıması gerekmektedir.

 

 

Sivilceler nasıl oluşur?

Cildimiz dış deri tabakasını beslemek ve belli oranda nemde tutmak için deri altı bezleri aracılığı ile sürekli olarak salgı yapar. Bu salgıyı dış deriye çılan kanallar vasıtası ile gerçekleştirir. Herhangi bir nedenle bu kanalların tıkanır ve bu kanallarda salgının birikmeye başlar. Bir süre sonra bu birikintilerin olduğu yerde enfeksiyon oluşur. Mikroorganizmaların artışı salgının devam etmesi ile kanallarda giderek basınç artar ve şişme olur. Bu şişiklikler etrafına göre kabarık ve kızarık bir şekil olarak görülür. Ve bu oluşan tepecikler sivilce olarak adlandırılır. Zaman ile basıncın belli hadde ulaşması sonucu patlama meydana gelir. Tıkanıklığın kanalın neresinde meydana geldiği önemlidir. Çıkış kısmına yakın yerlerde tıkanma oldu ise bu tür sivilceler kısa ömürlü ve acısızdır, iz bırakmazlar. Eğer daha derinlerde meydana geldi ise bu tür sivilceler daha büyük olur ve acı vericidirler. Genelde yüzde oluşan sivilce izlerinin yüzde doksanına bu tür sivilceler neden olurlar.

 

 

Cilt lekeleri nedir?

Cilt lekeleri sivilce izleri, akneler, çil, ve ben gibi çeşitli formatlarda olabilmektedir. Bu izlerden ben deri pigmentlerinin bir bölgede birikmesi ile oluşur. Ve daha önce sitemizde yayınladığımız “Ben Nedir ve Neden Çıkar ve Kurtulma Önerileri” başlıklı makalemizde uzun uzadıya ifade ettik. Çil ile ilgili ise daha sonraki yazılarımızda detaylı açıklamalar yayınlanacaktır.

Sivilce izleri ve lekeler ile ilgili çok çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunların bir kısmı kimyasal içerikli dermatolojik yöntemlerdir. Fakat bu tür ürünlerin içerdiği risk ve bedenimize karşı barındırdığı tehdit yüzünden doğal yöntemler ile elde edilebilecek çözüm yöntemleri tavsiye edilecektir.

 

 

Limon ve soda ile doğal peeling;

sivilce izlerinin bulunduğu bölgeye limon ya da soda sürün bir saat kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. bu işlemi günlük olarak tekrarlamanız gerekmektedir. Cildi kuru olanlar limonu denemeleri ciltlerini daha da kurutabileceği için soda kullanmaları daha uygun olacaktır.

 

Meyveler ve zeytinyağı;

Zeytin yağı ile lekelerin olduğu bölgeyi ovalayın. Bu işlemi leke eğer yeni ise işlevsel olacaktır.
Portakal, avakado, limon karışımı meyve suyu hazırlayın ve sivilce izlerinin olduğu bölgeye sürün.

Sivilce izleri ve sivilce nedenleri ile ilgili bilgilendirme yazısı
Sivilce izleri ve sivilce nedenleri ile ilgili bilgilendirme yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !