Sivilce Yapan Yiyecekler

Sivilcelerin oluşumu bazen dönemsel (regl, sıcak hava vs.) olsa da çoğu zaman tükettiğiniz besinlerden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Yağlı besinlerin içerisindeki tutucu madde nedeni ile besindeki yağlar parçalar halinde vücudun farklı bölgelerine dağılır. Bu dağılma da yüz ve sırt bölgesi gibi yağ birikimine açık olan bölgelerde sivilcelenmeye neden olur.

Ciltte yağlanmaya neden olan yiyecekler genel olarak atıştırmalık şeklinde tüketin yiyeceklerdir. Cips, kola, çikolata, dondurma, sosis ve dondurulmuş hazır et yemekleri, ekmek, kek, şekerleme, kurabiye, krem peynir, kızarmış yiyecekler, tatlı içkiler bu yiyeceklerden bazılarıdır. Ancak bunlar dışında kalan aslında çok sağlıklı ama yağlanma yapan yiyecekler de vardır; muz ve meyve suları. Meyve sularının tüketilmesi faydalı olsa da çok sık tüketildiğinde yan etkileri olmaktadır. Çünkü bir adet meyvenin içinde bulunan şeker yeterli olmasına rağmen bir bardak meyve suyu için ortalama 3-4 adet meyve sıkılmalıdır. Bu da şeker oranını yükselterek hem kiloya hem de sivilcelere neden olur.

 

 

Hangi yiyecekler sivilce yapar?

Sivilce oluşumunun önüne geçebilmek için sivilce yapan yiyeceklerden uzak durmanın yanında sivilce tedavisine iyi gelen yiyecekleri de tüketmek yararlı olacaktır. Bu sayede hem sağlıklı beslenme alışkanlığı elde edip hem de cildinizin yağlanmasının önüne geçebilirsiniz. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenerek cildin nem dengesini koruyup, gözeneklerin açılmasını sağlayarak, siyah nokta oluşumunu da önleyebilirsiniz. Tüketebileceğiniz diğer yiyecekeler ise ay çekirdeği, kiraz, vişne, kabak, kereviz, brokoli, brüksel lahanası, mantar, zeytin, zeytinyağı, istiridye, karnabahar, nohut, balık, kabuklu deniz ürünleri, somon, nar gibi besleyici değeri yüksek ve sağlıklı yiyeceklerdir.

Bahsetmiş olduğumuz sivilce yapan besinlerin tüketiminin bırakılması yetişkin bir bireyde sivilce oluşumunu önleyebilir. Fakat ergenlik dönemindeki gençlerde tamamen çözüm olmayacaktır. Bunun sebebi de; ergenlik döneminde oluşan sivilcelerin nedeninin her zaman sivilce yapan yiyecekler olmamasıdır. O dönemde vücutta yaşanan hormonal değişimler yüzünden gençlerde yağlanma ile birlikte sivilcelenme meydana gelir. Yine de sivilce yapan yiyeceklerin bırakılması fayda sağlayacak ve sağlıklı yiyecekler etkili olacaktır; ama tamamen temiz bir cilt için dermatolog kontrolü en doğrusudur.

Cips, kola, yağlı gıdalar cildinizin sivilcelenmesine neden olur.
Cips, kola, yağlı gıdalar cildinizin sivilcelenmesine neden olur.
error: Kopyalamak mümkün değil !