Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilce; genellikle ergenlik döneminde ve bu dönemi takip eden yıllarda görülür. Bireyleri en çok rahatsız eden sivilcelerin lokasyonları genellikle yüz bölgesinde olmaktadır. Sivilceler genelde küçükte olsa bulunduğu yerde yağlı ve rahatsız edici bir görünüme sahip olmaktadırlar. Rutin biyolojik fonksiyon olarak çıkan sivilcelerden ziyade bazı türleri ise kalıcı izlere neden olabilmektedir. Bu iz sivilceye müdahale edildiği için değil genelde sivilcenin derinliği ve boyutuyla alakalıdır. Kökü daha derinlerde olan büyük sivilceler kaçınılmaz izler bırakabilir. Sivilce tedavisinden maksat iz bırakmadan önce müdahale etmek ve cilt için potansiyel etkisini minimize etmektir. Tedavi yöntemini kademeli olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Sivilce Tedavi Yöntemleri

1. Öncelikli olarak sivilcenin ne tür bir sivilce olduğu (yani ergenlik dönemi, bayanlarda adet dönemleri ya da strese bağlı sivilce mi?) tespit edilmelidir.

2. Sivilce tedavisi uzun bir dönemi kapsayabileceği gibi bir veya iki ayda da sonuç verebilmektedir. Tedavi döneminde kullanılan ilaçlar başlangıç olarak sivilce yoğunluğu artabilir. Bu dönemde doktorunuzun önerdiği kozmetik destekleyici ürünler kullanabilir ve bu durumu azaltabilirsiniz. Genel olarak ise en etkin sonuç alınan tedavi süresi 5 ay civarı olmaktadır. Eğer uygulanan tedaviye rağmen 2 ay zarfında bir iyileşme görülmez ise tedavi metodu gözden geçirilmeli ve gerekiyorsa alternatif bir metot denenmelidir.

3. Tedavi sırasında alacağınız destek ürünler sivilcelerinizde kaşıntı ve aşırı duyarlılık hissi verebilir. Bu dönem en çok yılgınlık veren süreçtir bunu önlemek için ise nemlendirici kremler kullanılabilir. Bu problemlere sivilcelere sürülen antibiyotik ve vitamin destek kremleri neden olmaktadır. Bu tarz krem destekli antibiyotik tedavileri büyük sivilceler için kullanılır. Ağız yoluyla antibiyotik alımı ise daha çok küçük sivilcelerin tedavisinde uygulanan metodudur. Bu tedavi ciltte kıl kökenlerinde bulunan bateri birikimlerini azaltarak iltihaplanmanın önüne geçer ve doğal olarak da kızarıklık engellenmiş olur. Ayrıca bu tedavi doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda ve hormonal bozukluğu olan hastalarda da kullanılır.

4. Eğer yapılan tedavinin türü ne olursa olsun çözüm alınamazsa ağız yoluyla alınan isotretinoin tedavi metoduna başlamak gerekebilir.

5. Sivilce tedavisinden sonra eğer yüzünüzde lekeler ve izler varsa bunları operasyon ile tedavi edilebilir. Sivilceler de kortizon enjeksiyonu ile kısa sürede tedavi edilebilir. Lekeler ve izler ise lazerli tedavi ya da bir takım meyve asiti veya salisilik asit içeren peelingler kullanılabilir.

6. Sivilcelerin iz bırakmaması için mümkün mertebe patlatılmaması ve oynanmaması gerekmektedir. Ergenlik gibi biyolojik ve geçici sivilceler yok veya çok yoğun ve şiddetli sivilceler varsa uzman kontrolünde tedavi edilmeli ve ömür boyu yüzünüzde oluşabilecek etkilerden kurtulmalısınız.

Sivilce tedavisi üzerine giriş seviyesinde yazı.
Sivilce tedavisi üzerine giriş seviyesinde yazı.
error: Kopyalamak mümkün değil !