Sivilceler Nasıl Patlatılır

Sivilcenin patlatılıp patlatılmayacağına karar verme

Sivilceleri normal durumlarda patlatmamak gerekmektedir. Bunun sebebi sivilceleri patlatmanın cildi yaralaması ve iltihabın yayılmasına sebebiyet vermektir. Sivilceleri patlatmak uzun süreçte cilde zarar verir. Bazen sivilcenin kendi başına geçmesini beklemek için zamanımız olmayabilir. Bu yazıda sivilcenin ne zaman patlatılmaya hazır olduğu, patlatmanın nasıl güvenli hale getirilmesi gerektiği ve en az acı, zarar nasıl oluşur konularına değineceğiz. Mümkün olduğunca sivilcenin üzerine hidro kolloidal bant yapıştırmanızı öneriyoruz.

 

 

Ucu beyazlaşmış sivilceleri patlatın.

Ucu beyaz sivilceler genelde birkaç gün yüzünüzde bekleyebilir. Beyaz bölgenin altında iltihap birikmiştir ve bu tür sivilceleri patlatmak güvenli ve iltihaplanmayı önleyici tedbirlerle nispeten kolaydır.

 

 

Diğer tür sivilceleri patlatmayın.

Ucuz beyaz olmayan sivilceleri asla patlatmaya çalışmayın. Diğer tür sivilceleri patlatmak her zaman cildinizin yaralanmasına, iltihaplanmanın artmasına, kanamaya ve acıya sebep olur. Bu yüzden onları kendi başına bırakın. Daha yeni oluşmuş veya üzerinden 1-2 gün geçmiş sivilceler patlatılmak için hazır değildir. Kızarıklığın ucunun beyazlaşmasını bekleyin. Büyük, kırmızı ve acıyan sivilceler patlatılmamalıdır. Böyle büyük sivilcelerin patlatılması her zaman ciltte yaraya sebep olmaktadır.

 

 

Ellerinizi ve sivilceyi temizleyin

Ellerinizi yıkayın

Bu çok önemli adımı atlamayın ve özellikle tırnak altlarını temizleyin ve ılık su ile bol sabun kullanın. Parmaklarınızla sivilceye dokunmaktan kaçınmalısınız. Ancak yanlışlıkla dokunsanız bile elleriniz temiz olduğundan tahriş ve iltihaplanmaya sebep olma ihtimali azalacaktır.

 

Sivilceyi ve etrafındaki bölgeyi temizleyin

Bir sivilceyi patlattığınızda cildi açmış olursunuz bu da bakterilerin içeri girmesi için bir fırsattır. Bakterilerin girmesine fırsat vermezseniz sivilceler daha hızlı iyileşirler. Sivilcenin olduğu bölgeyi temizlemek fazla yağı, teri, kiri ve makyajı da ortadan kaldırır. Bölgeyi temizlemek için antibakteriyel bir temizleyici veya alkolü pamuk vasıtasıyla ilgili yere sürün. Sürerken nazik davranın ve ovmaktan kaçının. Daha sonra ılık su ile temizleyin ve havlu ile kurulayın.

 

Bir kabın yarısına kadar su koyup buhar çıkana kadar ısıtın

Başınızı su bulunan kabın üzerine getirin ve havlu ile başınızı örtün. Yüzünüzü yakmamak için çok yaklaştırmayın. Bu işlem gözeneklerinizi açacak ve sivilceden bir miktar sıvı çıkmasına sebep olacaktır. Bu da yüzünüzün yaralanma ihtimalini azaltır.

 

Ellerinize eldiven giyin

Tek kullanımlık eldiven giyerek ellerinizde ve parmaklarınızda kalan bakterilerin yüzünüze geçmesini önleyin. Aynı zamanda tırnaklarınızın keskin kısımlarının da sivilceye temasını engelleyecektir. Şayet tek kullanımlık eldiven bulunmuyorsa parmaklarınızı ıslak eldiven ile kaplayabilirsiniz. Tırnaklarınızla baskı uygulamak gereksizdir. Sadece bu yazıdaki adımları takip edin.

 

Sivilceyi patlatma

Parmaklarınızı sivilcenin ucunun kenarlarına yerleştirin

Sivilcenin ucu en üst kısmıdır ve genelde ortada bulunmaktadır. Parmaklarınızı her iki tarafa da koyun ve sivilcenin alt bölümünü hedefleyin. Kolaylıkla iltihap dolu bölgeyi hissedebilirsiniz. Şayet sivilce sert ise patlatmak için uygun zaman değil demektir. Parmaklarınızı hafifçe bastırarak titretin. Şayet herhangi bir sıvı çıkmazsa parmaklarınızın yerini değiştirip tekrar deneyin. Hala sıvı yoksa patlatma işlemini birkaç gün erteleyin.

 

Sivilcenin etrafına masaj yapın

Bu işlem kalan sıvının dışarı çıkmasına yardımcı olacaktır. Sivilce tamamen boşalana kadar masaj yapmaya devam edin. Sivilcenin kendisine ucunu mendille temizlemek dışında dokunmayın. Biraz kanama olabilir. Bu, sivilcedeki iltihabın içerisinde oluştuğu folikülü açtığının gösterir. Kan görürseniz masaj yapmayı durdurun ve sivilceyi kendi haline bırakın.

 

Bölgeyi antiseptik solüsyon ile temizleyin

Bakteri geçişini engellemek için bölgeyi temizlemeniz gerekmektedir. Benzonil peroksit ile temizleme yapabilirsiniz. Bu işlem bakterilerin artışını önler. Kesinlikle diş macunu kullanmayın. Yardımından fazla zararı dokunur.

 

İpuçları:

– İleride oluşacak sivilceleri engellemek için yediklerinize dikkat edin ve yüzünüzü günde iki defa yıkayın.

– Her hafta yastık ve nevresimlerinizi değiştirerek, proteince zengin gıda tüketerek, yüzünüzü yıkayarak ve makyaj yapmayarak, her gün 6-8 bardak su içerek sivilcelerin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

– Tüm sivilceler er geç iyileşecektir. Yerince zamanınız varsa iyileşmelerini bekleyin.

Sivilceleri patlatmadan önce yapmanız gereken işlemleri mutlaka okuyun.
Sivilceleri patlatmadan önce yapmanız gereken işlemleri mutlaka okuyun.
error: Kopyalamak mümkün değil !