Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Sivilceler; deri altında bulunan bezlerin salgı yapmak için kullandığı cilt gözeneklerinin tıkanması sonucunda oluşur. Bir ömür her devrede görülebilen sivilcelerin en yoğun görüldüğü dönem ergenlik çağıdır.  Sivilcelerin oluşmasının yani gözeneklerin tıkanmasının birçok nedeni vardır.  Bu konuda daha önce yayınlanan sivilce ile ilgili yazılara müracaat edebilirsiniz. Cilt tiplerinin de belirleyici olduğu mezkür nedenlere yönelik farklı çözüm önerileri de mevcuttur. Doğada gizlenmiş birbirinden değerli hazineler kıymetinde bitkisel tedavi yöntemleri vardır. bu yöntemlerden sivilce oluşumunu altıcı ve sivilceleri kurutucu maskeleri kullanmanız önerilir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 

Gelişme evresindeki küçük sivilceler için;

A) İki çorba kaşığı ıhlamuru iki su bardağı suya koyup 20 dakika kadar kaynatın. Daha sonra kaynayan bu karışımı bir tülbent yardımı ile süzün. Bu karışıma batırdığınız bir havlu ile sivilcenin üzerine sıcak kompres yapın.

 

B) Sivilce olan bölgeyi güzelce yıkayın. Daha sonra nemlendirici krem ile yaklaşık 10 dakika kadar masaj yapın. Bir avuç kuru papatyayı 6 bardak suyun içine koyun ve yaklaşık olarak 20 dakika boyunca kaynatın. Daha sonra bu karışımı tülbentten süzün. Daha sonra havluyu bu karışımın içine batırıp yüzünüze sürün. Bu işlemi birkaç kez sivilceler üzerinde deneyin.

 

C) Kaynayan suyun içine bir adet kâse oturtun. Daha sonra bu kâsenin içine elma, gülsuyu, rezene, kereviz ve arpa suyunu ekleyin ve karıştırın. Karışım iyice kaynadıktan sonra içine yumurta akını da ilave edin. Karışımı biraz çırpın. Buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Sivilceniz olduğu zaman üzerine sürün.

 

 

Gelişimi tamamlanmış normal ebatta sivilceler için;

Yarım su bardağı sirkeyi bir su bardağı nar suyunun içerisine karıştırın. Daha sonra bu karışımı pamuk yardımı ile cildinize kompres yaparak sürün.

 

 

Gelişimini tamamlamış ve kökü derinlerde olan sivilceler için;

1 yemek kaşığı kil, 5- 6 damla taze sıkılmış limon suyu, 5- 6 damla taze sıkılmış domates suyu, 5- 6 damla gülsuyu, yarım tatlı kaşığı fesleğen suyunu bir kapta iyice karıştırın. Bu karışım krem kıvamına gelince karıştırılır. Ve daha sonra da sivilcelerin üzerine sürülür. Sivilcenin üzerinde 20 dakika kadar bekletin ve daha sonra bol su ile durulayın. Bu işlemi gönde 3 defa uyguladığınız takdirde sivilcelerinizden 2 günde kurtulabilirsiniz

 

 

Sivilcesiz bir hayat için dikkat etmeniz gerekenler;

Hiçbir maske yapmadan da sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz. Sağlıklı ve doğal beslenerek, sigara içmeyerek, stres yapmayarak, alkol kullanmayarak ve sivilceye sebebiyet verecek yiyecek ve içecekler tüketmeyerek de sivilce oluşumunu engellemiş olursunuz.

Sivilceler ve doğal tedavi önerileri konulu yazı
Sivilceler ve doğal tedavi önerileri konulu yazı

 

error: Kopyalamak mümkün değil !