Sivilceleriniz İçin Mükemmel Cilt Toniği

Cilt gözenekli bir yapıya sahiptir. Gözenekler ise cilt üzerindeki kirler nedeni ile bazen tıkanabilmektedir. Gözeneklerin tıkanması ile birlikte devam eden salgı birikinti oluşturmakta ve tıkanan gözenek de çevresine göre kabarıklık meydana gelmektedir. Bu oluşuma sivilce denir. Sivilce riskinin azaltılması için cilt temizliği gereklidir. Bunun için de tonikler kullanılır.

 

 

Cilt temizliği için tonik

Gerekli malzemeler;

Parmak uçlarınız kadar tutam biberiye otu

Biberiye otu ile eşit miktarda ada çayı otu

Eczanelerde satılan saf alkolden yarım çay bardağı

Gül suyu ya da maden suyu

Uygulanışı;

Bir kahve cezvesinin içerisine bir su bardağı kadar su ilave edip kaynatın. Su kaynadıktan sonra içerisine ada çayı ve biberiye otunu ilave edin ve hemen altını söndürün. Çünkü kaynama devam eder ise faydasından ziyade zararı dokunabilir. Karışımı ağzı kapaklı cam bir kaba süzün. Bir miktar soğumasını bekleyin. Çünkü alkolün kaynama sıcaklığı 80 derecedir. Suyun soğumaya başladığı ısıda alkol kaynayabilir. Yeterince soğuduğundan emin olduktan sonra içerisine alkolü dökün.  Yaklaşık olarak yarım saat bekleyin. Elinize aldığınız bir pamuk parçasının üzerine bir miktar döküp cildinizi temizleyin. Bu karışımı bitmediği takdirde bir ay boyunca kullanabilirsiniz. Bir ay sonunda ise tekrar hazırlamanız gerekmektedir.

Eğer cildiniz yağlı değilse alkol kullanmayın bunun yerine maden suyu veya gül suyunu kullanın.

Cilt toniği ne için kullanılır;

  • Cildi temizler ve makyaj sonrası yapılan cilt temizleyicilerinden sonra ciltte kalan artıkları tamamen temizler.
  • Cildi sakinleştirir. Kimyevi bakım ürünlerinin kullanılması, makyaj sonrası ve cilt temizleme işlemleri sonrası cilt yorulur ve tahriş olur. Bu durumda kullanılması cilde bir ferahlık ve sakinlik verir.
  • Cilt toniği cildi sıkılaştırır
  • Gözenekleri sıkılaştırır.

Cilt tipine göre tonik kullanımı;

Alkollü tonikler; Alkollü toniklerin kullanılmasına müsaade edilen tek cilt tipidir. Aşırı yağlanmanın giderilmesi yani yağ arındırıcı olarak ve temizlik sonrası kullanılabilir.

Alkolsüz tonikler; Diğer cilt tipler için kullanılması gereken toniklerdir. Yağlı cilt haricinde bulunan diğer cilt tiplerinde yağlanma sorunu olmayacağı için toniklerin tek işleci katı sayılabilecek hücre atıklarının temizlenmesidir. Alkol cildi kurutur.

Sivilceli ciltler için tonik ve hazırlanması
Sivilceli ciltler için tonik ve hazırlanması
error: Kopyalamak mümkün değil !