Sivilceleriniz İçin Yoğurt Limon Maskesi

Yoğurt Limon Maskesi Kullanımı

Sivilcelerinize uygulayabileceğiniz evde kolayca hazırlanan oldukça pratik bir maske ile yeni sivilce oluşumunu engelleyebileceğiniz gibi sivilce lekelerinizin görünümünü de azaltabilirsiniz. Limon içinde hem C vitamini hem de alfa hidroksi asidi bulunmaktadır. Bu iki bileşen ciltle temas ettiğinde hem onu ölü derilerden arındırıp temizlemekte hem de lekelerin koyuluğunu açıp izlerin belirginliğini azaltmaktadır. Yine limon suyu asidik özelliği sayesinde sivilcelerin kurumasını da sağlar. Çünkü bilindiği gibi sivilce oluşumu genellikle yağlı ciltlerde görülmektedir. Yağlanan ciltte gözeneklerin tıkanması ilk önce siyah noktalara ardından da sivilceye sebep olur.

 

 

Yoğurt limon maskesi ne işe yarar?

İçeriğinde yoğun miktarda laktik asit bulunan yoğurt da ölü hücreleri temizleyerek cildi canlandırır ve yaşlanma etkilerini geciktirir. Yine yoğurdun içinde buluna çinkonun da leke açma özelliği bulunmaktadır. Yoğurtla yapılan maskeler cildi besleyerek daha parlak ve canlı görünmesine de yol açar.

 

 

Yoğurt limon suyu maskesi için malzemeler:

Bu iki malzemeyi kullanarak siz de sivilcelerinizden doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz:

  • 2 çorba kaşığı ev yoğurdu
  • 1 çay kaşığı kadar limon suyu
  • 1 çay kaşığı karbonat (isteğe bağlı, cilt lekelerine karşı maskenin etkisini arttırır)

 

 

Yoğurt limon maskesi nasıl hazırlanır:

  • 2 kaşık yoğurt ve limon suyu (isteğe bağlı olarak karbonat) cam bir kaba alınarak iyice karıştırılır
  • Daha sonra bu karışım fazla bekletilmeden yüze özellikle sivilceli bölgeye uygulanır
  • 15-20 dakika bekletildikten sonra yüz ılık su ile yıkanır

Bu maskeyi haftada 1-2 defa veya cildinizin hassaslığına göre daha seyrek olarak yüzünüze tatbik edebilirsiniz. Böylece her geçen gün daha parlak, sağlıklı ve lekesiz bir cilde sahip olursunuz.

 

 

Nelere dikkat etmelisiniz?

Limon suyundaki asitlerden dolayı bu maskenin gece kullanılması ve gündüz de yüksek faktörlü bir güneş kremi sürülmesi gerekmektedir. Yine maskeyi yüzünüze sürerken gözaltı ve çevresini dışarıda bırakmalı, maskenin o bölgelere değmesine izin vermemelisiniz.

 

 

Bal ve karbonat ekleyerek maskenin etkisini arttırın

Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz cildi nemlendirmek ve yumuşatmak amacıyla bu maskenin içine bir çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz. Yoğurdun içine karbonat koymanız da peeling etkisi meydana getirerek ciltteki ölü derileri atmanıza yardımcı olur. Maskeyi hazırladıktan sonra bütün yüze tatbik etmeden önce küçük bir bölgeye deneyip alerjiniz olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Bu maskeyi kullanan kişiler oldukça faydalı olduğunu, ciltlerinin yumuşadığını, özellikle siyah noktalar için de yararlı olduğunu belirtirken; maskeyi kullandıktan sonra güneş ışınlarına direkt temasın zararlı olabileceğini belirtiyorlar.

sivilce izleri ve lekeleri için doğal maske
Yoğurt limon maskesi sivilce izleri ve lekeleri için ideal ve pratik doğal maske
error: Kopyalamak mümkün değil !