Sivilceleriniz Size Ne Anlatmak İstiyor? – 2 (Saç Çizgisi)

Önceki yazımızda (Sivilceleriniz Size Ne Anlatmak İstiyor? – 1 – Kaşların Ortası) kaşların ortasında çıkan sivilcelerin sebeplerini ve yapılması gerekenleri, dikkat edilmesi gereken hususları anlatmıştık. Bu yazımızda ise saç çizgisi (alnımız ile saçlarımızın birleştiği bölge) civarında çıkan sivilcelerin sebepleri ve bu sivilcelerden kurtulmak için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Saç Çizgisi Bölgesinde Çıkan Sivilceler Size Ne Anlatmak İstiyor?

Sebepler:

Bu bölgedeki sivilceler daha çok eksik ve yetersiz makyaj silmekten, saç ve saç derisi temizliğinin sık yapılmamasından veya gözenekleri tıkayan saç bakım ürünlerini kullanmaktan kaynaklanmaktadır. Saç bakımı yaparken kullandığınız ürünlerin doğal olmasına da özen göstermeniz gerekmektedir. Doğal saç bakımı bölümümüzü ziyaret ederek bu konuda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yapılması gerekenler:

– Yüzünüzü günde 2 defa yıkayın. Doğal sabun ve su kullanarak cildinizi temiz tutabilir ve gözeneklerinizin yağ üretimini azaltabilirsiniz.

– Uyumadan önce yüzünüzdeki makyajı tamamen sildiğinizden emin olun. Özellikle saçınız ve alnınızın birleştiği bölgeyi ihmal etmeyin.

– Haftada bir ölü deri temizleme (peeling) işlemi uygulayın. Kısa bir peeling tarifini yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

– Cilt bakımı yaparken doğal olmayan cildinize zarar verecek kozmetiklerden uzak durun.

– Saçınızın ve saç derinizin yağ durumuna göre her gün veya iki günde bir saçınızı yıkayın. Yıkamak saçınızı fazla kurutursa saç nemlendirici maske uygulayabilirsiniz. Salisilik asit içeren şampuan kullanın böylece kepekten de kurtulmuş olursunuz. Salisilik asit akne tedavisinde de kullanılan ve ölü deri hücrelerinin dökülmesini ve gözeneklerinizi doldurmasını yavaşlatan özelliğe sahiptir.

Peeling Tarifi

Malzemeler:

– 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi (Doğal emicidir. Gözenekleri derinden temizler ve fazla yağ ile birlikte kiri çeker. Nazikçe ölü derileri alır ve yağlı cildi besler)

– 1 çay kaşığı yoğurt (Laktik asit açısından zengindir. Lekelerin rengini açar ve gözeneklere hapsolmuş yağı temizler.

– 1 çay kaşığı bal (Anti-bakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Akneye sebep olan mikropları ve bakterileri öldürür. Yağlı ciltleri nemlendirir.

Yapılışı ve uygulanışı:

Her biri akne ile savaşan güçlü etken maddeler içeren malzemelerimizi bir kaşenin içerisinde iyice karıştırın. Karışımı parmak uçlarınızı kullanarak ve çenenizden başlayıp alnınıza doğru nazikçe, dairesel hareketlerle ovarak yüzünüze yedirin. 2 dakika bekleyin ve yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Havlu ile hafifçe kurulayın.

error: Kopyalamak mümkün değil !