Siyah Fasulyenin 11 Şaşırtıcı Faydası

Siyah Fasulyenin 11 Şaşırtıcı Faydası

Sağlıklı beslenmek isteyen bireylerin en çok tükettiği besinlerden bir tanesi de hiç kuşkusuz siyah fasulyedir. Bu nedenle siyah fasulye nasıl pişirilir? Tarzında sorular da sık sık yöneltilmeye devam etmektedir.Siyah Fasulyenin 11 Şaşırtıcı Faydası ve sağlığa yararlarıları ise şu şekildedir;

 1. Kalp rahatsızlıklarına karşı en etkili besinlerden bir tanesi siyah fasulyedir.
 2. Kalsiyum, folik asit, magnezyum ve çinko mineralleri içerisinde çok fazladır. Bu sayede vücudunuzun mineral dengesini korur.
 3. Kan şekeri düşük olan kişilerin, kan şekerini düzenlenmekle görevlidir.
 4. Kolesterole karşı koruma kalkanı oluşturur.
 5. Alzheimer ve Parkinson tarzı hastalıkları önlenmesine karşı yardımcı olur.
 6. İktidarsızlık sorunun azalmasına yardımcı olur.
 7. En önemli vitaminlerden olan; B9, B3, B6, A ve B2 vitaminleri çok fazladır. Bu sayede unutkanlık gibi durumların yaşanmasını engeller.
 8. Gut hastalığının tedavisine çok iyi gelir.
 9. Kemik ve eklem rahatsızlıkları olan kişilerin, daha raht hareket etmesini sağlar. Özellikle de kemik ve eklem rahatsızlıklarını onarmasıyla bilinmektedir.
 10. Alkol ve sigara kullanan bireylerin, vücuduna verdiği zararın en aza indirmesine yardımcı olur.
 11. Kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

Siyah fasulye kalori açısından da oldukça düşük bir sayıya sahiptir. Siyah Fasulyenin 11 Şaşırtıcı Faydası 100 gramında yalnızca 341 kalori bulunmaktadır. Bu nedenle, diyet yapan kişilerin de siyah fasulyeyi sıklıkla tüketmeye devam ettiği de verilen bilgiler arasındadır. Siyah fasulyenin 100 gramında yer alan besin değerleri ise; %25 protein, %4 yağ ve %72 Karbonhidrattan oluşmaktadır.

Siyah Fasulyenin 11 Şaşırtıcı Faydası, kemiklerin kalsiyum tutulumunu arttırıp sağlamlaştırmaya , kan basıncını düşürmeye, diyabeti kontrol etmeye, kalp hastalığı risklerini azaltmaya, kanseri önlemeye, sindirim sistemini düzenlemeye, kilo vermeye yardımcı olması, fertiliteyi artırması gibi faydaları vardır. Hamilelikte besleyicilik oranı yüksek, sinir sistemini güçlendiren, yüksek antioksidan kaynağı ve kansızlığa iyi gelen özelliklere sahiptir.

Kara fasulye

Siyah fasulye, özellikle Latin Amerika mutfağında popüler olan küçük, parlak bir fasulye çeşididir, ancak aynı zamanda zenci kültür mutfaklarında da sıklıkla kullanılır. Siyah fasulye Amerika’ya özgüdür, ancak dünya çapında tanınmıştır. Ayrıca Yakın doğu mutfağında yaygın kullanılır .

Siyah Fasulyenin 11 Şaşırtıcı Faydası ve Besin Değeri

Siyah fasulye, proteinler, vitaminler ve mineraller gibi çok çeşitli besinlerle zengindir. Günlük diyette bir fincan pişmiş siyah fasulye porsiyonu 227 kalori, 15 gram protein, 15 gram lif, sıfır yağ, %64 folat, %40 bakır, %38 manganez, %35 vitamin B1 (Tiamin), 30 % magnezyum, %24 fosfor, %20 demir.

Siyah fasulyenin sağlığa faydaları, sağlıklı kemikler sağlamaya, kan basıncını düşürmeye, diyabeti kontrol etmeye, kalp hastalığı risklerini azaltmaya, kanseri önlemeye, iyi bir sindirim sistemini korumaya yardımcı olması, kilo vermeye yardımcı olması, doğurganlığı artırması gibi faydaları vardır. hamileliğe iyi gelir, sinir sistemine iyi gelir, yüksek antioksidan içerir, kansızlığın tedavisine yardımcı olur.
Ayrıca, sağlıklı sindirim, karaciğer fonksiyonunu da iyileştirecektir ve eğer karaciğer en iyi şekilde çalışıyorsa, kandaki fazla şekerin çıkarılması kolaylıkla yapılabilir. Siyah fasulyenin şeker hastaları için iyi olmasının bir başka nedeni de, içerdiği sağlıklı veya basit karbonhidratın kan şekeri seviyesi için güvenli olmasıdır.

Kanserin Önlenmesine Yardımcı Olur

Siyah fasulyede bulunan flavonoid ve fitokimyasal bileşikler, vücutta kanserli hücrelerin gelişimini önlemede güçlüdür. Bu iki madde, kanserli hücrelerin vücutta büyüyememesinin nedenleri olan anti-inflamatuvar ve antioksidan görevi görecektir.

Kanserli hücrelerin gelişiminin nedenleri çoktur ama dikkat edilmesi gereken bir şey vardır, nedenleri ne olursa olsun, ilk şey kanserli hücrelerin hızlı büyümesini teşvik edecek sağlıklı hücreleri etkileyebilecek hasarlı hücrelerin birikmesini önlemektir.
Antioksidan, hasarlı hücrelerin sağlıklı hücrelere bulaşmadan önce yok edilmesi veya onarılmasında ve gen mutasyonunun önlenmesinde önemli role sahiptir.

İyi bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur

Siyah fasulye içeriğinde bulunan yüksek lif nedeniyle dünyanın en sağlıklı gıdalarından biri olarak kabul edilir. Lif, gıda ürünlerinde en çok bulunan parçalanamayan maddelerden biri olmasına rağmen, insan vücudunda çok fazla işlevi vardır ve bunlardan biri de sindirime çok iyi gelmesidir.

Protein ile birlikte lif, sindirim sisteminin işlevini optimize etmeye yardımcı olabilir, bu süreçte tüm besinlerin en iyi şekilde emilmesini sağlarken atıklar sindirim sisteminden tamamen atılır. Bu nedenle, kabızlık gibi yaygın mide sorunu, sadece siyah fasulye tüketimi ile etkili bir şekilde ele alınabilir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Diyetimiz lif açısından zengin, sağlıklı karbonhidrat, nispeten yüksek protein ve düşük yağ oranı gerektirir. Neyse ki, siyah fasulye, nispeten yüksek miktarda bitki bazlı protein, basit karbonhidratlar ve tabii ki çok düşük yağ içeren zengin liflerdir.

Lif, tüm besinlerin en iyi şekilde emildiğinden emin olmak için sindirim sistemini optimize etmede önemli bir role sahiptir ve kişinin daha uzun süre tok hissetmesini sağlar çünkü fasulyenin sindirim sistemi içinde hareketi et kadar yavaştır ve yemek yeme isteğini azaltabilir.

Sağlıklı veya basit karbonhidrat, kişinin vücudunun şeklini tehlikeye atmadan ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayacaktır. Bitki bazlı protein metabolizma için çok önemlidir çünkü eğer bir kilo verme programında kişi artık etten elde edilen proteine ​​bağımlı olamıyorsa ve düşük yağlı bir diyet olarak elbette siyah fasulye iyi bir seçenektir.Doğurganlığı artırmaya yardımcı olur

Siyah Fasulyenin 11 Şaşırtıcı Faydası sahip olduğu bir özellik, son yıllarda yapılan çalışmalarda iktidarsızlığı ve erektil disfonksiyon problemini azaltmada etkili olduğu bulunan nadir bir mineral içermesidir. Nadir mineral molibden olarak adlandırılır. Molibdenin cinsel aktivite sırasında artan enerji ile bağlantılı olduğu kanıtlanmıştır. Bu nadir mineralin bir başka işlevi de, günlük gıda maddelerinde bulunan ve bazı insanlarda oryantasyon bozukluğuna neden olabilen bazı asidik bileşiklerin detoksifiye edilmesine yardımcı olabilmesidir.

Hamileler için besleyiciliği yüksektir

Siyah fasulyede hamile kadınlara iyi gelen bazı maddeler vardır. Birincisi yaprak dökendir. Foliate, vücuda girdiğinde fetüsün beyninin ve omuriliğin gelişimi için faydalı olan folik aside dönüşecektir. Bu nedenle, doğum kusurlu bir bebeğin doğmasını önleyebilecek önemli bir maddedir.

Siyah fasulye ayrıca mineraller, özellikle de kırmızı kan hücrelerinin üretiminde büyük katkısı olan demir açısından zengindir. Hamilelik sırasında, fetüsün kas, kemik ve sinir sistemini inşa etmeleri gerektiğinden yeterli miktarda kırmızı kan hücresi önemlidir ve demir, hamilelik sırasında ve sonrasında anneyi sağlıklı durumda tutmak için gereklidir. Yeterli demir olmadan bir anne, hem fetüs hem de anne için ölümcül etkilere sahip olabilen demir eksikliğinden muzdarip olabilir.Sinir Sistemine İyi Gelir
Siyah fasulyede bulunan yapraklar sadece hamile kadınlar için değil aynı zamanda sinir sistemi sağlığını korumak için de iyidir. Siyah fasulyede bulunan amino asitler, zaten molibden ile birleştirilmiş olsa da, folik asit olmadan optimal şekilde çalışmayacaktır.

Amino asit, sinir sisteminin ihtiyaç duyduğu temel maddedir ve bu madde olmadan Parkinson hastalığı riskini artırabilir ve en kötü durumda Alzheimer gibi hastalıklara neden olabilir.

Yüksek Antioksidan İçerir

Antioksidanlar sebzelerde, meyvelerde ve fasulyede kolayca bulunabilir, ancak bu durumda siyah fasulye benzersizdir. Fasulyede bulunan antioksidanların, diğer fasulye çeşitleri arasında en yüksek olduğu zaten kanıtlanmıştır.

Bilindiği gibi antioksidanlar, bazı ciddi rahatsızlıklara neden olabilecek serbest radikallerle savaşmada etkili olan kimyasal bileşiklerdir. Antioksidan, gen mutasyonuna ve kanserli hücrelerin hızlı büyümesine neden olabilecek sağlıklı hücreleri etkilemeden önce onu vücut sisteminden uzaklaştıran anti-serbest radikal bileşik görevi görür.

Anemi tedavisinde yardımcı olur

Siyah Fasulyenin 11 Şaşırtıcı Faydası mineraller ve özellikle demir açısından çok zengin olduğu için tabii ki kansızlığa karşı savaşmak için iyidir. Demir eksikliği sonucunda vücut çabuk yorulur, yorulur ve sonunda kansızlığa yol açar. Siyah fasulye, demir ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan diğer bazı önemli mineraller açısından zengin olduğundan, siyah fasulye tüketimi bu problemlerle kolay ve etkili bir şekilde başa çıkmada yardımcı olabilir.

 

Siyah Fasulye Nasıl Pişirilir?

Siyah fasulye faydaları konusunda araştırma yapan kişiler, besin değerinin zenginliğini fark ettikten sonra, ürünü nasıl pişirmeleri gerektiği konusunda da bazı araştırmalar yapmaya başlamışlardır. Siyah fasulye pişirmek istiyorsanız, öncelik olarak; fasulyelerinizi bir kaba koyup bir gün önceden suda ıslatmanız gerekecektir. Ertesi gün ise; ıslattığınız fasulyelerin suyunu boşaltıp yeniden yıkamanız gerekmektedir. Daha sonra ise; bol suyun içerisinde siyah fasulyelerinizi koyarak 30 ya da 40 dakika aralığında pişirmeniz ve daha sonra suyunu süzmeniz gerekecektir. Ancak fasulyelerinizi pişirirken dağılmamasına özen göstermenizde de fayda vardır. Üstelik, fasulyenizi pişirmek için, düdüklü tencere kullanmak gibi bir zorunluluğunuz da yoktur. Fasulyenizi normal tencerenin içerisinde pişirmeniz de mümkündür.

Siyah Fasulye Hangi Ülkenin?

Birçok sofraya konuk olan ve hemen hemen her hastalığa iyi gelen siyah fasulye genel olarak, Amerika ve Latin Amerika sınırları içerisinde üretilmektedir. Bu nedenle, Siyah Fasulye nereden alınır? Tarzında sorular da sık sık yöneltilmeye devam etmektedir. Siyah fasulyenin ana vatanı farklı bir ülke olsa da Türkiye sınırları içerisinde de rahatlıkla bulmanız mümkün olacaktır. Hemen hemen bütün market zincirlerinde satışa sunulan siyah fasulye, bazı internet sitelerinde de satışa sunulmuştur. Özellikle de dünya mutfaklarına meraklı bir kişiyseniz, siyah fasulye sayesinde sağlıklı beslenebildiğiniz gibi, başka milletlerin ana yemeklerini deneme şansı da elde edebilirsiniz.

error: Kopyalamak mümkün değil !