Siyah Nokta Nasıl Oluşur?

Siyah nokta adı ile bilinen komedon neredeyse her bireyde görülen bir cilt problemidir. Yağ üretimindeki artış sebebi ile oluşması en bilinen nedenidir. Hormonal değişimlerin yaşandığı (ergenlik, hamilelik) dönemlerde yağ bezlerinin genişlemesi ile yağ üretimi artış gösterir. Normalde vücudun atabileceği miktardan daha fazla yağ salgılanınca, fazla yağ gözeneklerde kalır. Bu durumda sivilcenin ilk evresi olan siyah noktayı oluşturur. Eğer ki siyah nokta ilk aşamasında müdahale edilmeden bekletilirse, sivilceye dönüşecektir. Ve siyah noktadan dönüşen sivilcelerin iz bırakma ihtimali çok daha yüksektir.

 

 

Siyah Nokta Yok Etme

Siyah noktalar tedavisi oldukça kolay olan cilt problemleridir. Çünkü sivilcenin ilk evresi olduğundan henüz yüzeyde ve temizlenmeye açık haldedir. Evde yapacağınız buhar banyosu ile neredeyse tümünü temizleyebilirsiniz. Amaç gözeneklere biriken fazla yağı temizlemektir. Bunun için de bir kapta suyu kaynatıp, ardından kaynamaya başladıktan sonra çıkan buhara, havlu ile yüzünüzü tutmalısınız. Bu sayede gözeneklere giren hava biriken yağın dışarı atılmasına neden olacaktır. Cildiniz bebeksi bir doku kazanırken, siyah nokta görünümü kaybolacaktır. Bu uygulama dışında acil durumlar için siyah nokta bantlarını da kullanmanız etkili olur. Fakat siyah nokta bantlarını kullandıktan sonra mutlaka bir tonik kullanmalısınız. Aksi halde açılan gözeneklere yeniden yağ birikecektir. Tonik gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayarak, fazla yağ birikimini önler.

 

 

Siyah Nokta Sıkılır Mı ?

Siyah nokta iltihapsız ve kuru göründüğü için sıkması zararlı olmayacakmış gibi hissettirir. Bu yüzden de elimiz sık sık yüzümüze gider. Ancak siyah noktayı sıktığınızda bölge tahriş olarak, leke oluşumuna meyledecektir. Aynı zamanda o bölgedeki yağ birikintisini, diğer gözeneklere de taşımış olacağınızdan yüzünüzdeki siyah nokta da artış gösterir. Bu nedenle sıkmak yerine, tedavi yöntemlerini tercih etmeniz tavsiye edilir.

 

 

Siyah Nokta Sabunu

Siyah nokta sabunları da düzenli olarak kullanabileceğiniz yan etkisi olmayan sabunlardır. İçeriklerinde bulunan aminoasit ve vitaminler sayesinde cildiniz beslenirken, nemlenecektir. Gözeneklerde derinlemesine temizlik yapabileceği için de siyah nokta oluşumunu önler. Ancak tıpkı diğer yöntemlerde olduğu gibi açılan gözeneklerin sıkılaşması için tonik kullanımı tavsiye edilmektedir. Günde iki kez yüzünüzü siyah nokta sabunu ile yıkayarak, kısa vadede başarılı sonuç elde edebilirsiniz.

Siyah noktaların oluşumu, temizlenmesi ve siyah nokta sabunu üzerine bilgilendirme yazısı.
Siyah noktaların oluşumu, temizlenmesi ve siyah nokta sabunu üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !