Siyah Nokta Temizleme – 15 Yöntem – 1

Siyah Nokta Temizleme Evde Kullanım

Siyah nokta temizleme videosu aramak yerine siyah nokta evde doğal yöntemler ile nasıl temizlenir konusunda kapsamlı araştırma ile yazılmış olan 4 makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Bu ilk makalede sizlere yüzünüzdeki siyah noktalardan hızlı bir şekilde nasıl kurtulacağınız anlatılacaktır. Siyah nokta aslında komedon adı verilen sivilce oluşmadan önceki bir erken evre cilt bezlerinin ağzının tıkanması ile oluşan bir cilt belirtisidir. Kuru ciltlerden ziyade yağlı ve seboreik özellikte olan ciltlerde oluşan ve ağzı ifraz edilen yağ ve sebum ile tıkanan mikro cilt bezlerinin toz ve yüzeyel kir birikmesi ile rengi zamanla koyu bir renk alması ile siyah noktalar başta burun derisi, yanak, alın gibi seboreik deri özellikleri olan bölgelerde yoğunlaşır. Komedon yani siyah noktaların zaman içinde bazı mikroorganizmalar ile infekte olması ile iltihaplı küçük cilt apseleri oluşabilir ki bunlar halk arasında sivilce olarak adlandırılır. Sivilceleri kontrol etmek çok zordur; yüzünüzde, burnunuzda hatta vücudunuzun diğer kısımlarında bulunabilirler. Cildinizi siyah noktalardan temizlemek ve diğer lekelerin oluşmasını engellemek için burada bahsedeceğimiz etkili tedavilerin bazılarını deneyebilirsiniz.

A- Temizleyiciler ile Siyah Noktalardan Kurtulmak:

1- Tarçın ve Bal Kullanarak Siyah Nokta Temizlemek

Hint toplumunda yaygın olarak bal ve tarçın, bazen zerdeçal katılarak cilt rengini açıcı ve yüzeyel cilt temizliği amacı ile çokca kullanılmaktadır.

 • Bal, doğal bir anti-enfeksiyonal maddedir ve derideki açık gözeneklerden kirleri-siyah noktaları çıkarmak için harika bir çözümdür.
 • Bu karışımı hazırlamak için 1 çay kaşığı tarçın ile 1 çorba kaşığı balı karıştırın.
 • Bir macun yapmak için bunları iyice karıştırın ve ilgili bölgelere uygulayın. Parmak uçlarınızla bu macunu ilgili bölgeye dairesel hareketler ile uygulayın – (bu işlemi 3-4 dakika yapmanız yeterli olacaktır).
 • Uygulama işlemi bittikten sonra 1-2 dakika bekletin, daha sonra siyah noktaları kaldırmak için ılık suyla temizleyin.

2- Yumurta Beyazı Maskesi ile Siyah Noktalardan Kurtulun

 • Yumurta beyazı, ciltteki gözeneklere biriken kirlerin ve diğer gözenek tıkayıcı maddelerin dışarı çıkmasına yardımcı olur; pürüzsüz bir cilt için oldukça etkilidir.
 • Cildinizdeki siyah noktalardan kurtulmak için 2 tane yumurtanın sadece beyazını bir kabın içine aktarın.
 • Yumurta akını kabın içinde iyice karıştırın, daha sonra yüzünüze ince bir tabaka oluşacak şekilde uygulayın.
 • Tamamen kuruyuncaya kadar bekleyin. Kuruduktan sonra, ikinci katman için geriye kalan yumurta beyazını yüzünüze uygulayın.
 • İkinci katmanın da kuruması için 10-15 dakika bekleyin.
 • Ayrıca parmağınızla dokunarak kuruyup-kurumadığını kontrol edebilirsiniz.
 • En üst tabaka mutlaka kuru olmalıdır, buna dikkat edin.
 • Yumurta akı kurudukça cildinizin gerginleştiğini hissedeceksiniz. Yumurta akı kuruduktan sonra siyah noktaları kaldırmak için ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

3- Siyah Nokta Temizlemek için Çamur Maskesi

Çamur maskesi ancak özellikle yüzey aktifliği ile yağları çözücü etkisi olan kil çamuru maskesi veya dermokil benzeri kozmetikler ile kolayca yapılacak bir siyah nokta temizleme yöntemidir.

 • Toz halinde satılan çamur ya da kil satın alabilirsiniz; çamur, gözeneklere biriken her türlü maddeyi temizlemek için oldukça güçlü bir malzemedir.
 • 2-3 çorba kaşığı toz halindeki çamur ya da kili yeterli miktarda elma sirkesi ile karıştırın ve hamur haline getirin. Daha sonra yüzünüze uygulayın.
 • Kuruması için 10-15 dakika bekledikten sonra siyah nokta temizleme için ılık su ile yüzünüzü durulayın.

Bu yazının diğer bölümleri:

Siyah Nokta Temizleme – 15 Yöntem – 2

Siyah Nokta Temizleme – 15 Yöntem – 3

Siyah Nokta Temizleme – 15 Yöntem – 4

Doğal maskelerle cildinizdeki gözenekleri temizleyerek siyah noktalardan kurtulun.
Doğal maskelerle cildinizdeki gözenekleri temizleyerek siyah noktalardan kurtulun.
error: Kopyalamak mümkün değil !