Siyah Nokta Temizleme (Kabartma Tozu ve Su Yöntemi)

Siyah Nokta Temizleme

Cilt problemleri içinde en çok rastlanılanlar siyah noktalar ve aknelerdir. Ciltte bulunan gözenekler farklı sebeplere bağlı olarak zamanla genişler ve içinde yağ ve kirler kadar bakteriler de birikir. Yaşlanma, hava kirliliği, hormonal değişiklikler ve vücuttaki suyun azalması gibi nedenler gözeneklerin açılıp zamanla siyah nokta haline gelmesine yol açar. Siyah nokta temizleme farklı derecelerde ve şekillerde olabilir. Kimilerinin yüzündeki bu noktalar nispeten daha belirsiz ve azken; bazılarında ise oldukça yoğun olduğu görülür. Siyah noktaların ciltte en çok görüldüğü yer alın ve burun bölgesidir. Siyah noktaların zamanında ve doğru yöntemlerle temizlenmesi çok önemli; çünkü bu noktalar zamanla sivilceye hatta iltihap kaparak kiste de dönüşebilmektedir.

Kabartma tozu ile siyah nokta temizleme

Kabartma tozu antibakteriyel bir özelliğe sahip. Yani içinde bakterileri ve mikropları öldüren etken maddeler bulunuyor. Gözeneklerin içinde de bakteriler bulunduğu için ilk önce bunların temizlenmesi gerekiyor. Bu sebeple kabartma tozu sivilce ve siyah nokta probleminde etkili bir metot olarak düşünülebilir. Bunun için su ve kabartma tozunun eşit miktarda eklenmesi gerekiyor. Yani bir çay kaşığı kabartma tozuna yine bir çay kaşığı temiz su ekleniyor ve karıştırılıyor. Daha sonra bu karışımı yüzünüzdeki sorunlu bölgelere masaj yaparak sürüp 10 dakika kadar beklemelisiniz. Süre dolunca yüzünüzü ılık bir su ile yıkayıp temizledikten sonra temiz ve yumuşak bir havlu ile yüzünüzü kurulayabilirsiniz. Böylelikle gözeneklerin içinde biriken yağ ve kirlerin yanında cildinizi bakterilerden de arındırmış oluyorsunuz. Bu maskeyi siyah noktalarınızın yoğunluğuna göre haftada bir kez kullanabilirsiniz.

 

Siyah noktalardan nasıl kurtulabilirsiniz?

Cilt temizliğinize özen göstermeli sabah akşam cilt tipinize uygun bir malzeme ile yüzünüzü yıkamalı veya losyon ile silmelisiniz. Yalnız kullanacağınız ürünlerin mutlaka gözenekleri tıkamayan “non-komedojen” özellikli olması gerekmektedir.

Akneler ve siyah noktalar üzerinde etkili olan iki madde vardır: salisilik asit ve benzoil peroksit. Eczanelerden alacağınız ürünlerin mutlaka bu maddelerden birsini içermesi gerekir. Yalnız ürünleri kullanırken sadece sorunlu bölgeye uygulamalısınız. Aksi takdirde cildinizde kuruluk ve dökülmeler baş gösterecekti.

 Kabartma tozu ile cilt beyazlatma

Kabartma tozu bizzat kendisini yüzeyel cilt soyucu etkisi ile cilt beyazlatma yani bleaching etkisine sahiptir.  Kabartma tozu ile cilt beyazlatma işlemi cildi tahriş etmeden cildinize kabartma tozu maskesi uygulayarak ve bu maskeyi dikkatli bir şekild ecildemasaj ve friksiyon ile kabartma tozu faydaları oluşana kadar cilde bu karışım ile masaj yapmak gerekir.

Yine doktorların önerdiği bir diğer yöntem ise peeling. Haftada bir kez cildinize peeling yaparak onu ölü deri ve hücrelerden arındırmalısınız.

Siyah noktalarınızı kabartma tozu kullanarak temizleyebilirsiniz.
Siyah nokta temizleme basit bir kabartma tozu maskesi ile yapılabilir.
error: Kopyalamak mümkün değil !