Siyah Nokta Temizleme Maskesi (Siyah Maske)

Hormonal sebeplerle yüzdeki aşırı yağlanma sonucu oluşan siyah noktalar zamanında müdahale edilmediği takdirde sivilceye dönüşmektedir. Gözeneklerdeki fazla yağ birikiminin atılamaması sonucu siyah nokta görünümü oluşmaktadır.Tedavisi ise gözeneklerin fazla yağdan tamamen temizlenmesi ile mümkündür.

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Giderilir

Yüzdeki siyah noktaların geçmesi için en etkili yöntemlerden biri buhar banyosudur (Yüz Buharı Nasıl Yapılır yazısı). Bir kapta kaynattığınız suyun üzerine yüzünüzü yaklaştırın, çıkan buhar gözeneklerin açılmasını sağlayarak, yağın dışarı atılmasına yardımcı olacaktır. Sonrasında yüzünüzü duru su ile yıkayıp, nemlendirici ya da tonik sürebilirsiniz.

Yüzdeki siyah noktalardan hızla kurtulmak ise siyah nokta bantları ile sağlanabilir. Kullanımı oldukça kolay olan bu bantlar, direk sonuç verir fakat uzun sürede yararlı olmayacağı için başka tedavi yöntemleri gerekmektedir.

Siyah Nokta Çıkarma Maskeleri

Siyah noktaların en etkili ve kalıcı çözümü maskeler ile sağlanabilir. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu maskeler sayesinde cildinizin aydınlık ve yeni bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz.

Siyah Renkli Siyah Nokta Maskesi

Malzemeler

2 kapsül aktif karbonu (yaklaşık 0,2 gram, tıbbi kullanım için özel üretilmiş karbon, internette satılıyor) açın ve bir kaba boşaltın. Yarım çay kaşığı bentonit kilini ve 1 buçuk çay kaşığı suyu ekleyip karıştırın. Her hangi bir olumsuz reaksiyon/alerji ile karşılaşmamak için önce bileğinizin iç tarafına az miktarda sürerek test edin ve yarım saat kadar bekleyip temizleyin. Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü hafif bir yüz sabunu ile yıkayıp hafifçe kurulayın. Yüze sürülecek kıvama geldiğinde göz çevrenize sürmemek kaydı ile yüzünüzde siyah nokta bulunan alanlara sürün.  7-10 dakika kuruması için bekleyin. Maske kururken yüzünüzü gerebilir ve kaşındırabilir. Süre bitiminde yüzünüzü yıkayarak hafifçe kurulayın ve doğal nemlendirici sürerek cildinizi nemlendirin.

Aspirin ve Karbonat Maskesi

Bir adet aspirin ile bir çay kaşığı karbonatı karıştırın. Üzerine hamurumsu bir kıvama gelinceye kadar su ekleyin. Sonrasında bu karışımı siyah nokta olan bölgelere sürün. Kuruduktan iki dakika sonra da duru su ile yıkayın. Bunu üç günde bir tekrarlayabilirsiniz.

 

Bal Maskesi

Besleyici bir içeriğe sahip olan balı tüm yüzünüze ince bir tabaka halinde yaydırın. 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü masaj yapar gibi hafifçe ovarak ılık su ile durulayın. bu maskeyi her gün yapmanız cildinizi temizleyip, tazelik katacaktır.

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır

Siyah noktanın doğru bir sıkılma tarifi yoktur çünkü sıkılmaması gerekir. Siyah noktayı sıkmak sadece leke oluşumuna ve siyah noktaların yayılmasına yardımcı olacaktır.

Siyah Nokta Çubuğu

Siyah noktaların temizlenmesi için kullanılan komedon çubuğu, cilde herhangi bir zarar vermemektedir. Banyodan sonra ya da buhar maskesi uyguladıktan sonra siyah noktalar temizlenmeye hazır hale gelecektir. O zamanlarda sabun ile yıkadığınız komedon çubuğunu siyah noktanızın alt kısmına hafifçe bastırın. Zaten yüzeye yakınlaşmış olan siyah nokta bu hareketiniz ile rahatça çıkacaktır. Bu uygulamayı her banyo sonrasında yapabilirsiniz. Ancak nazik olmaya dikkat etmelisiniz ki cildinizde morarma ya da tahriş olmasın. Eğer siyah noktanız çıkmıyorsa, zorlayarak lekelenmeye neden olmamalısınız.

Siyah noktaları temizlemek için kullanabileceğiniz çubukla temizleme, maske ile temizleme vb. yöntemler.
Siyah noktaları temizlemek için kullanabileceğiniz çubukla temizleme, maske ile temizleme vb. yöntemler.
error: Kopyalamak mümkün değil !