Siyah Noktalarınızdan Diş Macunu İle Kurtulmanın Yolları

Genel sağlık durumunu etkilememesine rağmen kozmetik görüntüyü bozması nedeniyle istenmeyen siyah noktalar yağ bezelerinden kaynaklı bir cilt rahatsızlığıdır. Özellikle ergenlik döneminde artış gösteren yağ salgılanması, bazı dışsal faktörlere ve kullanılan ilaçlara bağlı olarak da anormal salınım sergileyebilmektedir. Yağ bezelerinin büyüyüp beklenenden fazla yağ salgılamasının sonucunda ciltteki gözenekleri doldurup onu tıkamaktadır. Her bir gözeneğin tam bir şekilde bu yağlarla dolmasının ardından sivilcenin ilk aşaması olan siyah noktalar oluşmaktadır. Bazen ciltteki farklılıklara bağlı olarak tıkayan madde beyaz görünümlü olabilmektedir. Siyah noktalara tıp dilinde “komedon” adı verilir. Zamanla gözenekleri tıkayan bu siyah noktalar iltihaplanarak sivilceleri meydana getirirler. Bu sebeple siyah noktalar daha sivilceye dönüşmeden önce tedavisi doğru bir şekilde yapılmalıdır.

 

 

Siyah Noktalar İçin Yüz Buharı

Kullanılan kozmetik malzemeler, adet zamanlarında, aşırı sıcaklarda terleme sonucunda ve güneş ışığına bağlı olarak siyah noktalarda artış gözlemlenebilir. Siyah noktaları temizlemek sanıldığının aksine oldukça kolaydır. Bu tarz noktalar gözenekler içinde biriktiğinden önce bunların açılması ve genleşmesi lazım gelir. Bunun için ocakta kaynamış bir suyu alarak yüzünüzü yaklaştırın ve kafanızın üzerine de bir havlu koyarak buhar banyosu yapın. Çıkan buhar gözeneklere ulaşarak onun genişlemesini sağlayacaktır. Daha sonra eczaneden alacağınız bir enjektörün iğnesini çıkarıp atın ve kalan kısmın ucunu siyah noktanızın üzerine koyup çekin. Oluşan siyahlığın kolayca enjektörün içine girdiğini göreceksiniz. Dilerseniz kaynayan suyun içine birkaç damla elma sirkesi koyarak da işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Siyah noktalardan başka elma sirkesi cildi de gerginleştirip daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Buhar banyosunun ardından yine yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi ile yüzünüzü temizlerseniz genişleyen gözeneklerin tekrar sıkılaşmasını sağlarsınız.

 

 

Siyah Noktalar İçin Diş Macunu Uygulaması

Daha önce kullanılmamış bir diş fırçasına az miktarda diş macunu sürerek bu fırçayı dairesel hareketlerle ve masaj yapar gibi siyah noktaların bulunduğu cildinize sürün. Bu işlemi noktalar tamamen kayboluncaya kadar devam ettirmeniz gerekmektedir. Siyah noktaların tamamen temizlendiğinden emin olduktan sonra yüzünden diş macununu temizlemelisiniz. Bunun için ılık bir su ile yüzünüzü iyice yıkayın ve temiz bir havlu ile durulayın. Gözenekleri sıkılaştırmak için bu uygulamanın ardından cilt tipinize uygun bir tonik kullanabilirsiniz.

Diş macunu ile siyah nokta temizliği.
Diş macunu ile siyah nokta temizliği.
error: Kopyalamak mümkün değil !