Solaryum Banyosu

Solaryum kadınların yaz kış bronz bir tene sahip olmak için kullandığı bir yöntem olarak bilinir. Günümüzde bu işlemle bronzlaşan kişi sayısı bir hayli fazla olmakla birlikte solaryum banyosu doğru kullanılmadığı takdirde zararlı da olabilmektedir solaryum cihazları ultraviyole ışınları yayarak deri renginin koyulaşmasını sağlar; yani bir anlamda güneş ışınlarının vazifesini görmektedir. Genellikle içine girebileceğiniz büyüklükte olan bu cihazlarda kapağın her iki bölümünde de ışınlar bulunmakta olup böylece vücudunuzun her yerinin eşit olarak bronzlaşması amaçlanmaktadır. Bazı solaryum cihazlarında ise dönme özelliği bulunmakta, böylece ışınların daha iyi, nüfuz etmesi sağlanmaktadır.

Bütün solaryum cihazları aynı şekilde çalışır. Yani hepsinde amaçlanan bronzluk ultraviyole ışınları ile gerçekleştirilir. Ama farklı biçimde olabildikleri gibi çalışma prensipleri de değişik olabilmekledir. Yine cihazların kalitesi bronzluğun süresini ve etkisini de artırabilir. Bu tarz makinelerde ışınların şiddeti ve bronzluğun derecesi ayarlanabilir. Bunun için süre belirlenir ve vücut tipiniz, deri renginiz de bu sürenin belirlenmesinde etkilidir. Yapay bronzluk özellikle kış aylarında güneş görmeyen cildimizin beyazlamasından dolayı her kadın için cazip gelmekle beraber ultraviyole ışınlarının kanser riskini de beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Işınların cilde uzun süre ve devamlı temas etmesi radyasyonun vücuda nüfuz etmesine neden olur. Bazı kişiler bronz görüntünün cazibesiyle bu yöntemi ayda birden fazla kullanmakta böylece bu kişilerde çeşitli cilt hastalıkları baş göstermektedir. Yine solaryum merkezlerinde çalışan kişilerin eğitimli ve bu konuda deneyimli olması şarttır. Aksi halde haddinden fazla ışına maruz kalabilirsiniz.

Solaryuma girecek olan kişiler önceden doktoruna danışmalı, çeşitli cilt testlerinden geçmeli eğer risk faktörü yoksa ondan sonra bu yöntemi denemelidir. Yine cilt testi ışınların derecesini ve uygulanması gereken süreyi de size verecektir. Doğal bir bronzluk elde etmek için 6 veya 7 seans yapmanız yeterli olur. Bu görüntüyü sağlamak adına solaryuma sık sık maruz kalınmamalı özellikle bir hafta içinde birden fazla seans gerçekleştirilmemelidir. Yine solaryum cihazında geçireceğiniz süre ilk seferde 8 dakikayı geçmemelidir. Bu işlem öncesinde tüm vücudunuzu krem tarzı kimyasal maddelerden arındırma, gözlerin seans süresince kapalı tutulması, alkol alınmaması, lens takılmaması, epilasyon ve ağda sonrasında solaryuma girilmemesi önemlidir.

Solaryum banyosu ve olumlu olumsuz yönleri
Solaryum banyosu ve olumlu olumsuz yönleri
error: Kopyalamak mümkün değil !