Stres, Cilt Hastalıkları ve Psikodermatoloji

Stres; cilt hastalıkları ve özellikle akne ile sivilceler üzerinde etkili veya artırıcı olduğu hatta doğrudan sebep olduğu öteden beri iddia edilmektedir. Fakat Avrupa’ da bazı üniversitelerin (bunlardan birisi Wake Forest University) dermatoloji bölümlerince yapılan araştırmalar ve istatistikler 10 yıl gibi bir zamana yayılmış ve stresin sivilce ve akne oluşumuna doğrudan ilgisinin olmadığı kanaatine varılmıştır. Fakat, cilt üzerinde bulunan sivilce veya akneleri daha da şiddetlendirdiği ve kötü duruma soktuğu belirtilmiştir. Yani stres sivilce akne için birincil neden olmaz ama var olanı cilt sorunlarının yoğunlaşmasını sağlar.

 

 

Stresin yan etkileri

Bir takım dermatologlara göre stres hastalıklar için bir bakteri ya da mantar gibi birincil bir sebep teşkil etmez ve cilt problemlerine karşı koenzim etkisi oluşturduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda, özellikle karaciğer ve kalp gibi diğer organların çalışmalarına olumsuz yönde etki ettiği için dolaylı olarak cilde de etkisi vardır. Ama var olan problemlerin sebebi değildir. Cilt problemleri ile sadece artırıcı bir ilişkisi vardır.

Cildimizin ve vücudumuzun maruz kalabileceği riskleri göz önüne aldığımızda ve bünyemizde günde binlerce kanser hücresinin yok edildiği düşünüldüğünde stresin tetikleyici etkisi ne derece tehdit içerdiği anlaşılabilmektedir. Bu nedenle stres hastalıkların doğrudan nedeni değildir. Fakat bağışıklık sistemini zayıflatıcı etkisi ve stres yüklenmesi sonuç salgılanan hormonun vücut direncini düşürücü etkisi sonucu bedeni tehditlere hazır hale getirmektedir.

Stresin öneminin başlarda izah edildiği kadar önemsiz olmadığını düşünen bir takım üniversite cilt ve psikolojik durumun doğrudan ilişkili olduğunu düşünmekte ve bu konuda pisikodermatoloji bölümü kurmuşlardır. Ve egzama, sedef, sivilce kaşıntı gibi rahatsızlıkların psikolojik etkisini araştırma ve çözüm arama yoluna gitmişlerdir.

Stres yoğun tempo ve bir problem neticesinde tezahür eden bir ruhsal haldir. Stresi yok edici bitkisel ve doğal yöntemler vardır. Bunlar şu şekildedir.

√ Konuşmak; sizin derdinizi anlayan birisi ile konuşmak en büyük terapidir ve yarı yarıya stres yükünü hafifletebilmektedir.
√ Açık havada yürümek ve çıplak ayakla yürümek, ayakları yıkamak,
√ Bitki çaylarından; yeşil çay, ada çayı, papatya çayı, ekinezya çayı, rezene çayı stresi azaltıcı ve psikolojiyi rahatlatıcı etkisi vardır.

stresin cilt sorunlarına etkisi
stresin cilt sorunlarına etkisi
error: Kopyalamak mümkün değil !