Su Çiçeği Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi – 2

Su çiçeğinin tedavisi nelerdir?

Suçiçeği son derece bulaşıcıdır. Kabarcıklar geçene kadar çocuğunuzu evde tutun.

Bir çok su çiçeği olayı çok az bir tedavi gerektirir ya da hiç tedavi gerektirmez. Antiviral ve asiklovir haplarının reçete ile alınması hastalığın süresini kısaltır ve hamile kadınlar, bağışıklık sistemi zayıf insanlar gibi belli insanlara da bu ilaçlar tavsiye edilebilir.

Ayrıca, doktorunuz ağrınızı kaşıntı ve şişliklerinizi azaltmak için size reçetesiz ağrı kesici ve antihistaminik önerebilir. Eğer cilt enfeksiyonalarınız yükselirse veya su çiçeği bakteriyel pnömoniye dönüşürse antibiyotik kullanılabilir.

 

 

Suçiçeği için ev tedavi yöntemleri

Çocuğunuzun su çiçeklerini kaşımasını önlemek için tırnaklarını kesin, ellerini çorapla veya eldivenle kapatın yaralanmaları olabildiğince engellemeye çalışın.

  • Kaşıntıları rahatlatmak için musluk suyuna bir avuç yulaf yada kabartma tozu ekleyin. Bu karışımı vücuda sürdükten sonra ıslak ve soğuk havlu ile cildinizi sarın ve kurumasını bekleyin.
  • Kaşıntıları hafifletmek için cildinize kalamin losyonunu hafifçe sürün.
  • Kabarcıkların kurumasını sağlamak için bebeğinizin bezini mümkün olduğunca açık tutun.
  • Ağız yaralarını azaltmak için sıcak suyun içine yarım çay kaşığı kadar tuzu çözdürüp gargara yapın. Daha büyük çocuklar için, hafif anestezik pastil ve sprey kullanın.
  • Çocuğunuza ateşlenmeye ve suçiçeği semptomlarına karşı yaşına uygun parasetamol verin. 16 yaşın altındaki çocuklara sakın aspirin vermeyin.

Yaralı bölgeleri her gün yıkayarak temiz tutun. Daha sonra losyon uygulayın.

 

Bu yazının diğer bölümü:

Su Çiçeği Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi – 1

Su çiçeği hastalığının belirtileri nelerdir ve evde tedavi nasıl yapılabilir.
Su çiçeği hastalığının belirtileri nelerdir ve evde tedavi nasıl yapılabilir.
error: Kopyalamak mümkün değil !