Su Çiçeği Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi – 1

Su çiçeğine ne sebep olur ?

Su çiçeği, herpes varisella-zoster virüsü sebebiyle meydana gelir. Burun akıntısı, öksürük ya da aynı giysileri giyinmek, yatak çarşafları ya da hasta olan kişinin salyası aracılığıyla yayılır. Hastalığın belirti süresi, hastalığa maruz kaldıktan 10-21 gün sonradır. Hastalığın en bulaşıcı zamanı, kızarıkların başlamasından iki gün öncesidir. Kızarıklıklar başladıktan sonra tamamen kuru ve kabuklanmış olur.

 

 

Su çiçeğinin belirtileri nelerdir ?

Suçiçeği kızarıklıkları, çok kaşıntılıdır ve gövdeden, boyna, yüze ve bacaklara yayılır. Hastalığın 7-10 gün sonrasında, kızarıklıklar kırmızı noktalardan, kabuk bağlayan ve akıcı bir içi su dolu kabarcığa dönüşür. Kabarcıklar ayrıca ağızda, kafa derisinde, göz çevresinde ya da genital bölgede yayılabilir ve çok ağrılı olur.

Bu hastalık, vücudun her tarafını gezerek kendini tekrarlar. En son bütün vücut tamamen iyileşinceye kadar bütün vücutta gezer. Bu hastalık, bütün noktalar kuruyana kadar bulaşıcıdır. Ne yazık ki, ayrıca bu virüs kızarıklıkların çıkmasından en az bir gün öncesinde de bulaşabilir.

 

 

Tıbbi çözüm gereken durumlar:

  • Eğer çocuğunuzun su çiçeği olduğunu düşünüyorsanız, bir doktora danışabilirsiniz.
  • Suçiçeği, beraberinde cilt ağrısı ve kızarık bölgenin etrafında yeşilimsi iltihap olan kızarıklıklar üretir.
  • Suçiçeği, boyun sertleşmesini, sürekli uyku halini ya da uyuşukluk halini beraberinde getirir. Bu belirtiler ayrıca, menenjit ya da ansefalit hastalıklarının belirtileridir. Olabildiğince hızlı bir şekilde tıbbi yardım alın.
  • Eğer çocuğunuzun hastalığı iyileşiyor ve ardından ateşlenme, kusma, vücut kasılması ya da halsizlik görünüyorsa acil tıbbi yardım alın.
  • Yetişkin aile bireyleri de suçiçeği geçirebilir.
  • Eğer hamileyseniz ve hiç suçiçeği geçirmediyseniz, doğmamış çocuğuz da risk altındadır. Gecikmeden tıbbi yardım alınız.

 

Bu yazının diğer bölümü:

Su Çiçeği Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi – 2

Su çiçeği hastalığının belirtileri nelerdir ve evde tedavi nasıl yapılabilir.
Su çiçeği hastalığının belirtileri nelerdir ve evde tedavi nasıl yapılabilir.
error: Kopyalamak mümkün değil !