Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları ve İçindeki Vitamin ve Mineraller

Yapılan birçok araştırmada toplum olarak ekmeğin esiri olduğumuz belirtilmektedir. Aslında üç tehlikeli beyaz olarak da tanımlanan şeker, tuz ve undan bahsedilirken dikkat edilmesi gereken nokta beyaz ekmek de kullanılan beyaz undur.

Dünya Sağlık Örgütünün de yaptığı araştırmada da ortaya çıkan tabloya göre ekmek tüketimi ülkemizde aşırı sevilmekte olup, günlük enerji ihtiyacımızın neredeyse yarısını (%48) ekmekten karşılıyoruz. Ekmek tüketirken yapılan hata beyaz ekmek tüketmektir. Doyurucu olması, tad olarak seviliyor olması beyaz ekmeği tercih sebebi yapmaktadır.

Kilo almaktan şikayetçi iseniz yapacağınız ilk tercih ekmek türünü değiştirmektir. Aslında ekmek tercihi tam tahıl ekmeği olarak yapılmış olsa vücudunuz için gerekli tahılları alırken kilo alma probleminiz de asgari seviyeye inecektir. Temel besin grubu içinde yer alan tahılı alırken tam buğday ekmeği tercihi ile vücut için gerekli olan vitamin ve mineraller de alınmış olacaktır.

Beyaz ekmek tüketimi 1940 yılından beri yaygın bir haldedir. Beyaz ekmek elde edilirken içerisinde bulunması gereken ruşeym ve kepekten ayrı tutulduğu için metabolizma için sadece yük olup besleyici değerlerinden arınır. Tam buğday ekmeği ise ruşeym, kepek ve protein içerir. Ruşeym dediğimiz madde yaklaşık 1 ton buğdaydan 1 kilo kadar elde edilen tohumun büyümesini sağlayan yüksek besin değeri bulunan bir üründür.

 

 

Tam buğday ekmeği ve beyaz ekmeğin besin değerleri

100 gr tam buğday ekmeği ile beyaz un ekmeğini yani günlük temin edilen beyaz ekmeği başlıca özelliklerini kıyaslayacak olursak;

 • Tam buğday ekmeği 247,1 kcal, Beyaz un ekmeği 264,6 kcal
 • Protein olarak tam buğday ekmeği 13 gr beyaz un ekmeği 9 gr
 • B6 vitamin tam buğday ekmeği 0,2 mg beyaz ekmek 0,1 mg
 • Diyet lifi tam buğday ekmeğinde 7 gr beyaz ekmekte 2,7 gr
 • Tam buğday ekmeği 82mg magnezyum beyaz ekmek 25mg magnezyum

 

 

Evde tam buğday ekmeği hazırlayın

Birçok yönden üstün olan tam buğday ekmeği tüketimi ile vücut için gerekli vitamin ve mineraller alınmış olacaktır. Tam buğday ekmeğini evinizde sizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Bunun için gereken malzemeler;

 

Gerekli malzemeler:

 • Dört su bardağı tam buğday unu
 • Yaş maya
 • Ilık su
 • Tuz
 • Yaklaşık bir su bardağı ılık süt
 • İsteğe göre bir yemek kaşığı limon suyu
 • İsteğe göre iki yemek kaşığı zeytin yağı

 

Hazırlanışı

 • Süt ile mayanızı karıştırdıktan sonra ayrı bir kapta diğer malzemeleri karıştırın.
 • Elinize yapışmayan bir kıvama gelene kadar su ile karıştırmaya devam edin.
 • Daha sonra mayalandırma işlemini yapınız.
 • 45-50dakika süren mayalanma işlemi sonunda 180 derece fırında en az 30 dk en fazla 40 dk pişirerek tam buğday ekmeğinizi hazır hala getirebilirsiniz.

 

 

Tam buğday ekmeği faydaları

Yapılışı bu kadar basit olan tam buğday ekmeğini kullandığınızda ne gibi faydaları olacak isterseniz biraz da bunlara değinelim.

 

Lif içerir

Yüksek oranda lif içerdiği için sindirim sistemi üzerine çok faydalıdır. Mide bağırsak hareketliği sağladığı için kabızlık problemleri olanlar muhakkak tüketmelidir.

 

Kilo vermeye yardımcı olur

Kilo problemi yaşayan kişilerde, tokluk hissini artırdığı için zayıflama amacı ile kullanılabilir. Nasıl olsa kilo verdiriyor diye fazla tüketmemeye özen göstermekte fayda var.

 

Kolesterolü dengeler

Yüksek kolesterol hastaları da düzenli tam buğday ekmeği tükettiğinde kolesterol seviyeleri dengelenir.

 

Tansiyonu düşürmeye yardım eder

Kalp sağlığı açısından da faydası olan tam buğday ekmeğini tüketen tansiyon hastaları da fayda görmektedir. Çünkü içerdiği selenyum, magnezyum, lifler ve demir ile tansiyonu düşürmeye etki etmektedir.

 

Enerji verir

İçerdiği B vitamin kompleksi ile ( B1, B2, B3, B9 ) vücuda enerji verir. Yorgunluk, halsizlik, depresyon gibi rahatsızlıkların görülmesine sebep olan B1 vitamini eksikliği de böylelikle giderilmiş olur.

 

Magnezyum eksikliğini azaltır

Vücutta insülin değerlerini kontrol eden magnezyum eksikliği yaşanıyorsa tam buğday ekmeği ile bununda önüne geçebilirsiniz.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Vücudumuzda NK hücreleri yani Natural Killer hücre dediğimiz bağışıklık artırıcı hücreler düzenli buğday ekmeği tüketimi ile özelliklerini artırırlar. Dolayısı ile tam buğday ekmeği tükettiğinizde bağışıklık sisteminizde güçlenir.

 

Cildi besler ve cilde esneklik kazandırır

İçeriğinde bulunan Selenyum sayesinde cildinizin yaşlanmasını geciktirirken, cilde esneklik katar. Aynı zamanda cildinizin beslenmesini de sağlar.

 

Görme kaybını yavaşlatır

Görme kaybı problemi yaşayanlarda E vitamini, çinko ve B3 vitamini sayesinde rahatsızlıklarının yavaşlaması açısından faydalıdır.

 

 

Uyarı: Tam buğday ekmeği glüten içerir

Birçok yönden faydası olan tam buğday ekmeğinin kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta Çölyak hastaları için uygun bir besin olmadığıdır. Çölyak hastaları birçok ekmekte bulunan glüten isimli proteine karşı aşırı hassastırlar.
Sağlıklı beslenme konusunda tam buğday ekmeğini beyaz undan yapılmış ekmeğe göre güvenle tercih edebilirsiniz.

Tam buğday unu ekmeğinin içerdiği vitaminler, mineraller, iyi geldiği rahatsızlıklar ve daha birçok sorunuzun cevabı bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !