Tamamen Doğal ve Etkili Zayıflama Çayları

Zayıflamak isteyen bayanların tercih ettiği en popüler zayıflama çayı tariflerini sizin için derledik.  Hepsi doğada yetişen bitkisel bu çayları çok seveceksiniz.

 

Son dönemde artan kilonuz ve beraberinde gelen yağlar sizi çok mu rahatsız ediyor? Bu kilolardan kurtulmanızın vakti geldi geçiyor bile. Çünkü bu fazla kilolarınızın ileride sağlık sorunlarına yol açması muhtemel.

O zaman vakit kaybetmeden tariflerimizi vermeye başlayalım.

 

 

Yeşil Çay

Yeşil çay bildiğimiz siyah çayın fermente edilmemiş halidir. İstatistiklere göre dünya üzerinde tüketilen ve üretilen çayların %20’sini yeşil çay oluşturuyor. Yeşil çay Çin, Japonya ve Hindistan da yaygın olarak tüketiliyor. Bu çayın etken maddesi polifenoller, epigallokateşin gallat bileşikleridir. Yeşil çayı siyah çaydan ayıran en önemli özellik ise uçucu yağ bileşenleri oluşturmamasıdır. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Zayıflamak isteyenlerin en çok bildiği ve tercih ettiği çaylardan olan yeşil çay gece yatmadan 1-2 saat önce içilmelidir.

 

Hazırlanışı:

Cam veya porselen demliğe yeşil çayınızı atın ve  üzerine sıcak su ekleyerek (çok fazla kaynar olmamalı) 2-3 dakika ağzı kapalı olarak demleyin. Yeşil çay çabuk acıdığı için demleme süresi önemlidir. Bu yüzden suda fazla bekletmemenizi tavsiye ediyoruz. Bir fincan çay için 1 tatlı kaşığı yeşil çay yeterli olacaktır. Tadı acı gelirse içerken üzerine bal ilave edebilirsiniz.

 

 

Oolong Çayı

Bu çay yeşil çayın yarı fermente edilmiş halidir.  Dünya üzerinde %2 oranında üretime ve tüketime sahiptir. Güneydoğu ve Tayvan’da yaygın olarak tüketiliyor. Bu çay yemeklerden sonra tüketildiğinde sindirime yardımcı oluyor. Aynı zamanda cildi güzelleştirdiği de söyleniyor. Özellikle göbek ve kalçada biriken fazla yağların atımı için birebirdir.

 

 

Hazırlanışı:

Bir bardak sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı çay atarak demleyin. 2-3 dakika kadar suda bekledikten sonra içime hazır hale gelecektir.

 

 

Nane Çayı

Şişkinliklerden rahatsızsanız nane çayı tam size göre. Özellikle kış aylarında bir parça limon ile içildiğinde nezle ve gribe karşı birebirdir. Hatta bilimsel bir açıklamaya göre 2 saatte bir içilen nane çayı ciddi oranda zayıflatıyor. Kokusu ise iştah kapatıcı bir özelliğe sahip.

 

 

Hazırlanışı:

Bir bardak sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı çay atarak demleyin. 2-3 dakika kadar suda bekledikten sonra içime hazır hale gelecektir. Ayrıca bir parça limon atarak çayınızı daha faydalı hale getirebilirsiniz.

 

 

Ihlamur Çayı

Güzel kokusu ile cezbeden ıhlamur coğrafyamızda yetişen en güzel bitkilerden. Osmanlı kültüründe de siyah çay ile karıştırılarak yaygın olarak kullanılmaktaydı.  Ülkemizde Kırıkkale’nin “ıhlamur kokulu ilçesi” olarak anılan Vize ilçesinde yaygın olarak yetişiyor. Hatta ıhlamur şerbeti bile yapılıyor. Bu çay vücutta  biriken toksinleri atmak için birebirdir. Aktarlarda kolaylıkla bulabiliriz.

 

 

Hazırlanışı:

Bir bardak sıcak suyun içerisine 2-3 yaprak atarak demleyin. 2-3 dakika kadar suda bekledikten sonra içime hazır hale gelecektir.

 

 

Tarçın Çayı

Halk arasında “Darçın”, “Loğusa”, “Şerbet kokusu” adları ile de bilinir. Antiseptik özellikleri ile bilinen tarçın yüzyıllardır kullanılmaktadır. Sadece zayıflamak için değil yüksek şeker ve menopoz dönemindeki bayanlar için içilmesi tavsiye edilen bir çaydır. Metabolizmayı hızlandırır ve kan şekerini dengede tutarak iştahı bastırır.  Özellikle siyah çaya katınca çok lezzetli olduğunu söylemek gerekir. Araştırmalara göre obezite ve diyabete faydalı olup takviye olarak kullanılması tavsiye edilmiştir.

 

Hazırlanışı:

Bir fincan sıcak çayın içerisine bir adet kabuk tarçın ekleyip 2-3 dakika bekleyin. Ayrıca hazırladığınız farklı bitki çaylarına tarçın tozu veya kabuğu ekleyerek de tüketebilirsiniz.

 

Tarifini verdiğimiz bu çaylar laksatif, diüretik ve terlemeyi arttırıcı etkiler oluşturarak kilo vermeye yardımcı olur. Fakat tek başına yeterli olmadığını bilmek gerekir. Daha etkili bir şekilde zayıflamak için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek kontrollü beslenmenizi ve fiziksel aktivitelerinizi arttırmanızı öneriyoruz.

Göbek ve kalça bölgesinde zayıflamaya ve vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olan doğal bitkisel çaylar.
error: Kopyalamak mümkün değil !