Tansiyonu Hangi Yiyecekler Yükseltir?

Tansiyon nedir ve neden olur?

Kalbin kasılması ile kan atardamarlara sevk edilir. Bu durumun tam tersi gerçekleştiğinde atardamarlar içinde kan durulmaya başlar. İşte bu iki durum tansiyonu oluşturur. Atardamarlar içinde oluşan bu basınca tansiyon denir. Kalbin kasılması ile büyük, kalbin gevşemesi ile de küçük tansiyon meydana gelir. Normal bir kişide tansiyon 12-8 dolaylarındadır. Büyük tansiyon 120-130 arası, küçük tansiyon 70-90 arası değerlerde de normal kabul edilir. Tansiyon değerleri 140/90 üzerine çıkarsa yüksek tansiyon (hipertansiyon) olarak sınıflandırılır.

 

 

Hipertansiyonu tetikleyen nedenler;

  • Aşırı kilolu olma (obezite)
  • Stres
  • Genetik yatkınlık
  • Kalp damar rahatsızlıkları
  • Tuzun aşırı tüketimi
  • Böbrek rahatsızlıkları
  • Diyabet
  • Sigara, alkol

Hipertansiyon rahatsızlığı sinsi bir hastalıktır. Hipertansiyon hastası bir kişi hastalığını kontrol altına alabilir fakat bu yeniden görülmeyeceği anlamına gelmez.

 

 

Hipertansiyonu önlemek için yapılması gerekenler

Hipertansiyon teşhisinde önemli olan hastalığı tetikleyen etkenleri analiz etmek ve bu etkenleri asgari dereceye indirmek gerekir. Tuz tüketiminden uzak durmak, egzersiz yapmak, sigara alkol tüketiminden kaçınmak ve yaşama tarzını yenilemek hipertansiyondan korunma yolları arasında sıralanabilir.

 

 

Tansiyon yükselmesi ile ortaya çıkan rahatsızlıklar

Tansiyonun aşırı yükselmesi ile şiddetli baş ağrısı, burun kanaması, halsizlik, vücutta şişlik ve ödem oluşması ile kalp krizine kadar devam edebilecek şikayetler belirir. Ayrıca tansiyon yükselmesi beyinde kanamaya da sebep olabilir. Kalpten sevk edilen kanın basıncı olarak tanımladığımız tansiyonun yükselmesi ile ilk sırada hasar görebilecek organ kalptir. Bu yüzden hipertansiyon şüphesi olabilecek kişilerin muhakkak bir hekime başvurması gerekli tetkikleri yaptırması, hipertansiyon teşhisi konulmuşsa hayatını yeniden şekillendirmesi gerekecektir. Hipertansiyon hastaları için ilaçlarla tedavi ile mükemmel sonuçlar alınmaktadır.

 

 

Tansiyonu yükselten yiyecekler

Belirli bir sebebe bağlı olmaksızın birden çok faktöre göre gelişebilen hipertansiyonu tetikleyen besinleri de bilmeniz faydanıza olacaktır.

 

Tuz

Yıllardır yapılan araştırmalar sonucu tuzun tansiyonu yükselttiği bilimsel bir gerçek olmuştur. Tuzda bulunan sodyum, hücre içi geçirgenlikte rol alan sodyum potasyum pompasının işlevine müdahale etmektedir. Böylece kan basıncı değerleri artar. Hipertansiyon hastaları muhakkak tuzu makul değerler içinde tüketmelidir. Sağlıklı bireyler günlük maksimum 2000 mg tuz tüketebilirken hipertansiyon hastaları için bu rakam 1500 mg kadardır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta tuzu sadece sofralarımızda bulunan tuzdan almadığımız gibi bazı besinlerde bulunan gizli tuzla da alabileceğimiz için hipertansiyonu olan bireyler tuz tüketirken bir kez daha düşünmelidir. Yapılan araştırmalara göre verilen bu değerlerin çok üstünde tuz tüketimimiz olduğu belirlenmiştir.

 

Konserve ürünler ve turşular

Yapılma aşamasında yüksek tuzla yapıldıkları için hipertansiyon hastalarının dikkatli kullanması gerekir.

 

Kafein

Kafein vücuda girdiği zaman adrenalin salgılanmasına sebep olur. Adrenalin salgı artışı ile de kan basıncı artar. Kafein tüketimi ile hipertansiyon durumu gelişir. Kafein kahvede, çikolatada ve kolada bol miktarda bulunur. Bu ürünler tüketilirken muhakkak dikkat edilmelidir.

 

Şeker

Çaya, kahveye katılan işlenmiş şekerde tansiyonu yükseltir. Meyvelerde bulunan doğal şeker tansiyona etki etmez. Bu yüzden şeker tüketiminde meyve şekerleri tercih edilmelidir.

 

Fastfood besinler

Aroma ve tadı bakımından tüketimini artırma amaçlı fastfood besinlerde de tuz miktarı yüksektir.

 

Margarin ve doymuş yağ oranı yüksek besinler

Kalp sağlığı açısından da önerilmeyen bu yağlar tansiyonun da yükselmesine sebep olurlar.

 

Çay

Günlük 4 ile 6 fincana kadar müsaade edilen siyah çay fazla tüketilecek olursa kafein alımı artar. Kafein kan basıncını artırır. Hipertansiyon hastalarının yüksek oranda kafein içeren siyah çay ve yeşil çay içerken daha dikkatli olması gerekir.

 

Tatlı

İçerdiği şeker yüzünden tatlılarda tansiyonu tetikleyebilir. Tatlı tüketiminde aşırıya kaçmamak tansiyon rahatsızlığı olan kişilerde daha uygun olacaktır.

 

Alkol

Her ne kadar aşırı alkol tüketiminin kan basıncını nasıl artırdığı çözümlenmemiş olsa da alkol tüketimi ile kan basıncının arttığı tespit edilmiştir. Günlük 2 bardaktan fazlasının tansiyonu tetiklediği yapılan bazı araştırmalar ile ortaya çıkmıştır.

 

Uyarı

Hayatımızın her anında sıklıkla tükettiğimiz bu besinleri kullanırken dikkatli olmak tansiyon rahatsızlığınız varsa çok önemlidir. Tansiyonu hayatta olduğumuz sürece kalbimiz sürekli kan dolaşımını sağladığı sürece hayatımızdan çıkaramayacağımız için bu besinlerden uzak durmak daha sağlıklı olacaktır. Hipertansiyon belirtilerini yaşıyorsanız bir hekime başvurmanızı öneririz.

Tansiyon nedir, nasıl yükselir, hangi yiyecekler tansiyonu yükseltir, yükselirse hangi rahatsızlıklar ortaya çıkar, ne kadar ciddi bir sağlık sorunudur ve daha bir çok sorunun cevabı bu yazımızda.
error: Kopyalamak mümkün değil !