Tıkalı Burun İçin Evde Uygulayabileceğiniz Tedavi Yöntemleri

Tıkalı bir burun hem sinir bozucu hem de rahatsız edici bir durumdur.

Burnun tıkanma sürecinin, genizdeki geçit noktalarında biriken aşırı mukustan ötürü meydana geldiğine dair genel bir kanı mevcuttur. Ancak işin aslı, söz konusu hadise sinüslerde yer alan iltihaplı kan damarlarından ötürü meydana gelmektedir. Bu durum da soğuk algınlığı, alerji ve grip gibi hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bazı durumlarda sinüs enfeksiyonlarından da kaynaklanabilmektedir.

Yaş bir önem arz etmeksizin, hem çocuklar hem de yetişkinler bu durumdan muzdarip olabilirler. Ancak bebekler için ciddi bir durumdur, zira nefes alma problemleri ortaya çıkabilir.

Burun tıkanıklığı genellikle beraberinde öksürme, hapşırma, nefes darlığı, sinüs ağrısı, burun kanallarında mukus birikimi, göz sulanması, ses kısıklığı, baş ağrısı ve orta derecede ateş gibi belirtileri getirmektedir.

Eğer tedavi edilmezse, bu durum bireyde huzursuzluk, kulak enfeksiyonu ve sinüs problemleri gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Burun kanallarınızı temizlemek ve tıkalı burnunuzdan kurtulabilmek adına evde uygulayabileceğiniz pek çok yöntem mevcuttur.

Bu yazımızda tıkalı burna karşı evde uygulayabileceğiniz yöntemleri sizler için derledik.

 

 

1) Elma Sirkesi

Tıkalı burnunuz için uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden birisi elma sirkesidir.

Her şeyden evvel sahip olduğu yüksek potasyum içeriği, mukus tabakasının seyrelmesine yardımcı olur. Dahası, içeriğindeki asetik asit bileşeni bakteriyel gelişimi önleyerek iyileşme sürecini hızlandırır.

2 yemek kaşığı ham, filtre edilmemiş elma sirkesi ile 1 yemek kaşığı doğal balı bir bardak sıcak su içerisinde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı günde iki kez tüketin.

– Yarım bardak elma sirkesi ile yarım bardak suyu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı kaynatın. Başınızın üzerine bir havlu alın ve ağzınız ile gözlerinizi kapatarak karışımın buharını 3 ila 5 dakikalığına teneffüs edin. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayın.

 

 

2) Buhar Teneffüsü

Su buharı, esans yağı buharı ya da kaynatılmış bitki buharı, teneffüs ettiğiniz buhar ne olursa olsun, tıkalı burnunuzu tedavi etmek adına fevkalade etkili olacaktır.

Buhar teneffüsü doğal bir balgam söktürücü görevi görerek tıkalı bölgenin temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda sinüs içerisindeki iltihaplanmış damarları nemlendirerek rahatlatır.

– Bir tencereye su koyun ve kaynatın.

– Dilerseniz kaynamış su içerisine birkaç damla nane ya da okaliptüs yağı damlatabilirsiniz.

– Başınıza bir havlu alın ve tencerenin üzerine eğilin.

– Birkaç dakika boyunca yavaşça nefes alın ve verin.

– Bu işlemi günde 2 ila 4 kez tekrarlayın.

Not: Bu tedavi yöntemi 12 yaşından küçük çocuklar, hamileler ve yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları ve merkezi sinir sistemi bozukluklarından muzdarip kişiler için uygun değildir.

 

 

3) Burun Yıkama

Her ne kadar pek fazla tercih edilmese de, burun yıkama yöntemi tıkalı burunlar için son derece etkili bir uygulamadır.

Burun yıkama metodu mukus tabakasını seyrelterek, burun yapısındaki tıkanmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca burun deliklerinizi nemlendirerek kan damarlarında meydana gelebilecek iltihaplanmaları azaltır.

2016 senesinde Kanada Tabipler Birliği tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, kronik sinüs tıkanmasından muzdarip bireylerin burun yıkama yöntemiyle rahatladığı, ancak bu çerçevede buhar tedavisinin o kadar da tesirli olmadığı belirlenmiştir.

3 çay kaşığı tuzu ve 1 çay kaşığı sodyum bikarbonatı karıştırın.

– Elde ettiğiniz karışımı hava geçirmeyen bir kaba koyup depolayın.

– Bu karışımdan 1 çay kaşığı alıp 1 bardak kaynatılmış ya da damıtılmış suya ekleyin.

– Karışımı bir hazne içerisine şırıngayla doldurun.

– Kafanızı bir leğenin üzerine doğru eğin ve karışımı yavaşça burnunuzun deliğinin içerisine sıkın. Bu esnada diğer burun deliğinizi parmağınızla kapatmalısınız.

– Kapattığınız delikteki parmağınızı yavaşça çekerek, burnunuza çektiğiniz suyun diğer burun deliğinden akmasını sağlayın.

– Aynı işlemi diğer burun deliğinize de uygulayın.

– Bu süreci günde bir veya iki kez uygulayın.

 

 

4) Sıcak Basınç

Sıcak basınç tedavisi burundaki mukus tabakasını incelterek akmasına olanak tanıdığı için bu çerçevede uygulanan bir diğer tedavi yöntemidir.

Aynı zamanda sıcaklık hissiyatı yaşanabilecek her türlü ağrı sızıyı gidererek, burun deliklerindeki iltihaplanmaları da giderir.

– Bir adet havluyu sıcak suyla dolu bir kaseye daldırın.

– Ardından iyice sıkın.

– Katlayarak burnunuzun ve alnınızın üzerine koyun.

– İhtiyaca göre tekrarlayın.

 

 

5) Kırmızı Biber

Kırmızı biber tam anlamıyla doğal bir tıkanıklık gidericidir. Çünkü ciğerlerde birikmiş olan balgam ya da mukus tabakasını yumuşatarak daha rahat giderilmesini sağlar.

Bünyesinde barındırdığı kapsaisin bileşeni sayesinde burun kanallarında meydana gelen şişlik ve iltihaplanmaları tedavi etmektedir.

Çeyrek bardak limon suyunu çeyrek bardak filtre edilmemiş elma sirkesiyle bir kaba doldurup karıştırın ve kaynatın. İçerisine çeyrek veya yarım çay kaşığı kırmızı biber ve zencefil tozu ilave edin. Son olarak da içine 2 – 3 yemek kaşığı organik bal ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bir kavanozda depolayın. İhtiyaç duydukça 1 veya 2 yemek kaşığı kullanın.

– Dilerseniz çeyrek çay kaşığı kırmızı toz biberi bir bardak kaynamış suya ilave edin. Ardından elde ettiğiniz çaydan günde birkaç kez tüketin.

– Dilerseniz de sevdiğiniz yemeklerin üzerine kırmızı biber serpiştirebilirsiniz.

 

 

6) Sarımsak

Sarımsak da tıkalı burunlar için oldukça etkili bir besindir.

Sahip olduğu tıkanıklık giderici ve balgam söktürücü tesirler sayesinde yaşanan tıkanmaları rahatlıkla giderebilmenizi sağlar. Ayrıca iltihaplanma belirtilerini azaltır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Böylelikle tıkanıklıklar ve enfeksiyonlarla daha rahat mücadele edebilirsiniz.

1 bardak suyu kaynatın. Kaynamakta olan suya 2 ila 4 diş sarımsak ekleyin ve 2-3 dakikalığına kaynamaya bırakın. Ardından yarım çay kaşığı zerdeçal ekleyip iyice karıştırın. Dilerseniz çok az bir miktar karabiber de ekleyebilirsiniz. Bu çorbayı günde 1 – 2 kez tüketin.

– Alternatif olarak 3 – 5 diş sarımsağı krema haline getirene dek ezin, üzerine 2 çay kaşığı doğal bal ekleyin ve günde 2 – 3 kez olacak şekilde bu karışımdan tüketin.

– Yiyeceklerinizde taze sarımsaklar kullanmak da tıkanıklık ve rahatsızlığın giderilmesinde etkili olacaktır.

 

 

7) Zencefil

Zencefil içerdiği kuvvetli iltihap önleyici bileşenler sayesinde burun tıkanıklığının giderilmesinde etkilidir. Mukus tabakasını gevşetmeye ve aynı zamanda bağışıklığı kuvvetlendirmeye yardımcı olur.

Ayrıca vücudun ısınmasına yardımcı olarak burun tıkanıklığının beraberinde getirebileceği diğer belirtilerin ortaya çıkmasına engel olur.

1 çay kaşığı taze dilimlenmiş veya rendelenmiş zencefili 2 bardak kaynamış suyla birlikte bir tencereye ekleyin. Üstünü kapatın ve 10 dakikalığına düşük ısıda pişirin. Sıcaklığını kaybetmeden 1 bardak alıp tüketin ve zencefilleri de çiğneyin. Kalan suyun içerisine bir havluyu batırın ve kafanızı bir yastığa koyduktan sonra havluyu burnunuza ve alnınıza yerleştirin. Bu işlemi günde iki kez uygulayın.

– Alternatif olarak 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefili, 1 çay kaşığı limon suyu ve bal ile karıştırın. Günde 2 – 3 kez bu karışımdan tüketin.

 

 

8) Masaj Tedavisi

Burun deliklerinize yapacağınız masaj, tıkanmış bir burnu açmak ve nefes rahatlığını sağlamak adına basit ama etkili bir yöntemdir.

Uygulayacağınız masaj bölgedeki dolaşımı hızlandırarak mukus tabakasının incelmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda ağrıları da giderecektir.

– Bir miktar hardal yağını veya zeytinyağını ısıtın.

– Bir yere oturun ve yağınızı burnunuza uygulayın.

– Sol baş ve işaret parmağınızı kullanarak, burnun gözlerin iç kısmına kadar olan bölgesine, burun kemiğine ve elmacık kemiklerinize 20 saniye boyunca masaj yapın.

– Ardından bırakın.

– Bu döngüyü 5 ila 7 kez tekrarlayın.

– Bu işlemi günde birkaç kez uygulayın.

Not: Bu işlemi uygularken burnunuzdan değil, ağzınızdan nefes alın.

 

 

9) Nane

Nane içeriğindeki mentol sayesinde, burundaki sinir reseptörlerinin uyarılmasına yardımcı olur. Böylelikle nefes alıp verme kolaylaşır ve rahatlık sağlanır.

Bunlara ilaveten, mukus tabakasının incelmesini ve burun kanallarının açılmasını sağlayarak nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.

Naneyi bu çerçevede kullanmanın pek çok yolu mevcuttur.

– Kaynamış su içerisine birkaç damla nane yağı ekleyip buharını teneffüs edin.

– Mendilinize birkaç damla nane yağı damlatıp direkt olarak teneffüs edin.

Birkaç damla nane yağı 2 çay kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırın. Sinüslerinizi açmak adına burnunuza sürün ve rahatlamış bir şekilde nefes almanın keyfini çıkarın.

Günde 2 – 3 bardak nane çayı tüketebilirsiniz. Çayı hazırlamak için, 1 çay kaşığı taze veya kurutulmuş nane yaprağını bir bardak kaynamış suya ekleyin, ardından 10 dakika bekleyin. Dilerseniz hem lezzet katmak adına hem de enfeksiyonlarla daha iyi mücadele edebilmek adına biraz bal da ekleyebilirsiniz.

 

 

10) Nemlendirici Cihaz

Çok sıcak veya nemli havalar, tıkalı burunun ortaya çıkaracağı belirtileri ağırlaştırabilir. Bu nedenle evinizdeki nem miktarını temin edeceğiniz bir nemlendirici cihaz ile dengelemek, sinüs ağrılarını ve tıkanmış bir burnu tedavi etmek adına hızlı bir yöntem olacaktır.

Cihaz vasıtasıyla nem oranı dengelenmiş havayı teneffüs etmek, burun ve sinüs içerisinde yer alan tahriş olmuş dokuların ve şişmiş kan damarlarının yumuşamasını sağlayacaktır.

Bu nedenle uyuduğunuz ortama nemlendirici cihaz koymayı unutmayın.

 

 

İlave İpuçları

– Yeterli miktarda sıcak buhar gelene dek duş altında durabilirsiniz. Ardından çıkan sıcak buharı tıkanıklığı gidermek adına teneffüs edebilirsiniz.

Doktorunuza danıştıktan sonra bir tıkanıklık giderici, antihistamin ya da alerji ilacı kullanın.

Sigara dumanı ve ani sıcaklık değişimleri gibi vaziyeti kötüleştirecek ortamlardan uzak durun.

– Mukus tabakasını dışarı atmak adına burnunuzu düzenli olarak temizleyin. Mukus tabakasını içeri çekmekten sakının.

– Mukusun burun kanallarından geçişini kolaylaştırmak adına baharatlı yiyeceklerin tüketimini arttırın.

– Vücudunuzun sıvı dengesini korumak için bol bol su için. Su tüketimi aynı zamanda tıkanıklığın giderilmesine ve boğazınızın nemli kalmasına yardımcı olur.

Sıcak tavuk çorbası tüketmek de tıkalı burunlara karşı etkili bir yöntemdir. Ayrıca daha hızlı iyileşebilmek adına sebze çorbası da tüketebilirsiniz.

– Burun tıkanıklıklarını gidermek için uyurken başınızın altında ilave bir yastık daha kullanın.

– Burun ve boğaz yapısındaki iltihaplanmış bölgeleri yumuşatmak adına, sıcak su ve buna benzer diğer yatıştırıcı içeceklerden tüketin.

– Sigara tüketmeyin, çünkü sigara vaziyeti çok daha kötüleştirebilir.

– İlk kez grip veya soğuk algınlığı gibi bir durumla karşılaştığınızda, vücudunuzun söz konusu enfeksiyonlara karşı daha iyi savaşabilmesi için iyice istirahat ettiğinizden emin olun.

– Eğer burun tıkanıklığınız ve beraberindeki belirtiler 3 haftadan daha uzun bir süre boyunca devam ederse, mutlaka doktorunuza başvurun.

Burun tıkanıklığınızı doğal yöntemlerle giderme üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !