Tırnak Batması Nasıl Geçer

Tırnak Batması Neden olur Nasıl Geçer ?

Tırnak Batması sık görülen ve oldukça büyük problemlere yol açabilen bir sağlık sorunudur. Çok farklı nedenlerle tırnak batması ve tırnak batması iltihap oluşturması modern yaşam sırasında iş gücü ve motivasyon kaybına yol açan bir durumdur. Tırnak batması oluşumu ve tırnak batması nasıl geçer konularına detaylıca giriş yapmadan önce bu soruna yol açan bazı alışkanlıklardan bahsetmemiz gerekebilir. Öncelikle her tırnak batabilir. En sık ayak baş parmakları tırnak batması iltihap oluşumuna maruz kalır. Ancak el tırnakları da dahil olmak üzere bilinçsiz tırnak kesimi yapılan her tırnak batmaya adaydır. Ayak baş parmak tırnakları bazı kişilerin yapısal olarak tırnaklarının batmaya meyilli olması yanında aynı kişinin bilinçsiz olarak tırnaklarını derinden ve tırnak et bileşkesinde derin ve bilinçsiz kavisli yapacağı tırnak kesimleri veya ehil olmayan kişilerin ayak bakımları, manikür seansları sonrasında batmaya daha uygun bir ortam oluşturur.

Tırnak Batması Sebepler ve Önlemler Nelerdir?

Tırnak Batması kimlerde görülür?

  • Ayak bakımı kötü
  • Tırnakları doğuştan ete doğru büyüyen
  • Tırnak mantarı olan ve tedavi edilmemiş vaklar
  • Tırnaklarını kavisli ve deirnden kesen veya manikür alışkanlığı esnasında bunu teşvik edenlerde olabilir.

Tırnak Batması öncelikle tırnaklarını kavisli kesme alışkanlığı olan kişilerde daha sık görülür. Eğer bir tırnak kenardan etin içine doğru büyümeye başlamış ise bu tırnağın tırnak batması oluşmadan önce mutlaka batık yerden özel bir tırnak batması aparatı ile veya küçük bir müdahale ile tırnak batması ameliyatı benzeri lokal bir işlem ile batık yerden çıkarılarak altına yerleştirilecek bir parça antibiyotikli pamuk yardımı ile batık yerin hem pansumanı hem de tırnağın batması engellenerek daha ileri seviyede bir tırnak batması iltihabı oluşmadan önlenebilir.

Tırnak Batması oluştuktan sonra nasıl geçer ?

Tırnak batması oluştuktan sonra iltihaplı bir durum olduğu için ayak pansumanı ve bazı durumlarda uygun antibiyotik tedavisi ile iltihabın kurutulması esas yaklaşımdır. Tırnak batması iltihabı kuruduktan sonra batık kısım etin içinden kurtarılarak tırnağın uzamasına müsaade edilir ve bu aşamadan sonra tırnaklar kavisli olarak değil etin üstünden düz bir şekilde kesilerek tırnağın etin içine doğru büyümemesi için en önemli tedbir alınmış olacaktır. Ancak her zaman tırnak batması bu kadar kolay çözülemeyebilir. çok sayıda iltihap atağı oluşan tırnak yatağı deforme olarak tırnağın formu bozulmakta ve tırnak artık etin içine doğru büyümekten kurtarılamadığı durumlarda tırnak yatağına yeni şekil vermek üzere tırnak batması ameliyatı ile tırnak yatağının kemiğe kadar iltihaplı dokuların temizlenmesi ile yeni bir tırnak ve tırnak eti sınırı cerrahi olarak sağlanır. Bu tırnak batması ameliyatı ile iltihaplı ve formunu kaybetmiş dokular temizlendikten sonra tırnak yatağı bir daha tırnak batması oluşmayacak şekilde cerrahi dikişler ile rekonstrükte edilir. Bu işlem sıklıkla ehil Plastik Cerrahi uzmanları tarafından poliklinik şartlarında lokal anestezi ile 30 dk. bir işlem ile yapılabilmektedir.

 

 

error: Kopyalamak mümkün değil !