Tırnak Mantarı ve Tedavisi

MALZEMELER:

1- kaya tuzu (banyo tuzu, içerisinde kırmızı renkli tuz olasına dikkat edin )

2- su

 

 

HAZIRLANIŞI:

İki litre sıcak suya iki yüz elli gram kaya tuzunu ekleyin. İyice eritin. Bir leğene koyup ayağınızı bu suyun içine yerleştirin, suyun ayağınızın dayanabileceği kadar sıcak olmasına dikkat edin yirmi yirmi beş dakika kadar bekletin, süreyi uzatabilirsiniz.  Aynı tarifi eliniz için de uygulayabilirsiniz. Bu doğal yöntemin size ayak kokularını giderme, yorgunluğunuzu alma gibi başka yararları da vardır.

Anadolu’muzda bizzat da şahit olduğum bir mucize de kınadır. Yaşlılarımızın ayak kaşıntılarından ( kendi ifadeleriyle) sızılardan korunmak için ayaklarına kına yaktıklarını çok gördüm işe de yarıyor, kaşıntıları, yaraları yok ediyor.

Tırnak mantarı insanı kendi vücudundan soğutan, yaz aylarında terlik giyip insan içine çıkmaz eden zaman zaman ağrılı kozmetik bir problemdir. Tırnakta kırılma, ufalanma, kalınlaşma, kesmede zorlanma, sarı, kahve ve hatta siyaha çalan renk değişiklikleri görülür.

Tırnak mantarı el ve ayak tırnaklarında görülür ancak daha çok ayak tırnaklarında görülür. Normal şartlarda mantarın tırnağa yerleşmesi güçtür lakin tırnak bir darbe almışsa, çok kısa kesilmişse ya da bir sebepten dolayı deforme olmuşsa bu zayıflıktan faydalanan mantarlar  tırnağa yerleşir.

Mantarlar tırnağa çeşitli şekillerde bulaşabilir. Başkasının tırnak makasını kullanmaktan, manikür pedikür yaptırdığınız merkezlerde ortak kullanılan ürünlerden, başkasına ait terlik çorap ayakkabı havlu vb. eşyalardan, ayağa zarar  verecek derecede  dar ayakkabılardan, havuzlardan, sauna ve hamam türü umumun kullandığı yerlerden mantar tırnaklarınıza yerleşir.

Tedavisi yıllar sürebilir yaygın olarak uygulanan kremler, yüzeye sürülen cilalar tedaviden ziyade ilerlemeyi durdurur çünkü mantar tırnağın altına yerleşir sürülen kremler cilalar buraya ulaşamaz. Mantara yaklaşık üç ay kadar süren ağızdan alınan ilaçlarla yapılan tedavi daha çok etki eder.  Son zamanlarda mantarın lazerli tedavisi de yaygınlaşmıştır.  Ancak dikkat edilmezse mantar tekrar eder. Yukarıda sıraladığımız bulaşma yollarına dikkat edilmelidir. Bunun dışında ayaklar ve parmak  araları hep kuru tutulmalıdır. Sentetik çoraplardan uzak durulmalı mümkünse yüzde yüz yün çorap  giyilmelidir. Biz tırnak mantarı için size uygulaması çok kolay olan kaya tuzunu önereceğiz. Bu yöntemi uygulamak sizi hiç yormayacak tek yapmanız gereken kanepenize oturup ayaklarınız aşağı salıp televizyonunuzu izleyerek hem dinlenmek hem de tedavi olmak. İşte  bu kadar kolay.

Tırnak mantarı ve doğal tedavisi konulu yazı
Tırnak mantarı ve doğal tedavisi konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !