Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır

Çocukluk döneminde çok sık görülen tırnak yeme alışkanlığı aynı zamanda ergenlik ve yetişkin dönemlerde de görülen bir rahatsızlıktır. Tıbbi adı onikofajya olan bu rahatsızlığın temelinde birçok etken bulunur.

Çocukluk döneminde görüldüğü zamanlarda bazı ailelerde vitamin eksikliğine bağlanıp üzerinde çok fazla durulmamaktadır. Aslında tırnak yemenin altında tırnak yemeyi tetikleyen nedenlerde çok önemlidir. Dürtü bozukluğu şeklinde gelişebileceği gibi obsesif- kompülsif bir rahatsızlık şeklinde de gelişebilir.

 

 

Tırnak yeme nedenleri

Tırnak yeme alışkanlığı başladığında bireyin son duygu durum değişikliklerine bakılmalıdır.

 • heyecan,
 • stres,
 • arkadaşlar arası diyaloglar,
 • yeni doğan bir kardeş,
 • aile içi şiddet,
 • dikkat eksikliği,
 • hiperaktivite,
 • sıkıntı,
 • korku,
 • anksiyete,
 • yalnızlık hissi

gibi sayabileceğimiz birçok etken tırnak yemeyi tetiklemiş olabilir.

Tırnak yiyen bireylerde bu duruma ilişkin bir müdahale yapılmazsa tırnak yeme alışkanlığı daha da artacaktır. Tırnak yeme sonucunda tırnak ve tırnak etindeki fiziksel değişim ile bireyde oluşan görsel değişim tırnak yemeyi daha da tetikleyebilir. Sosyal baskı ile bireyin tırnak yeme dürtüsü zamanla artabilir. Özellikle duygusal değişimlere bağlı geliştiği için buna yönelik tedavi planlanmalıdır.

Tırnak yemeye bağlı tırnak derisi veya tırnak etinde enfeksiyon riski de görülebilir. Çocukluk evresinde sık görülen bu rahatsızlık aynı zamanda yetişkinlerde ağır stres altında kalma, aşırı heyecanlanma gibi durumlara bağlı olarak da görülür. Tırnak yiyen birine tırnaklarını yeme demek, tırnak yemeyi azaltmak yerine daha da artırabilir. Fizyolojik bir duruma bağlı gelişmemiş olması tedavisi bakımından da kişiyi zorlayacaktır. Tırnak yemenin psikolojik etkenlere bağlı oluşması açısından bu yönden tedavi tercih edilmelidir. Özellikle tırnak yeme dürtüsü baskılanmalıdır.

 

 

Çocuklarda tırnak yeme

Günümüz toplumunda yetişen çocukların duyguları daha karmaşık şekil almaktadır. Teknolojinin ilerlemesi, birçok şeye ulaşmanın kolaylığı ile bazı çocuklarda aileleri ile diyalog kurmalarında problemler olabilmektedir. Tırnak yeme çocuklarda bu tür durumlarda aniden gelişebilmektedir. İletişim kopukluğu, duyguları tam ifade edememe gibi durumlarda çocuklar üzerilerinde oluşan strese bağlı tırnak yemeye başlayabilirler. Büyüme çağında olmak, okula yeni başlamak, üstesinden gelemeyeceği durumlarla karşılaşma korkusu ile hareket etmek tırnak yemeyi tetikler.

Çocuğunuz tırnak yiyorsa buna çözüm üretmek için cezalar vermek kesinlikle doğru olmayacaktır. Tırnak yiyen bir çocukta tırnak yemeye neyin sebep olduğunu araştırmak en doğrusudur. Yetişkin bir bireyle konuşur gibi durumu anlatmak, zorluğu beraber çözebileceğinizi idrak ettirmek en makul yollardır. Tırnak yemek bir bağımlılık haline gelebilir. Çocuğunuz ile birlikte çözüm üretemeyeceğiniz anda uzman bir psikologa danışmak doğru olacaktır. Ama ilk uygulamanız gerekenin çocuğunuzu dinleyip sorununa ortak olmak olduğunu unutmayın.

 

 

Yetişkinlerde tırnak yeme

Yetişkinlerde de tırnak yeme alışkanlığı temelinde çocuklarda olduğu gibi psikolojik nedenler yatar. Tırnak yemenin temel nedenleri yetişkinler için de geçerlidir.

 • stres,
 • heyecan,
 • sinirlilik hali,
 • endişe,
 • kaygı

gibi nedenler kişiyi tırnak yemeye sevk eder. Sürekli tırnak yeme ile fiziksel olarak tırnaklarda, dişlerde, diş etlerinde kötü sonuçlar ortaya çıkar. Toplum içinde tırnak yemek itici ve hoş karşılanmayan bir durumdur. Hoş bir görüntü olmaması bireyi toplumsal olarak da dışlanmaya iter. Dışlanma, alay konusu olma gibi durumların artması da kişinin tırnak yemesini içinden çıkılmaz bir hale sokabilir. Bu alışkanlığın kökünde psikolojik nedenlerin olması konu hakkında bir uzman tarafından yardım almanızı gerektirebilir.

 

 

Tırnak yemenin zararları

Tırnak yemek çoğu zaman farkında olmadan yapılan, bazıları için refleks kadar doğal bir olay haline gelmiştir. Tırnaklarını yiyen birçok kişi aslında bu durumu kabullenip doğal bir eylem gibi düşünürler. Fakat tırnak yemeye bağlı gelişen bir sürü zararlı durumla karşı karşıya kaldıklarının farkında değillerdir.

 

Tırnak ve tırnak eti problemleri

Tırnak yeme alışkanlığı olanlarda tırnak ve tırnak eti yapıları zamanla bozulur. Tırnakların uzamasında ve sağlığında problemler görülür. Estetik olarak görüntülerinde bozulmalar olur. Tırnak yeme ile tırnak eti bölgesi enfeksiyonlara daha açık hale gelir.

 

Mikroplar için en kolay ulaşım yolu

Gün içinde her zaman ellerimizin temiz ve hijyenik kalmasını sağlamakta zorlanabiliriz. Bu konuda özenli davranıyor olsanız bile gözle görülmeyen birçok zararlı mikrop ellerinizde birikebilir. Tırnak yeme ile bu zararlı mikroplar tırnaklarınız dan ağzınıza ve sonrasında bağışıklık sisteminize çok kolay erişirler;

 • bağışıklık sistemi rahatsızlıkları,
 • ağız ve dudak çevresinde yara ve lezyonlar

görülür.

 

Mide problemleri

Tırnak eti yiyenlerin en çok karşılaştıkları durumlardan biridir. Tırnak ile mideye giren mikroplar çok daha kolay zarar verirler. Mide bulantısı, ishal ve karın ağrısı en çok karşılaşılan şikayetlerdir. Bazı çocuklarda tırnak yemeye bağlı bağırsaklarda kurt görüldüğü de yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Ayrıca tırnağın mide duvarına yapışması ya da zarar vermesi ile ülser ya da mide yaraları da görülmektedir.

 

Diş problemleri

Çocukluk çağında tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerde dişlerde orantısız açıklıklar, diş kırılmaları ya da diş eti problemleri görülmektedir. Doğal bir şekilde işlevini getirmeyen dişler, tırnak yeme sonucunda çene problemlerine davetiye çıkarır. Diş ve çene problemleri de zamanla baş ağrısı gibi sorunlarla hayatınızı karartabilir.

 

Toplumsal statü ve sosyal problemler

Zaman zaman basit bir olay gibi algılansa da, zamanla geçer denerek üzerinde durulmadığı anlar olsa da aslında tırnak yemek ciddi bir problemdir.

Çocukluk çağından beri tırnak yeme alışkanlığı olan bir birey sürekli toplum tarafından baskılanacağı için kaygılı ve endişeli bireylerin yetişmesi söz konusudur. Toplum içinde zaten tırnak yemek hoş karşılanan bir durum değildir.

Yetişkin bir bireyin tırnak yemesi, toplum tarafından kişiliğinin oturmadığı düşüncesini oluşturur. Sürekli tırnaklarını yiyen bir kişinin toplum tarafından baskılanacağı hissi de psikolojik olarak kişiyi buhrana itebilir. İleri derecede tırnak yiyen birinin uzman bir psikolog eşliğinde bu problemden kurtulması daha doğru olacaktır.

İleri derecede tırnak yeme probleminiz yoksa veya bunu çok sık yapmıyorsanız ya da irademe hakim olabilirim diyorsanız birkaç yöntem ile tırnak yemeden kurtulabilirsiniz.

 

 

Düzenli bakım ve temizlik

Hayatımızda birçok alanda olduğu gibi tırnak bakımında da düzen esastır. Tırnaklarınızı çok uzatmadan kesmek, bakımlarını ihmal etmemek tırnak yemeden sizi uzak tutabilir. Tırnaklara manikür yaptırmakta tırnak yemenizi engelleyebilir. Ayrıca temiz tutulan tırnaklarda sizi tırnak yemekten uzaklaştırabilir.

 

 

Kozmetik yöntemler

Özellikle çocuklarda güzel sonuçlar alınmaktadır. Acı oje olarak satılan bakım ürünleri, acı tadından ötürü çocuklarda elin ağza gitmesini engellemektedir. Elini ağzına götürmüş olsa bile zamanla acı tadından dolayı bu alışkanlıktan uzaklaşacaktır.

 

 

Problemin kaynağını bulma ve bertaraf etme

Tırnak yeme alışkanlığına son vermek için özellikle hangi eylem sırasında olduğunu çözmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bu alışkanlıktan uzak durmak için elinizde tespih, stres topu ya da kalem gibi sizi tırnak yemeden uzak tutacak ve oyalayacak bir şeyler ile uğraşmakta faydalı olacaktır. Stresten uzak kalmaya çalışmak ya da stres ile mücadele etmeyi öğrenmekte tırnak yemenizi sonlandırabilir.

Hangi şart altında gelişiyor olsa da tırnak yeme probleminiz den kendi başınıza uzaklaşamayacağınızı anladığınızda muhakkak bir uzmana gitmeyi ihmal etmeyin.

Tırnak yemenin çocuklarda ve yetişkinlerde yol açtığı zararlar ve tedavi yöntemleri.
error: Kopyalamak mümkün değil !