Tok Tutan 9 Yiyecek

Beslenme programına dahil olabilecek gıdaları belirlerken ideal miktarlarda protein ve lif içermelerine dikkat edilmelidir, ayrıca bu besinlerin tok tutması da gerekir. Eğer doğru besinleri seçmek istiyorsanız aşağıdaki 9 besini inceleyebilirsiniz:

 

 

1- Fasulye

Fasulye, lif-protein kombinasyonu yüksek olan değerli besinlerden birisidir. Ayrıca mercimek, nohut gibi fasulye benzeri gıdaların hepsinde B-vitaminleri, antioksidanlar ve demir yüksek miktarda bulunmaktadır. Fasulye, vejeteryanlar için de iyi bir protein kaynağıdır. Ek besin olarak sebze garnitürleri, sebze çorbaları ve salata ekleyebilirsiniz.

 

 

2- Yoğurt ile Taze Meyveler

Az yağlı ya da Yunan yoğurdu ile çilek, dilimlenmiş elma ve dut gibi meyveleri karıştırarak yiyebilirsiniz. Bu karışım hem sizi tok tutacaktır hem de protein-lif ihtiyacınızı karşılayacaktır. Amerikan Diyetisyenler Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre sade yoğurt yerine içerisine meyve eklenerek tüketilen yoğurdun kişide tokluk hissi uyandırdığını ve daha fazla rahatlama hissi verdiğini ortaya koymuştur.

 

 

3- Süt ile Yulaf Ezmesi

Kepekli tahıllar mükemmel bir lif kaynağıdır, az yağlı ya da yağsız süt ile yulaf ezmesini karıştırarak tüketmeniz sizi tok tutacaktır. Hazır gıdalar arasında daha çok kepekli tahılları tercih etmeniz, sizin protein-lif ihtiyacınızı karşılamak adına daha faydalı olacaktır.

 

 

4- Avokadolu Salata

Avokado, kalp sağlığı için faydalı olan omega-3 açısından oldukça yararlıdır, ayrıca öğleden sonraları açlığınızı bastırmak için avokado tüketmeniz yararınıza olacaktır.

 

 

5- Fıstık Ezmesi ve Tahıllı Kraker

Badem yağı, kaju tereyağı ve geleneksel fıstık ezmesi ile birkaç tam tahıllı krakeri ana öğünler arasında yemeniz iştahınızı bastıracaktır. Fındık ve fındık ezmesi karnınızı tok tutmak için iyi bir çözümdür, ancak bu besinleri sağlığınız için aşırı tüketmemelisiniz. Bir çorba kaşığı standart fındık ezmesi yaklaşık 100 kaloridir.

 

 

6- Fındık ve birkaç tane Kuru erik

Birkaç tane kurutulmuş erik ile bir miktar fındık, karbonhidrat ve protein ihtiyacınızı karşılamak için iyi bir çözümdür. Her zaman için kurutulmuş meyve ve çerezleri tüketmek sağlıklıdır, ancak bu besinlerin kalorileri yüksek olduğundan dolayı az miktarlarda tüketmekte fayda vardır.

 

 

7- Çorba

Ana yemek öncesi sıcak ve düşük kalorili çorba içmek iştahınızı azaltır ve sizi tok tutar. Öğle ve akşam yemeklerinde bir kase çorba içerek yemeğe başlamak, her öğün için % 20 daha az kalori alımını sağlamaktadır. Çorba sıvı olmalı, koyu ya da içerisinde katı besinlerin aşırı olması diyetinizi bozabilir.

 

 

8- Yumurta

Kahvaltıda yumurta yemek, sizi hem tok tutacaktır hem de kahvaltı ile öğle yemeği arasında birşeyler yeme isteğinizi baskılayacaktır. Yumurta, kolesterol miktarını kesinlikle artırmaz. Bir büyük yumurtanın içerisinde 7 gram protein, 5 gram yağ, demir, B-12 ve D vitaminleri vardır.

 

 

9- Peyniraltı suyu Protein Takviyesi

Peyniraltı suyu protein takviyesi, tokluk hissinizi artırarak ana öğünler arasında bir şeyler yeme isteğinizi baskılar. Taze meyveli yoğurt yerken ya da süt-yulaf ezmesi yerken içerisine biraz bu protein takviyesinden katabilirsiniz ya da meyve suyu ile tüketebilirsiniz.

Kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayacak 9 yiyecek.
Kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayacak 9 yiyecek.
error: Kopyalamak mümkün değil !