Topuk Çatlakları

Toplumun büyük kesiminde görülen topuk çatlakları yaranın şiddetine göre farklı düzeylerde olabilmektedir ve çatlağın büyük olduğu durumlarda yürümenize engel olabilecek seviyede şiddetli ağrılara neden olabilmekte ve bununla birlikte kanama ve mikrobik yaraların oluşmasına yol açabilir.

Topuk çatlaklarını başlıca nedenleri;

  • Cilt kuruluğu,
  • Yüksek kilo sorunu,
  • Yanlış ayakkabı seçimi; özellikle arka kısmı açık ayakkabıların kullanılması,
  • Şeker hastalığı,
  • Çeşitli deri rahatsızlıkları,
  • Ter bezlerinin düzensiz çalışması veya hiç çalışmaması

 Topuk çatlaklarının tedavi yöntemleri;

 1. Tıpda topuk çatlağı tedavisi

Genel sebebi cilt kuruması ve diğer hastalıkların ciltte neden olduğu kuruma olarak açıklanan topuk çatlakları için hekimler, hasar görmüş derinin alınması ve sonrasında sargı yapılması veya doku yapıştırma teknikleri öngörebilir.

2. Nemlendiriciler

Topuk çatlaklarının oluşma sebebi kuruma olduğu için nemlendirici kullanmak en akılcı yöntemlerden birisidir. Çatlağın boyutuna göre nemlendirici seçilmelidir. Bu noktada doğal nemlendiriciler kullanmak cilt yapınızı korurken hassas olan cildinize de kapsamlı bakım yapabilmektedir. Doğal nemlendiricilere örnek olarak badem yağı, papatya yağı, argan yağı kullanılabilir.

3. Sıcak Su ve Sünger taşı

Çatlayan ve kenarlara ayrılan deri iyice kurur ve dokunun iç kısımlarını tahriş etmeye başlar. Topuk çatlakları için bu nedenle yapılacak en doğru uygulama sıcak su içerisinde bir süre bekletmektir. Ve yara etrafında kuruyan ölü derilerin de sünger taşı ile alınmasının sağlanmasıdır.

4. Muz ile doğal krem etkisi

Her gün yatmadan önce bir parça ezilmiş muzu yaranın olduğu bölgeye sürün ve 15 dakika sonra temizleyin.

5. Sabunlu Su

Muz ile yapılan bakımın yanı sıra daha etkili ve çok yaygın bir diğer uygulamada şudur. Sıcak sabunlu su içerisinde ayaklarınızı yarım saat kadar bekletmek iyi gelecektir.

6. Zeytinyağı ve doğal yağlar

Cilt kuruluğu ile başlayan topuk çatlaklarına karşı ilk uygulanması gereken tedavi yöntemi zeytinyağı ve benzeri nemlendirici ve antiseptik doğal yağlar kullanılmalıdır. Kullanılan bu yağlar mikropların oluşmasını engellerken derinin kendini yenileme sürecini hızlandırmaktadır. Bu yağları çatlak oluşmadan önce düzenli kullandığınız taktirde ise cilt kuruluğunu yok edip soruna köklü çözüm getirebilirsiniz.

Topuk çatlakları ve tedavisi konulu yazı
Topuk çatlakları ve tedavisi konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !