Cennet Hurmasının Cilde Faydaları ve cilt maskesi yapımı

Cennet Hurmasının Cilde Faydaları

Cennet hurması cilde faydaları toplum tarafından çoklukla bilinmeyen ve tıbbi faydaları ise yavaş yavaş bilgi toplumuna geçiş ile anlaşılmaya başlanan önemli bir endemik üründür. Trabzon hurması  farklı oranda ve sayıda mineral (potasyum, kalsiyum ve fosfor) ve vitamin içeren meyvelerimizden birisidir. Özellikle A vitamini ve karbonhidratlarca zengin olan Trabzon meyvesinin 100 gramında 15-20 gram arasında A, B (riboflavin, niasin ve tiamin gibi B vitamini çeşitleri) ve C (100 gramda 20-25 miligram) vitamini bulunmaktadır.

Cennet hurması içeriğinde bulunan meyve asitlerinin yoğunluğu nedeni ile çok sıklıkla deri yüzeyinin temizlenmesi, cilt rengini açıcı ve cildin doğal nemini, rengini koruyucu etkileri nedeni ile Rum etnisite tarafından oldukça sık kullanılmıştır. Rum etnik köken ile yakın ilişkiler içinde olan Trabzon ve çevresinde yerleşik Rum ve Laz toplumları cennet hurmasının cilde faydaları konusunda tarihsel olarak kayıtlara geçirilmiş olmasa bile halk şifacıları tarafından yaygın olarak kullanımı yapılmıştır.

Kansızlığa ve vitamin eksikliğine karşı tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

 

Cennet hurması maskesi yapılışı

Cennet hurması maskesi yapımı için öncelikle hangi etkinin ön planda olmasını istediğiniz ekarar vermelisiniz. Cennet hurması veya halk arasında trabzon hurması olarak bilinen bu meyvanın farklı olgunluk dönemlerinde farklı etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Erken hasat ile sert olarak toplanan cennet hurmasının cilde faydaları genel olarak cildin temizlenmesi, anti aging ve anti oksidan etkinin ön planda olduğu faydalı bir etkidir. Bu durumda ham olarak hafif rengi dönmüş sert trabzon hurmasının çekirdeklerini ayırdıktan sonra kabukları ile birlikte rondodan veya rendeden geçirerek elde ettiğiniz meyve püresini fazlaca bekletmeden hemen cilde uygulamak için kullanmanızı öneririz.

Eğer biraz daha olgunlaşarak kullanmayı düşündüğünüz ergin cennet hurmasının cilde faydaları amacıyla hurma maskesi hazırlayarak öncelikle cildinizin nem oranını arttırmak, cilt gözenekleri temizleyerek cildin sıkılaşmasını sağlamak, cildin elastikiyetini arttırmak ve hücre yenilenmesini hızlandırmak gibi pratik faydaları beklemeniz daha doğru olacaktır. Aynı zamanda içerdiği C vitamini ile cildinizdeki güneş ışığına bağlı koyu lekelerin azalmasına ve lekelerin renginin açılmasına yardımcı olacaktır.

Evde kolayca hazırlayacağınız Trabzon hurması maskesi malzemeleri aşağıdaki gibidir. Bu formülde cennet hurması cilde faydaları arasında önceliğiniz hangisi ise yukarıda belirttiğimiz özellikte trabzon hurmasını kullanarak maskeyi hazırlayabilirsiniz:

Cennet Hurması Maskesi tarifi

– 1 adet Trabzon hurması,

– 1 yemek kaşığı yulaf unu,

– 1 çay kaşığı saf sızma zeytinyağı,

 

Malzemelerin hepsini geniş bir kaba koyarak yulaf unu ve zeytinyağını önce iyice blender ile karıştırın. Sonra taze olarak rendeleyip hazırladığınız cennet hurması ekstresini maske tabanını oluşturacak şekilde yavaş yavaş ilk çamur kıvamında olan yulaf unu, zeytinyağı karışımına bir çatal yardımı ile iyice yedirin ve homojen hale geldikten sonra uygulamaya cilt maskesi hazırdır. Cildinize eliniz veya bir fırça yardımı ile karışımı sürün ve hafifçe ovarak masaj yapın. En az 20 dakika kadar bekleyin ve soğuk su ile iyice yıkayın. Soğuk su cennet hurması maskesi ile temizlenen gözeneklerinizin kapanmasını sağlayarak cildiniz için kalıcı bir parlaklık ve ışıltı sağlayacaktır.

Trabzon Hurması Faydaları

Cennet Hurması Maskesi kullananların yorumları

Ayşe B: Cennet hurması maskesi ile tanışmam mecburi hizmet için Trabzon’a gittiğim zaman tanıştım. Trabzon’da yaşayan Rum kökenli bir arkadaşım vasıtası ile babaannesinin geleneksel tıp olarak önerdiği genç Rum kızları tarafından çok sık kullanılan cennet hurması maskesi ile bende düzenli cilt bakımı yaptım cildimin daha parlak ve ışıl ışıl olduğunu deneyimledim.

Kazım C: Pavyonlarda kapı koruması olarak çalışıyorum haliyle başıma türlü türlü hadise geliyorum. Yüzüm benim mesleğim için çok önemli gelen giden müessese kapısında dinç ve bakımlı bir görevli tarafından karşılanmalarının önemli olduğunu düşündüğüm için daha önce hapiste tanıştığım Rize’li Hüsmen abinin önerdiği Trabzon hurması maskesi ile yüzümü elimi sürekli ovalarım. Müşterilerim bende ki değişiklikten oldukça memnunlar.

Mehtap A: Cennet hurması maskesi ile çok yıllar önce yatılı öğretmen okulunda iken bir arkadaşımdan öğrendim. O zamanlardan bu yana sürekli cennet hurması maskesi ile yüz temizliği ve bakımı yaparım.

Teoman T: Erzurum, Trabzon ile yakın sosyal ilişki içinde olduğu için bölgemizde cennet hurması adı ile bilinen Trabzon hurması bol miktarda bulunur. Trabzon hurması maskesi cilt bakımı amacıyla bölgemizde bilinen ancak yaygın kullanımda olan bir yöntem değildir. Olumlu sonuçlar daha çok paylaşıldıkça kullanımı artacaktır diye düşünüyorum.

Trabzon hurmasının cilde faydaları ve maske tarifini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Cennet hurmasının cilde faydaları ve cennet hurması maske tarifi bu yazımızda bulabilirsiniz.

error: Kopyalamak mümkün değil !