Trüf Mantarı Faydaları 6 Madde

Trüf Mantarının Faydaları

Mantar, pek çok farklı türü bulunan özel besin kaynakları arasında sayılmaktadır. Türlerine göre hem tatları hem fiyatları hem de faydaları değişim göstermektedir. Bu bağlamda trüf mantarı faydaları özellikle son birkaç seneden bu yana isminden söz ettirmeye başlamıştır. Özel bir mantar türü olan bu mantar nadir bulunması nedeni ile lüks restoranların olmazsa olmazları arasına giriş yapmıştır. Nadir bulunmasının yanı sıra sağlamış olduğu faydalar yüzünden de popülaritesinde bir artış meydana gelmiştir. Peki bu mantar türünün faydaları nelerdir?

Trüf Mantarı Faydaları Nedir?

Trüf mantarı faydaları içerikleri üzerinden değerlendirme yapılarak çıkarılabilmektedir. Yapılan incelemeler bu mantarın c vitamini bakımından oldukça zengin olduğunu göstermektedir. C vitaminin yanı sıra demir oranı da yüksek olan mantar, kişilerin bağışıklık sistemlerini doğrudan desteklemektedir.

 • Kanserli hücre oluşumunu engellemesi,
 • Antioksidan özelliği göstermesi,
 • Diyabete yakalanma riskini minimize etmesi,
 • Kalp ve damar sağlığını koruması,
 • Göz sağlığını desteklemesi,
 • İltihap ve şişkinliğe iyi gelmesi trüf mantarının diğer faydaları arasında kabul edilmektedir.

Tadının ve kokusunun keskinliğinden ötürü trüf mantarının faydaları için tüketime dikkat edilmesi gerekmektedir. Diğer mantar türlerinin aksine bu tür mantarlar bir yemeğe ek olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bir kez tüketmek faydaları doğrudan görmek manasına gelmeyecektir. Bu neden yüzünden beslenme alışkanlıkları arasına kesinlikle trüf mantarı gibi mantar türlerini eklemek önerilmektedir. Oldukça pahalı olan trüf mantarı faydaları için tüketebilmek ciddi bir finansal harcama gerektirir. Sıklıkla trüf mantarı lüks lokanta ve market zincirleri tarafından satın alınır.

Trüf Mantarı Nasıl Yenir?

Mantar türlerinin tüketimi mantarına göre değişim göstermektedir. Ülkemizde mantar genellikle sotelenerek değerlendirilmektedir. Ancak trüf mantarı tüketimi bu şekilde gerçekleşmemektedir. Öncelikle nadir bulunması nedeni ile bu mantar türü çok pahalıdır. Bunun yanı sıra daha önce de bahsedildiği üzere tadının keskin olması gibi bir özelliği vardır.
Trüf mantarının tüketilebilmesi için sayılan nedenler yüzünden alternatif uygulamalar değerlendirilmektedir. Mantarın rendelenerek hemen her yemekte aroma verici özelliğinden istifade edilmesi bunlardan biridir. Aynı şekilde zeytinyağı içerisinde rendelenmiş şekilde muhafaza edilebilen trüf mantarı çiğ şekilde de tüketilebilmektedir. Burada kişilerin damak zevkleri ön plana çıkmaktadır.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği?

Trüf mantarı nerede yetişir ve nasıl bulunur konuları da en az tüketimi kadar önemlidir. Çünkü bu mantarın kilogram fiyatı iki bin TL civarından satılmaktadır. Yılın sadece belli zamanlarında kendini gösteren bu mantar türüne ülkemizde rastlanmaktadır.

Yerel halk tarafından;
Keme mantarı,
Domalan mantarı olarak bilinen trüf hemen her bölgemizde bulunabilmektedir.

Yapılan araştırmalar trüf mantarına en çok Kuzey Anadolu ve Trakya kesimlerinde rast gelindiğini göstermektedir. Ancak Akdeniz’den Ege’ye kadar mantarı bulmak mümkündür. Trüf mantarı kendini kolay bir şekilde göstermemektedir. Bu durum mantarın renginden ve yapısından kaynaklanmaktadır. Mantarı bulabilmek için hem nerelere bakılması gerektiği bilinmelidir hem de dikkatli olunmalıdır. Kaya diplerinde, ağaç diplerinde daha çok rastlanan bu mantarın piyasası her geçen gün kendini geliştirmektedir.

Trüf Mantarlı Makarna Tarifi

Çok az ve çok basit malzemelerin sahne aldığı trüflü makarna enfes İtalyan yemekleri arasında yer alır.

Yer mantarı oldukça pahalı bir yemektir, burada fiyatlar da söz konusu mevsimdeki teklife göre değişir – ve burada birkaç damla yer mantarı yağı ile mükemmel bir şekilde değiştirebilirsiniz ve yine de harika, kolay bir günlük yemek yiyebilirsiniz.

Salata olarak, etin yanında veya olduğu gibi yiyebilirsiniz.

Toplam süre 15 dk.

Çalışma süresi 10 dk.

4 kişi sayısı .

İçindekiler
 • 400 gr makarna, örneğin tagliatelle
 • 40 gr tereyağı
 • 1 diş sarımsak
 • 0,50 dl makarna suyu
 • 30 gr trüf
 • 100 gr parmesan
 • tuz
 • karabiber

Yer mantarını rendeleyin veya bir yer mantarı veya mandolin demiri üzerinde ince pullar kesin. Kenara koyun.

Makarnayı büyük bir tencerede su ve tuz ile haşlayın, makarnanın hazır olduğunu değerlendirirseniz yaklaşık 2 dakika daha kısa olması gerekir.

Tereyağını bir tavada eritin ve sarımsağı mis gibi kokana kadar orta ateşte soteleyin.

Makarna pişmeye 2 dakika kaldığında 1/2 dl makarna suyunu makarna, biraz tuz, karabiber ve 80 gr taze rendelenmiş parmesan ile birlikte tavaya dökün.

Makarna mükemmel pişene kadar karıştırın, ısıyı kapatın ve yer mantarlarının yarısını çevirin, tabaklara servis yapın ve parmesan ve kalan yer mantarlarını serpin.

error: Kopyalamak mümkün değil !