Tüy Dökücü Kullanmak Ne Kadar Sağlıklı

Kozmetik ürün tercihi yaparken gösterdiğiniz özeni, tüy dökücü kremleri seçerken de aynı şekilde göstermeniz gerekir. Ucuz, merdiven altı diye tabir edilen Sağlık Bakanlığı onayı olmayan ürünlerden uzak durmak gerekir. Tüy dökücü kremler kimyasal içerikli ürünlerdir. Özellikle bikini ve genital bölgelerde sıklıkla tercih edilir.

 

 

Tüy dökücü kremlerin yan etkileri

Günümüz şartlarında lazer epilasyon sistemlerinin pahalı olması, insanların tüy dökücü kremleri tercih etmesini sağlamaktadır. Kimyasal olması sebebi ile alerji, kaşınma, yanma ve aşırı hassasiyete sebep olabilmektedir.

Kadın erkek ayırt etmeden herkesin rahatça kullanabileceği bir üründür. Belli bir sağlık problemine yol açmasa da aşırı hassas ciltlerde kontrolsüz kullanımı cilt kanserine sebep olabilir.

Tüy dökücü kremler uzun vadeli çözüm üretmezler. Kısa vadede kıl ve tüylerin dökülmesine sebep oldukları için kullanılan bölgede yeniden tüylenme görülür.

 

 

Tüy dökücü kremler

Uzun yıllar önce insanlar ağdayı kullanırlardı. Zamanla ağdanın yerini alan tüy dökücü kremler; hem hızlı kullanım ve sonucu ile hem de ekonomik olması ile bu pazarın lideri konumuna gelmiştir.

Tüy dökücü kremleri tercih ederken muhakkak eczane veya bakanlık onaylı ürünleri satan mağazalar tercih edilmelidir. Onaysız ürünler cildinize hasar verip alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Sağlık Bakanlığı onaylı ürünleri almanıza rağmen yine de alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bunu anlamanın en kolay yolu ürünü kullanmadan önce küçük bir alanda deneme kullanımı yapmak ve sonucunu beklemektir. Cildinizde denediğiniz ürün herhangi bir ters reaksiyona sebep olmuyorsa o ürünü kullanabilirsiniz.

 

Tüy dökücü kremler nasıl kullanılır

Kullanımı son derece basit olan bu ürünleri cildinize bir ıspatula yardımı ile sürerek ürün kutusunda belirtilen süre kadar bekledikten sonra ıspatula ile kazıyarak kullanabilirsiniz. Ispatulayı nereden bulacağım sorunuzun cevabı da basit. Genellikle bir çok ürünün içinde çıkmaktadır. Özellikle bikini ve genital bölgelerde kullanılıyor olmasına karşılık bacak, kol ve sırt bölgelerinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Kremler tüyleri nasıl döker?

İçerdiği kimyasal kıl köklerini zayıflatarak kılların dökülmesini sağlar. Bu da çok uzun süreli kullanımlarda vücudunuza zarar verebilir.

 

Tüy dökücü krem kullanımı sonrasında yapılması gerekenler

Kullanım sonrasında uygulanan bölge muhakkak bol soğuk su ile yıkanmalıdır. Nemlendirici bir kremle oluşabilecek yanma hissi en aza indirilebilir.

 

 

Tüy dökücü spreyler

İlk zamanlarda krem şeklinde olan bu ürünler sprey şeklinde de satılmaktadır. Spreyler kremlere oranla daha hızlı etki etmektedir. Bunun yanı sıra hassasiyet de artmaktadır. Sprey formlar daha geniş alana nüfuz etme özelliği olduğu için daha dikkatli kullanılmalıdır.

 

 

Tüy dökücü mendiller

Piyasada bulunan bir diğer tüy dökücü formda tüy dökücü mendildir. Bu ürünlerin çıkış amaçları genelde ticari amaçlı olmaktadır. Krem olsun, sprey olsun ya da mendil olsun hepsinde çalışma mekanizması aynı işlemektedir.

 

 

Hamam otu tüy dökmede nasıl kullanılır?

Birdenbire piyasaya çıkmamış olan bu ürünlerin atası aslında hamam otudur. Osmanlı döneminden beri kullanılmakta olan hamam otu, adından da çağrıştıracağı üzere istenmeyen tüy ve kıllara karşı uzun yıllar kullanılmıştır. Tüy dökücü özelliği yanı sıra son derece de zehirli olabilen bir bitkidir. Aşırı alerjik reaksiyonlara, zehirlenmeye hatta ölüme bile sebep olduğu durumlar olmuştur.

Hazırlanması esnasında hamam otu ve su karışırken tehlikeli ve kötü bir koku yaymaktadır. Günümüzde birçok insan hamam otunu tercih etmemektedir. Yine de kullanmayı isteyenler olursa çok dikkatli bir şekilde kullanmalı, su ve hamam otunu yavaş yavaş karıştırıp işini bitirince yanından uzaklaştırmalıdır.

 

Diğer doğal tüy dökme yöntemleri:

Doğal Tüy Azaltma

– İstenmeyen Tüyler için 14 Yöntem – 1

Yumurta Akı ile Tüy Dökücü Krem

 

Uyarı:

Tüy dökücü kremlerden mucize bir şekilde karşılık beklemek doğru olmaz. Bir iki haftalık bir süreçte kıl veya tüy derdiniz olmayacaktır ama sonrasında kaldığınız yerden devam edersiniz. Aşırı hassas bir cildiniz varsa bu tür ürünleri kullanmadan önce muhakkak bir cilt uzmanına başvurmanız doğru olacaktır.

Tüy dökücü kremler, spreyler ve mendillerin kullanımı, zararları ve yan etkileri üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !