Uçuk nedir? Neden Çıkar? ve Önleme Yolları

Genellikle sabahları elimizi yüzümüzü yıkamak için ayna karşısına geçtiğimizde ilk olarak farkına vardığımız ve sıklıkla ağız ve dudak kenarlarında çıkan acılı ve iltihaplı bulaşıcı yaralardır. Uçuk başlangıçta şekil olarak sulu küçük kabarcıklar şeklinde görünürken ilerleyen dönemlerde insanı rahatsız edici bir sarı iltihaplı görünüm kazanır. Uçuğun temel çıkma nedeni virüslerdir.

 

 

Uçuğun belirtileri nelerdir?

Genellikle çıkacağı lokasyonda hafif karıncalanma, tatlı kısa süreli kaşınma hissi ve sürecin ilerleyen aşamalarında da yanma ve sızlama hissedilir. Bu belirtiler genellikle uçuk çıkmadan bir gün öncesinde başlar ve yara tam olgunlaşana kadar da devam eder. Uçuğun iyice olgunluğa ulaşması ise belirtilerin başladığı kısmın şişmesi kızarması ve ilerleyen süreçte sulu açık sarı kabarcıklı bir yaraya dönüşmesi ile son haddine ulaşır. Gün içerisinde en çok çalışan kaslarımızı olan ağız ve çevresinde çıkması ise bu hareketlerin mecburi olması ile konuşmak için her ağzımızı açmamızda ciddi bir azap verir. Konuşurken veya gülerken ya da yemek yerken ne yediğiniz yemekten lezzet alır ne de gerçekleştirdiğiniz keyifli olabilecek bir diyalogdan. İlk aşamada sadece üzerine temas olduğunda ağrı olan uçuk ilerleyen dönemlerde yanardağın ağzının açılması gibi açılır ve içerisinde biriken iltihap türevi sıvıyı dışarı salar. Bu süreçte uçuk bu sıvıdan dolayı bulaşıcı özelliktedir ve virüs taşır.

 

Uçuğun bulaşma sebepleri

Yukarıda sayılan belirtileri ile yaranın ağzının açılmasından iyileşme sürecine girdiği kapanma devresine kadar bulaşıcıdır. Bulaşmayı engellemek için ortak kullanılan eşyalar (havlu,bardak, çatal, kaşık vb.) ve sarılma ve ya öpme anında karşıdaki kişiye uçuğun temas etmesi ile de bulaşır. Latince ismi ile Herpes simpleks olan uçuk virüsü genellikle ilk olarak insanda 0-5 yaş döneminde kendini gösterir. İlk başlarda genelde çocukluğa verilen çarpma sonucu oluştuğu düşünülen basit kızarıklıklar olarak fark edilip önemsenmezken ilerleyen dönemde ise ağız içi, diş etleri ve dudaklar mikrop kapar. Bu tür enfeksiyonun şiddeti kişiden kişiye farklı boyutta olsa da kimi zayıf bünyelerde ciddi enfeksiyon olarak kendini gösterir ve kesinlikle hekim kontrolü şart olur.

 

Uçuğun bulaşmasını önlemek için dikkat edilecek hususlar

Uçuğa mümkün olduğu kadar dokunulmamalıdır. Her hangi bir temas olduğu an eller derhal itinalı bir şekilde yıkanmalıdır. Eğer uçuk bayanlarda çıktı ve yoğun stresse sebep oldu ise evde yaşayan erkekler evi terk etsinler, eşiniz ya da anneniz evde terör estirebilir. Çünkü günlük bakım esnasında gerek kullandığı bakım ürünleri gerekse eğer makyaj yapıyor ise yer yer hissedeceği açı ve dikkat etmesi gereken gözlere temas ettirmemesi bayanları yoğun strese sokmaktadır. Yaraya bir şekilde temas sağlandı ise kesinlikle gözlere dokunulmamalıdır. Evinizde ya da harici bir yerde kesinlikle bebekler, çocuklar öpülmemelidir. Çünkü zayıf olan bünyeleri hastalıklara çok yatkın olmaktadır. Ev içerisinde aile olmanın gereği olarak ortak kullanılan eşyalar kısa süreliğine de olsa ayrılmalı ve uçuklu kişinin eşyalarının başkalarının kullanmasına müsaade edilmemelidir. Eğer küçük çocuğunuz var ise sofra da sürekli olarak kucağınızda durmak ve kaşık ya da çatalınızı, bardağınızı zapt etmek istiyor ise kesinlikle müsaade edilmemelidir. İlerde iz bırakmaması ya da tekrar çıkmaması için uçuk veya kabuğu ile oynanmamalıdır. Bu süreçte sadece uçuk sahibinden harici insanlara mikrop bulaşabilme ihtimali olarak düşünülmemelidir. Açık yaraya da dışarıdan mikrop taşınabilir ve daha şiddetli yaralara sebep olunabilir.

 

Uçuğun kendini tekrarlaması

Uçuk virüsü (Herpes simpleks) bedene yerleşip ve kendini ilk olarak gösterdikten sonra birinci yerleşkesindeki en yakın lokasyonda bulunan sinir düğümü olarak bilinen deri altında eklemlerden kaçabilmiş sıvı birikintileri olup zararsız olan kistlerde yerleşir ve bedenin savunma mekanizmasının ilk zayıflamasında bu virüs çoğalarak kendini gösterir ve yeni bir uçuk çıkmasına sebep olur.

Bedeni zayıf düşürecek bir kaç durum vardır. Bunlardan belli başlıları şu şekilde sıralanabilir; stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, aşırı güneş ışığına maruz kalma ve zararlı UV ışınlarının ciltte yaptığı tahribat,farklı bölgelerde çıkabilecek enfeksiyonlar, regl dönemi, hamilelik gibi durumlardır.

 

Uçuk önlenebilir mi ya da belirtileri ilerlemesi durdurulabilir mi?

Değil uçuk her hastalıkta olduğu gibi uçukta da uygulanacak olan kontrol mekanizmaları uçuk dahil olmak üzere birçok hastalığında önünü alır. Bu kontrol mekanizması diye tabir ettiğimiz şeyler alınacak önlemler ve dikkat etmemiz gerekenlerdir. Alınacak önlemlerden bazıları stresten kurtulmak bunun içinde kişiye göre değişen aktiviteler yapmak. yani uzun süreli ve yoğun stresten bahsetmiyoruz. Günlük ve ya ani yoğunlaşan durumlardan bahsediyoruz. Bazılarında kitap okumak, bazılarında iman-i konular ile meşgul olmak, kiminde ise spor yapmak stresten uzaklaştıran tekniklerdir. Eğer yorgunluk ve uykusuzluk var ise etkili ve rahat bir uyku ya da keyifle izlenen bir sinema insanı dinlendirecektir. Güneşten kaynaklı bir problem var ise de o an için gölgelenmek maksadı ile kenarda bir çay ocağında bir çay içmek yeterli olacaktır. ayrıca güneşten cildinizi koruyacak doğal ürünler kullanmanız da faydalı olacaktır. Bu konuda sitemizde ilgili doğa güneş kremleri konulu başlıkta faydalı olabilecek tarifler mevcuttur.

Yani uçuk uzun süreli bir durumun sonucu değildir daha açık bir ifade ile aylar süren bir yorgunluğun sonucu değildir. Daha çok günlük ya da çok olsa 3 günlük bir durumun neticesidir. Belki de bedenin doğal olarak seyreden uyarısı olup “Bu şekilde devam edersen bedenin seni taşıyamayacak sistem çöküyor! gibi bir uyarıdır. Alacağınız tüm önlemlere rağmen uçuk çıkmayacak diye bir garanti elbette yoktur. Tüm dikkatinize rağmen eğer belirtileri hissediyor iseniz o bölgeyi öncelikle sabunla güzelce temizleyin ve buz ile soğutun ve aralıklı olarak sarımsak gibi antiseptik ve doğal antibiyotik ürünler ile müdahale edin. Tüm önlemlerinize rağmen uçuk çıktı ve siz çok problem yaşıyor iseniz; öncelikli olarak yapılacak olan şey kesin ve nettir. Akıl ve bilim çağında yapılması gereken ilk metot bir cildiye uzmanına görünmek ve uygulayacağı tedaviye sadık kalmaktır. Bununla birlikte alternatif doğal yöntemler de vardır. İlk olarak uçuğun üstünü gazlı bez gibi temiz bir bezle silmek ve sarımsağı dövüp o bölgeye tampon yapmak oluşacak iltihabın önünü alacak ve bağışıklık sistemini hem destekleyip hem de zaman kazandıracaktır. Ayrıca yaranın etrafında buz gezdirmek ya da yaraya sıvı geçmeyecek şekilde buzlu tampon uygulamak mikropların çoğalmasını durduracaktır.

Uçuk gibi ağız ve çevresinde hatta dilde çıkan bir çok enfeksiyonlu yaralar vardır. Bu yaraların geneli uçuk gibi ağrı ve acılı olabilmektedir. Bebeklerin de ağzında çıkan pamukcuk diye tabir edilen ağız içi mantarları da vardır. bu tür rahatsızlıklar anne memesinde kalabilen süt kalıntılarının mikrop kapması ve bebeğe bulaşması ya da bebeğin sürekli olarak ağzına aldığı temiz olmayan eşyalardan kaynaklanabilmektedir. Tedavisi içinde kullanmanız gereken çeşitli doğal yöntemler vardır. Bunlardan birisi pamukçuk olan bölgeye toz şeker ekmek bir diğeri de yemek sodası/karbonat az bir suda eritilip gazlı bez ile ağızdaki pamukçukların temizlenmesidir. Bebeğinizi rahatsız etse de soda mantarların temizlenmesinde etkili bir yöntemdir.

Uçuk ile ilgili bilgilendirme ve önlemleri
Uçuk ile ilgili bilgilendirme ve önlemleri
error: Kopyalamak mümkün değil !