Ufak Detaylar ile Kalp Sağlığı

Kalbimizin bedenimiz için ne derece önemli olduğu herkesin malumudur. Bu önemine yakışan hassasiyeti de vardır. Kalbimizde tüm bedenimiz ile çelişen bir durum söz konusudur. Bedenimizde bulunan kaslar düz kaslar, çizgili kaslar ve kalp kası olarak üç kategoride sınıflandırılmıştır. Esasında kalp kası çizgili kas olmasına karşın genele muhalif özelliğinden dolayı ayrı başlık altına alınmıştır.

Vücudumuzda bulunan düz kaslar istemsiz çalışır, çizgili kaslar ise istemli çalışır. Kalbimizin düz kas olmasını beklerken çizgili kas olması ve istemsiz çalışması onun farklı kategori olarak değerlendirilmesine sebep olmuştur.
Kalbimizin bedenden ayrıldığı bir diğer nokta ise sahip olduğu kontrol mekanizmasıdır. Beyinden bir derece bağımsız çalışan bir sistem vardır kalpte. Bu sistem in adı Otonom sinir sistemidir. Kendi kendini şarj eden bir sistem olarak düşünülebilen bu sistem sadece kalpte bulunmakta kendi uyarısını kendisi algılayıp kendi uyarısına kendisi cevap veren bir sistemdir.

 

 

Kalp sağlığı için alınacak önlemler

Esasında tüm biyolojik organlarımız hayati öneme sahiptir. Ama kalbimize dışardan müdahale imkânlarının sınırlı oluşu ve mide, pankreas ya da böbrek gibi alınabilmesinin mümkün olmayışı onu daha önemli kılan durumlardır. Bu nedenle kalbimizi riske etmemek ve o sınırlı imkânlara mecbur bırakmamak için alınabilecek ufak önlemler ile hayati sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunlar şu şekildedir;

 

Elma çekirdeği;

Elmanın kendisinin kalbe faydasının bilindiği gibi elma çekirdeği de kalp için zaruri olarak tüketilmesi gereken maddedir. Bu konuda tıp dünyasının piri olan İbn-i Sina diyor ki “Eğer bir kişi öldü ve midesinden elma çekirdeği çıktı ise bilinsin ki o kişi kalp sebepli bir hastalıktan ölmemiştir.”

 

Banyo sorası bir tas soğuk su;

Banyoda ortamın ve suyun sıcaklığının etkisi ile beden gevşer. Banyodan tam çıkarken ayaklarınıza dökeceğiniz bir tas soğuk su tansiyon, damarlar ve kalp için irkilme ve düzenleyici etki sunacaktır.
Esnemek, hapşırmak, derin nefes almak, göğüs kafeslerini genişletmek de kalbi dinlendiren ve bakım sağlayan küçük egzersizler olarak nitelenebilir.

Bu önerilerin çoğu sağlıklı iken yapılması gereken uygulamalardır. Sağlıklı iken bu tedbirleri ve önerileri uygulamak kalp sağlığınızı sürekli olarak koruyacaktır. Aksi halde hekimlerimizin önerileri her şeyin üstünde ehemmiyete haizdir.

Kalp sağlığı ve doğal öneriler konulu yazı
Kalp sağlığı ve doğal öneriler konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !