Uyuz Nedir Nasıl Kurtulunur

Halk arasında çok hoş bir itibarı olmayan uyuz, grip nezle gibi bir hastalıktır. Uyuz bir böceğin neden olduğu şiddetli kaşınma şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Uyuz böceği insan üzerinde yaşayan ve tüm ömrünü insan cildinde geçiren bir böcektir. Uyuz esasında yaygın görüşün aksine temizlik ile alakalı değildir.  Bu böcek insan derisinde ilerlerken tüneller açarak ilerler ve bu durum da kaşıntıya neden olur. Fakat kaşıntıların şiddetlenmesi tırnak ile aşırı cilt tahribine neden olur ve bu yaralar da iltihap kapabilir. Bu böcek insandan insana bulaşabilir.

 

 

Uyuz ile ilgili şu bilgiler dikkat edin;

  • Uyuz hastalığı en çok sonbahar ve kış aylarında görülür.
  • İnsanların toplu olarak paylaştıkları, askeri kovuşlar, yemekhaneler, toplu taşıma araçları, hastaneler ve okullar uyuzun en çok görüldüğü alanlardır.
  • Uyuz tedavi edilse dahi kaşıntı birkaç hafta daha devam eder ve kaşıntı hastalık bulaştıktan uzun süre sonra başlayabilir. Bu hastalık gün içerisinde en çok geceleri kaşıntıya sebep olur.

 

 

Uyuz nasıl teşhis edilir?

Uyuz hastalığı böceğin açtığı tünellerden teşhis edilebilmektedir. Bir kaç santimden uzun çatlak şeklinde çizgiler ve s seklinde kıvrımlı çizgiler uyuz böceğinin tünelleridir. Bu böcek genelikle genital bölgelerde, parmak aralarında ve bacaklarda görülebilir bebeklerde ise tüm vücutta görülebilir.

 

 

Uyuzdan nasıl korunulur

  • Uyuz hastalı olduğunu bildiğiniz insanlar ile birebir temas ve yaklaşmaktan kaçının.
  • Uyuz hastasının kullandığı giysiler kaynar su ile yıkanmalı.
  • Kişisel temizlik ve hijyen dikkatlice yapılmalı.
  • Doktorunuzun size uygun gördüğü ilaç ve kremler dikkatli ve özenle kullanılmalı.

 

 

Uyuzdan doğal korunma yolları

Uyuz hastalığı ile mücadelede ilk akla gelen yöntem kesinlikle temizliktir. Bunun yanı sıra uyuz hastalığından korunmak için aşağıdaki bitkilerin kullanılmasının da yıllardır alternatif tıpta yeri bulunmaktadır.

Uyuz Otu; bu ot eşit miktarda maydanoz ile birlikte yarım gün kadar soğuk su içerisinde bırakıldıktan sonra banyo suyuna ile birlikte kullanılır.

Biberiye; suda kaynatıldıktan sonra tüm vücuda sürülür.
Sarımsak; bu bitkiyi bir suda kaynat ve tüm vücudu bu su ile sil.
Nane ve Kekik; taze olarak temin ettiğiniz bitkileri ezip cildinize sürün. Kaşıntı hafifleyecektir.

Uyuz hastalığı ve tedavisi konulu yazı
Uyuz hastalığı ve tedavisi konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !