Uyuz Nedir, Bulaşıcılığı Nasıl Önlenir, Uyuz Tedavisi Nasıldır

Uyuz nedir, bulaşıcılığı nasıl önlenir, uyuz tedavisi nasıldır sorusuna sizler için yanıt bulamaya çalıştık. Uyuz, Scabiei Sarcoptes olarak bilinen bir akarın neden olduğu kaşıntılı bir deri lezyonudur. Milimetrenin dörtte biri büyüklüğünde, mikroskobik bir akardır. Akar, insan habitatında yaşayan mikroskobik bir parazit böcektir. Tedavi olmadan akar ciltte aylarca yaşayabilir. Derinin yüzeyinde çoğalırlar. Sonra içine yerleşir. Ve yumurta bırakırlar.

İki ana uyuz türü vardır:

Klasik uyuz: Bu, çok daha yaygın olan tiptir. En belirgin klinik özelliği ciltte yoğun kaşıntı ve kırmızı döküntüdür. Kaşıntı geceleri daha da kötüleşir. Diğer bir özellik ise, ciltte küçük kabarcıklar veya şişliklerden oluşan ince ve düzensiz oyuk çizgilerinin görülmesidir. Uyuzun tek bir bölgede görülmesi nadirdir. Genellikle birden fazla bölgeye yayılır.

Ergenlerde ve yetişkinlerde klasik uyuzların ortaya çıktığı yaygın alanlar arasında şunlar vardır:

  • Parmaklar
  • Koltuk altı
  • Bel çevresinde
  • Bileğin iç kısmında
  • Dirseğin iç kısmında
  • Ayak
  • Meme uçlarının etrafında
  • Erkek cinsel organının çevresinde
  • Dizlerinin üzerinde
  • Kalça ve uyluk bitişiğinde

İkinci tip uyuz, “Kabuklu Norveç Uyuzları” olarak bilinen kabuklu uyuzlarıdır. Norveç uyuzları , baskılanmış bağışıklık sistemlerinde ortaya çıkabilir. Nispeten nadir bir tiptir, ancak daha şiddetlidir ve tehlikeli olabilir. Norveç uyuzlarında, kaşıntı mutlaka görülmez, ancak klinik özellikler şunlardır: Genellikle tanımlanmamış ve sınırlandırılmamış kırmızı lekelerle başlar ve yakında kepek gelişecektir. En sık görülen bölgeler kafa derisi, kollar ve bacaklardır ancak vücudun herhangi bir bölgesine yayılabilir. Tedavi edilmezse hastalık çok geniş alanlara hızla yayılabilir. Kepek siğillere dönüşür. Ve dış deri kabuğunda çatlaklar ve hasar meydana gelir. Bu tür uyuzların tedavisi önemlidir. Uyuz nedir, bulaşıcılığı nasıl önlenir, uyuz tedavisi nasıldır makalemizin devamında tedavi yöntemleri vardır.

Uyuz  bulaşıcı mıdır?

Evet, çok bulaşıcıdır ve hızla yayılır. Esas olarak dokunma yoluyla bulaşır, bazen de yatak takımları veya giysilerle bulaşır.

Uyuz teşhisi

Birincil tanı yolu, bir dermatolog tarafından yapılan klinik muayenedir. Uyuzların bir kısmını kazıyarak mikroskop altında incelemek de mümkündür. Ancak klasik uyuz hastalarında akar sayısının az olması nedeniyle akarları mikroskop altında kolayca teşhis etmek her zaman mümkün olmamaktadır.

Çoğu durumda teşhis açıktır, ancak kaşıntı ile karakterize edilen diğer cilt problemlerine benzer görünen durumlar da vardır. Atopik dermatit ve egzama gibi.

Uyuz tedavisi

Laklear Cream: %5 konsantrasyonda permetrin içeren bir kremdir. Permetrin uyuz akarlarını ve yumurtalarını öldürür. Bu, uyuzdan kurtulmak için en yaygın tedavidir. Krem, hamile kadınlarda iki aylıktan itibaren de kullanılır.

Nasıl kullanılır:

Kremi tüm vücuda uygulamaktır. Yatmadan önceki gece duştan sonra kremi tüm vücuda uygulayın. Tedavinin başarılı olması için vücudun hemen hemen tüm bölgelerine uygulanması önemlidir. Kremi 8-10 saat vücutta bırakın. En az 8 saat sonra kremi durulayın. Genellikle ilk tedaviden sonra uyuzdan kurtulunsa da, artık aktif olmadıklarından emin olmak için tedaviyi sekiz gün sonra tekrar yapmanız önerilir. Uyuz nedir uyuz tedavisi nasıldır yazımız dışında cilt hastalıkları için tıklayınız.

Ibermektin Krem: Çoğu durumda, Laklear (ilk tedavi seçeneği) sorunu çözecektir. Verniğin sorunu çözmediği durumlarda, IVERMECTIN kremin kullanılması ve vernik kremi ile aynı talimatlara uyulması tavsiye edilir. Yani gece duşundan sonra kremi tüm vücuda sürün ve 8-10 saat bekletin. Sabah minimum 8 saat sonra yıkayın. Sekiz gün sonra tedavinin tekrar yapılması tavsiye ederiz.

Oral Ibermectin: Çoğu durumda klasik uyuz Lycler veya Ibermectin etkili bir tedavi olacaktır ve daha fazla tedaviye gerek olmayacaktır. Her ikisinin de sorunu tedavi etmediği durumlarda diğer bir tedavi seçeneği oral ibermectindir. Norveç uyuz vakalarında önerilen tedavi oral ibermectindir.

Etkili uyuz tedavisinden sonra kalıcı kaşıntıyı gidermek için ip uçlarımızı okumalısınız.

Steroid merhem 

Kalın volumlü bir nemlendirici:

İnce bir bezi oda sıcaklığındaki suya batırın, ıslak ama damlamayacak şekilde sıkın ve kaşıntılı bölgeyi yaklaşık 15 dakika sarın.

Uyuz bulaşıcılığını nasıl önlersiniz?

Uyuz tespit edilmeden üç gün önce kullanılan çamaşır ve yatak takımlarının sıcak su ve sabunla yıkanması tavsiye ederiz. Yıkanamayan kumaşlar varsa, hava geçirmez bir torbaya koymanızı öneririz. Akarlar insan vücudunun dışında yaşamaya devam edemezler, bu nedenle normal hava koşullarında iki ila üç gün içinde ölürler. Soğuk ve nemli bir yerde birkaç gün daha yaşayabilirler.

error: Kopyalamak mümkün değil !