Üzerlik otu ve üzerlik tohumu faydaları

Üzerlik Tohumu Faydaları

Üzerlik otu bitkileri latince ismi ile Peganum harmala aromatik içeriği ve tarihin eski dönemlerinden beri bilinen faydaları ile herbal tıp ve fitoterapi alanında oldukça önemli bir şifalı bitkidir. Üzerlik otu yerine göre gerek taze iken gerek kurutulduktan sonra kullanılabilmektedir. Üzerlik otu ve üzerlik tohumu faydaları kullanımda değerlendirilen yöntemler ise bitkilerden elde edilecek olan faydaların değişim göstermesine neden olmaktadır. Üzerlik tohumu da bu minvalde ülkemizde çok sık değerlendirilen bitkilerden biri olarak gösterilmektedir. Otsu bitkiler kervanında olan üzerlikte beyaz çiçekler bulunmaktadır. Tohumu çay olarak tüketildiğinde ayrı yakıldığında ise ayrı sonuçlar vermektedir. Sizler için üzerlik tohumu ile alakalı olan tüm bilgileri derledik.

Üzerlik ılıman bölgelerinde yetişen bir bitki türüdür. Bu bitkiye Türkiye’de, özellikle Orta Anadolu ve Doğu Anadolu’da sıklıkla rastlanmaktadır. Üzerlik tohumu kötü enerji, nazar değmesin diye çok sık kullanılıyor.

Türkiye’de, eski inanışa göre halk arasında nazardan korunmak için kurusunu yakarak çıkan dumanı nazardan korumak istedikleri kişinin üzerine üflenir. Bu adetten de anlaşılabileceği gibi etimolojik olarak Üzerlik isminin Üz (Göktürkçe’ de sağır anlamına gelir), Erlik (mitolojik Türk Kötülük Tanrısı) kelimelerinin birleşerek türemiş olma olasılığı yüksektir. Üzerlik, tek tek beyaz çiçekli, çok dallı bir bitkidir. 35 cm kadar boyunda, çok yıllık, otsu bir step bitkisidir. Çiçekleri yeşilimsi beyaz renktedir. Meyvesi basık küre şeklinde bir kapsüldür. Tohumlarının içeriğinde harmalin, harmin, harmalol, peganin adlı glikozitler ve kırmızı boya maddesi vardır.

Üzerlik Otu ve Tohumunun Faydaları

Üzerlik otu ve üzerlik tohumu faydaları açısından değerli olduğu için değişik şekillerde işlenerek değerlendirilebilmektedir. Üzerlik otunun yağı kullanılabildiği gibi doğrudan çayı da kullanılabilmektedir. Tüketimlerin kontrollü ve düzenli olması halinde;

 • Solunum yolu sorunlarının ortadan kalktığı,
 • Depresyona meyilli olan kişilerin kendilerini daha mutlu hissettiği,
 • Bağışıklık sistemini genel olarak desteklediği,
 • Burun tıkanıklığını giderdiği,
 • Saç derisinin sağlıklı olmasına katkıda bulunduğu,
 • Ağrıları giderici etki gösterdiği bilinmektedir.

Genetik nedenler yüzünden ya da hatalı beslenmeye bağlı olarak bağırsaklarında parazit oluşan pek çok kimse bulunmaktadır. Üzerlik tohumu faydaları arasında bu tür sorunları gidermesi de sayılabilmektedir. Çayın düzenli şekilde içilmesi halinde hem parazit oluşumunun önüne geçilmiş hem de var olan parazitler doğal şekilde atılmış olacaktır. Son olarak bu çay ile birlikte stres bazlı uykusuzluk sorunları da kolaylıkla giderilecektir. Çayı içenler daha rahat ve daha derin uykulara kavuşabilmektedir.

Üzerlik Tohumu Neye İyi Gelir?

Uzmanlar üzerlik tohumunun iyi geldiği hastalıklar başlığı altında pek çok farklı madde sayabilmektedir. Ancak bu tür bitkisel yöntemler genellikle ana tedavi unsuru olarak kabul edilmemektedir. Bunun yerine ana tedaviyi destekleyici bir özellik gösterdikleri bilinmektedir. Siz de aşağıda sayılan bazı bulgulara sahipseniz öncelikle doktorunuza danışarak kullanımı açısından üzerlik otu tüketimini düşünebilirsiniz.

Üzerlik otu çayının tüketilmesi;

 • Depresyona,
 • Bağırsaktaki parazit ve kurtlara,
 • Devamlı olan mide ağrılarına,
 • İltihapların giderilmesine,
 • Balgam sorunu olanlara iyi gelmektedir.
 • Üzerlik otu tütsü amaçlı olarak zararlı haşereleri ortamdan uzak tutmak için kullanılmaktadır.

Mevsim geçişleri pek çok insanı hasta etmektedir. Bu dönemlerde kuru öksürük sıkıntısı yaşayanların sayısı artmaktadır. Mevsim geçiş dönemlerinde üzerlik otu çayı tüketimi yapmak bu süreç içerisinde öksürük sorunu yaşanmamasını sağlayacaktır. Üzerlik otu çayından, öksürük tedavisinde de istifade edilebilmektedir.

Üzerlik Tohumu Nasıl Tüketilmeli?

Kullanım alanlarının farklı olması üzerlik otunun ne şekilde tüketilmesi gerektiğinin değişmesine neden olmaktadır. Otu çay şeklinde tüketmek için bir bardak kadar sıcak suya ihtiyaç bulunmaktadır. Tohumlar sıcak suya atılarak demlenmesi beklenmelidir. Sonrasında süzülerek kullanımı önerilmektedir. Burada püf noktası içmeden hemen önce demlenme sağlanmasıdır. Uzmanlar çayın özellikle taze olması gerektiğinden bahsetmektedir.
Üzerlik otu kullanım alanlarından bir diğeri de nazarın ortadan kalkmasıdır. Nazardan kurtulmak için bu otun tohumlarının yakılması gerekmektedir. Tohumların yakılması için uygun bir kap tercihi önemlidir. Çakmak yardımı ile tutuşturulan tohumlardan bir suman çıkacaktır. Yakım işleminden daya görülebilmesi için evin tüm odalarında gezdirilmesi gerekmektedir.

Geleneksel olarak, üzerlik tütsüsü yakmak özellikle Anadolu’da sık rastlanan bir adettir. Tütsünün nazar, kötü ruh ve kötü enerjilere karşı koruyucu ve def edici bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Bilimsel olarak üzerlik tütsüsü sakinleştirici, yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Yatıştırıcı etkisinden kaynaklı ilk anadolu medeniyetlerinde dini bilgeler şamanlar tarafından da ayinlerde tütsü dumanından faydalanılmaktadır. Bir çok faydalı etkiye sahip üzerlik tohumu farmokolojik olarak da ilaç yapımında kullanılmaktadır.

error: Kopyalamak mümkün değil !