Varisi Geçmişte Bırakmanın Doğal Yolu

Varis  bacaklarda görülen toplardamar genişlemelerine denilir.  Bacaklardaki toplardamarlar kanı kalbe iletip kanın  temizlenmesini  sağlar.  Kan kalbe doğru ilerlerken yerçekimine ters yönde hareket etmektedir.   Bu toplar damarlarda kapakçıklar bulunur, kan basınçla kalbe doğru hareket ederken toplardamarlardaki kapakçıklar  kapanarak kanın yerçekiminin etkisiyle aşağılara inmesini engeller. Toplardamarlarda kan tek yönlü hareket  eder  eğer  bu  kapakçıklar görevini yapamaz hale gelirse kan yerçekiminin etkisiyle aşağılarda birikmeye başlar. Bu birikintiler dışarıdan bile görülebilecek derecede koyulaşır.  Zamanla   kan  birikintileri pütür pütür  bir hal alır.

 

 

Varis için lahana kürü

Gerekli malzemeler:

1- Lahana

2- Su

 

Hazırlanışı:

Lahananın dış yapraklarından iki tane kopartın,  üç su bardağı suda on beş dakika kadar haşlayın süzün ve lahana suyunu gün içinde tüketin.  Bu kürü on beş gün boyunca  uygulayın  daha sonra üç gün ara verin  ve  on beş  gün daha devam edin.  İkinci on beş  günün sonunda varisleriniz iyileşmiş olacak

 

 

Varisin oluşma sebepleri

Varis kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülür.

  • Ayakta fazla kalma,
  • Çok fazla oturma
  • Uzun sure hareketsiz durma,
  • Hamilelik  varisi artıran sebeplerdir.
  • Genetik yatkınlık da varise yakalanmak için etkendir.

Varis memur hastalığı olarak da bilinir çünkü  memurlar  ya sürekli masa başındadır ya da sürekli  ayakta,  örnek verecek olursak öğretmenler neredeyse  gün boyu ayaktadırlar.

Varis denilince akla ilk görsel  açıdan  bozukluk gelir, oysa varis sadece kozmetik bir bozukluk değil ağrılı bir hastalıktır. Büyük  varislerde  ağrılar zaman zaman öyle artar ki hareketler kısıtlanır yürüyemez  hale getirir  insanı. Hayat kalitesi iyice düşer,  yürümede sıkıntılar başlar, bacaklarda şişmeler görülür. insanlar günlük  işlerini bile yapmakta zorlanmaya başlarlar.

Varisin farklı tedavi yolları vardır. Eğer varis küçükse tedavisi  için biraz sonra sıralayacağımız yollar gerekmeyebilir ancak varisiniz büyükse yani ağrılarınız, gece krampları, damarların aşırı derecede belli olması, şişmeler,  pütürleşmeler  varsa tedavi geciktirilmeden yaptırılmalıdır. En bilinen  tedavi  varis  çorabıdır. Ameliyat başka  bir yöntemdir ancak hastalık tekrarlayabildiği için kesin sonuç vermeyebilir  ve hekimler ameliyata en son başvururlar.  Günümüzde en çok kullanılan ve daha iyi sonuçlar  veren  yöntem  lazer yöntemidir.  Ameliyata göre daha başarılıdır. Radyo frekans yöntemi de oldukça etkilidir. Bunlara ek olarak buhar yöntemi, küçük varislerde köpükle kılcal damar açma yöntemi de oldukça sık kullanılır.

Varis ve tedavisi konulu yazı
Varis ve tedavisi konulu yazı

error: Kopyalamak mümkün değil !