Vazelin Cilde Faydaları

Vazelin Cilde Faydaları

Vazelin oldukça eskiye dayanan tarihi ile hemen herkes tarafından bilinen merhemlerin başında gelmektedir. Nemlendirme etkisinin yüksek olması yüzünden genellikle eldeki çatlak görünümünün azaltılması için kullanılmaktadır. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalar bu kremin aslında göründüğünden daha fazla alanda etkili olduğunu kanıtlamıştır. Peki Vazelinin kullanım alanları ve cilde sağladığı faydalar nelerdir?

Vazelin Cilde Faydaları Nelerdir?

Fiyat performans açısından en iyi neticeleri veren Vazelinin cilde faydaları ancak düzenli kullanım ile hissedilecektir. Fakat bir kerede bile sayılacak olan faydaların belli kısımlarını görmek mümkündür. Uzmanlar tarafından da onaylanan merhemlerden olan Vazelinin cilde sağladığı faydalar arasında;
Cildin nem oranını koruması,
Çatlamış olan dudakların iyileştirmesi,
Gül ve sedef gibi hastalıklara karşı koruması,
Ciltte meydana gelen sıyrık ve kesikleri iyileştirmesi,
Nem eksikliğinden ileri gelen kırışık görünümü azaltması sayılabilmektedir.
Vazelin makyajda da oldukça büyük bir yardımcı olarak tanımlanmaktadır. Normal şartlar altında cilde yapılan makyajın temizlenmesi için farklı materyallerden destek alınmaktadır. Bunun yerine özellikle ağır makyajların temizlenmesi için Vazelinden destek alınması mümkündür. Vazelin, makyajın hem daha kısa süre içerisinde hem de daha kolay şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Üstelik bu esnada cildin ihtiyacı olan nem açığını da kapatacaktır.
Vazelinin Saça Faydaları
Vazelinin son yıllarda ortaya çıkan kullanım alanlarından biri de saçlardır. Özellikle sağları kuru olanlar doğru uygulamalar sayesinde bu sorunlarından kurtulma şansına sahiplerdir.

Vazelinin saça faydaları arasında;

  • Saçlardaki kırık görünümünü azaltılması,
  • Saçların yumuşamasını sağlaması,
  • Saçlara parlaklık vermesi,
  • Saçların uzamasına yardımcı olması,
  • Kuru saçlara nem vermesi,
  • Saçlardaki elektriklenmeyi kontrol altına alması sayılabilmektedir.

Vazelinin saç uygulaması farklı şekillerde yapılabilmektedir. Uygulama yöntemi ya da ne kadar miktarda merheme ihtiyaç duyulacağı gerek saçın uzunluk, kalınlık durumuna gerekse hangi probleme binaen kullanılacağına göre değişecektir. Ancak saçta Vazelin nasıl kullanılır konusu için benzer açıklamalar yapılmaktadır. İlk etapta az miktarda Vazelin alınarak avuç içlerine ve parmaklara yedirilmelidir. Sonrasında elde kalan miktarı saçın ihtiyacı olan bölgelerine sürülmelidir. Aşırıya kaçmak bu aşamada önerilen şeylerden biri değildir.

Vazelin Lekelere İyi Gelir Mi?

Vazelinin faydaları oldukça fazladır. Merhemin kullanım alanlarının geniş olması faydalarının da geniş kategorilerde değerlendirilmesi manasına gelmektedir. Son zamanlarda Vazelin kullanarak ciltte oluşan lekelerinden kurtulan pek çok birey bulunmaktadır. Gerçekten özellikle de güneş lekelerine karşı bu merhemin etkili olduğu bilinmektedir. Ancak bunun için doğru kullanım metotlarının takip edilmesi gerekmektedir.
Güneş lekelerini kısa süre içerisinde gidermek isteyenlerin merhemi özellikle gece yatmadan önce kullanmaları önerilmektedir. Lekeli olan bölgeye vazelinin direkt olarak uygulanması mümkündür. Bunun yerine bir pamuk yardımı ile de uygulama yapılabilmektedir. Uygulama esnasında lekeli bölgeye masaj yaparak merhemin iyice yedirilmesi önerilmektedir. Böylece leke görünümünün daha kısa süre içerisinde giderildiği fark edilecektir.

error: Kopyalamak mümkün değil !