Vitiligo Hastalığının Doğal Tedavileri

Tahminlere göre, dünyadaki insanları yaklaşık %1.5’i Vitiligo hastalığına yakalanmışlardır.

Vitiligo (lökoderma) yoğun miktarda melanokti kaybı nedeniyle ortaya çıkan bir deri/cilt hastalığıdır. İlk bozukluk, deri katmanında melanin üretmeye yarayan hücrelerin düzensiz çalışmasıyla başlar.

Bu hastalığın fiziksel olarak bozukluk yaratabileceği tek olgu cildin güneş ışığına aşırı duyarlı olmasıdır fakat garip bir şekilde vitiligo hastalığıda, çıkan bölgeye aşırı güneş ışığı maruz kalmasıyla oluşur. Kısacası bu hastalık, fiziksel bir rahatsızlık vermeyen (yürüyememe, konuşamama, hareket edememe gibi) iyi huylu bir hastalıktır.

İyi huylu olmasına rağmen, görünüşü itibariyle, bu hastalığın var olduğu insanlarda derin psikolojik bozukluklara ve utanca neden olur ki bu da fiziksel ağrı/acılardan daha ağır bir süreçtir. Bu durumda, tıbbi bir problemin yanında bir de sosyal bir travmayla uğraşılması gerekir.

Vitiligo hastalığının yaş/cinsiyet ya da ‘’vücutta şu bölgede çıkmaz’’ gibi bir sınırlaması yoktur. Fakat kadınlardaki oranı erkeklere oranla daha fazladır. Genel insan profiline bakıldığında ise el, boyun, sırt ve bileklerde sıklıkla görülür.

 

 

Vitiligo’nun Semptomları

Vitiligo genellikle başta küçük beyaz bir leke olarak ortaya çıkıp, o beyaz bölgenin gelişmesiyle başlar. Bu lekeler solmaya ve ardından da melanin eksikliğinin artması dolayısıyla kararmaya başlar. Lekeler büyüdükçe, başka bir bölgeye sıçrar ve belli bir zaman sonrasında sıçrayan bölgenin her yerine ulaşır. Bazı durumlarda, cildin bütün bölgeleri bembeyaz olur.

Bu hastalığın yayılım süreci yavaş ve düzenlidir. Lekeler genellikle sıçrayacağı ya da sıçradığı bölgeyle birlikte paralel ve simetrik olarak büyürler. Fakat bazı durumlarda ise vücudun paralel olmayan birkaç bölgesinde de büyümeye uğrayabilirler.

Vitiligo ciltte çok büyük ve geniş bir şekilde gelişebileceğinden ve cilt renginin de gitgide solacağından dolayı insanlarda rahatsızlığa sebep olur. Bazı zamanlarda Vitiligo kronik bir cilt hastalığı gibi görülebilirken bazen de sadece birden ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Doğal olarak tedavi sürecini hastanelerin dermatoloji bölümü üstlenir.

 

 

Vitiligo’nun Nedenleri

  • Nedeni cildin melanokti eksikliğinden kaynaklanır fakat melanokti eksiğinin nasıl oluştuğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat, doğal olarak insanlar bunun nedenlerini araştırırken yanlış sonuçlara ulaşmışlar ya da kulaktan dolma bilgilerle bu hastalığın nedenlerini insanlara yanlış aktarmışlardır. Bunlardan bir tanesi, balığı ve sütü aynı anda yememekten kaynaklanıyor inanışıdır. Buna benzer diğer inanışlarda yine yemek kombinasyonu yapılmadığından ileri gelir. Örneğin kabak ve süt, soğan ve süt gibi.
  • Vitiligo herhangi bir mikroptan bulaşan bir hastalık değildir.

 

 

Olabilitesi Yüksek Nedenler:

Doğuştan (Kronik) Vitiligo Hastalığı Taşıma

En güçlü ve geçerliliği en yüksek nedenler bir tanesidir. Vitiligo hastalığını doğuştan taşıyan insanlar melanokti üretimini doğuştan yapamayan insanlardır. Dahası, vitiligo genellikle bu doğuştan oluşan rahatsızlıklardan birkaçına benzerlik göstermektedir. (Örneğin: Tiroid bozuklukları)

 

 

Kalıtsal Etmenler

Diğer güçlü neden ise genlerden kaynaklı bağışıklık sisteminin bozukluğu nedeniyle oluşan vitiligodur. Vitiligo hastalığına sahip insanların %30’u bu kalıtsal sebep yüzünden vitiligo hastalığına sahiptirler.

 

 

Zehirli Radikellerin Birikimi

Birçok çalışma gösteriyor ki, melanokti üretimleri sorunlu olan insanların vücutlarında zehirli radikal birikimi gerçekleşmektedir. Bu anormal radikal birikimi ise dolaylı yoldan yine melanokti üretimine ve melanoktilere zarar verir.

 

 

Sinir Sistemi Salgılaması

Araştırmalar ayrıca gösteriyor ki melanokti bozukluğu, vitiligo rahatsızlığının bulunduğu bölgenin sinir sisteminde zehirli kimyasal maddelerin oluşumuna sebep oluyor.

 

 

Besin Eksikliği

Birçok naturopatın inanışına göre vitiligo besin eksikliğinden kaynaklanıyor. Ayrıca bu besin eksikliği de yanlış diyet uygulamaları nedeniyle yanlış besin alımına neden oluyor; örneğin: beyaz un, şeker ve besin öğesi düşük ürünler.

 

 

Diğer Tetikleyiciler

Araştırmalar ayrıca gösteriyor ki diğer tetikleyiciler (uyarıcılar) vücuda girerek yahut cilt üzerinde bir etkiye sahip olarak Vitiligoyu tetikliyorlar. Örneğin güneş yanığı, zihinsel stres ve fiziksel hastalıklar.

 

 

Vitiligo Bulaşıcı mı?

Vitiligo bulaşıcı değildir. Herhangi bir kişiden, yiyecek ya da herhangi başka bir üründen bulaşmaz. Ayrıca devamında kanser riski de taşımaz.

 

 

Doğal Tedavi Yöntemleri

Uyarı: Vitiligo ultra duyarlı ciltte meydana gelir. Bu nedenle aşağıda maddelenecek olan herhangi bir ürünü fazla (miktar olarak) kullanmamaya dikkat ediniz. Hatta tüm bunlara karşı herhangi bir alerjiniz olup olmadığını kontrol ettikten sonra da kullanmaya başlamanız sizin için daha yararlı olacaktır.

 

 

1- Strese Hayır!

Stres çoğu hastalığın en önemli tetikliyecilerindendir ve doğal olarak vitiligoyu da tetikleyen bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle vitiligo’ya sahipseniz ya da başlangıç dönemindeyseniz duygusal olarak çöküşlerden, genel sinir harplerinizden kaçınmanız hayrınıza olacaktır. Yaşam tarzınızı da durgun bir vaziyete değil, yoga ve buna benzer diğer rahatlatıcı egzersizler gibi olgularla donatırsanız, en azından vitiligoya sahip bireyler, vitiligo ilerlemesini durdurmuş, ötekilerde bu hastalıktan korunmuş olacaklardır.

 

 

2- Psoralea Tohumları

Psoralea tohumları üç bekletmek amacıyla zencefil ya da tamarind tohumlarıyla ekilir. Bu, daha sonra kullanacağınız bu tohumlar, vitiligo için muazzam bir tedavi kaynağı oluştururlar. Psoralea tohumları özellikle güneş yanıklarının ya da ton değiştirmiş ciltlerin tedavisinde kullanılır. 3 günlük ekim/bekleme işleminden sonra, tohumlar elle toplanabilecek duruma gelmelidirler. Ardından toplanılan tohumlar ezilerek kurutulmaya bırakılmalıdırlar ki, direk tohum zaten bu işe yaramaz. Tohum tozlarının kuruduğuna emin olduktan sonra 40 gün boyunca taze süt ile bir gram psoralea tozu yutulmalıdır. Ayrıca direkt olarak vitiligolu olan bölgelere sürülerek uygulanabilirler.

Psoralea tohumları aynı zamanda ultraviyole fototerapide de kullanılır. Hatta en yaygın vitiligo tedavi yöntemi olarakta bilinir.

Tercihen, Psorela bir uzman ile birlikte kullanılmalıdır, aksi takdirde tedavi olmaktan ziyade başka yan etkileriyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

 

 

3- Turp Tohumları

Turp tohumları vitiligo tedavisinde oldukça yaygın bir biçimde kullanılmaktadırlar. Yaklaşık 40 gramlık iyi kurutulmuş turp tohumlarını gece boyunca sirkeli suyun içinde bekletin. Ardından gün içerisinde o karışımı (beklediğinde tohumlar kendini bırakıp puding kıvamına gelecekler) beyaz lekelerinizin üstüne sürüp yaklaşık 2 saat kadar kurumasını bekleyin ardından çıkartın. Daha iyi sonuçlar için, içerisine çok az da beyaz arsenik katıp gece boyu öyle bekletin.

 

 

4- Fesleğen Yaprakları ve Limon Suyu

Fesleğen yaprağının içerisinde yaşamsal virüs karşıtı ve anti-aging etkiye sahip özellikler bulunur ve cildin düzenlenmesine katkı sağlar. Fesleğen yapraklarını limon suyu ile karıştırmak aynı zamanda ciltteki melanin üretimine katkı sağlar ve bu da vitiligonun tedavisinde kullanılmasına yardımcı olur. En iyi sonuç için ise 6 ay gibi uzun bir süreç gereklidir ve günde üç kere yapmanız gerekmektedir.

 

 

5- Kırmızı Kil

Kırmızı kil nehir yataklarında bolca bulunur ve cildin pigmen kazanımına yardımcı olur. Kil, zencefil suyu ile karıştırılarak günde bir kez beyaz lekelerin üstüne uygulanır. Kırmızı kil pigment kazanımını sağlarken zencefil suyu da hasarlı bölgedeki kan akışı hızını arttırır.

 

 

6- Bakır Etkili Su

İçme suyunu bir gece boyunca bakır bir kabın içinde beklettiğinizde bu melanoktilerdeki melanin miktarını olumlu yönde etkileyerek vitiligo hastalığına yardımcı olacak ve ton değişikliğini sağlayacaktır. Vitiligo hastalığına sahip insanlar normal su yerine bu bakır etkili suyu kullanmalıdırlar.

 

 

7- Zerdeçal

Zerdeçal mantar yağı ile karıştırıldığında tam anlamıyla vitiligo tedavisi için harika bir yönteme dönüşür. Yaklaşık 500 gram zencefil ezilip 8 litrelik suyun içerisinde bir gece boyu bekletilir. Sabah karışım suyu belli bir miktar çekene kadar kaynatılır ardından kalan karışım mantar yağıyla karıştırılarak sonucunda bir yağ sıvısı kalana kadar tekrar kaynatılır. Bu kalan sıvı, vitiligo hastalığı bitene kadar sabah ve akşam olmak suretiyle her gün kullanılır.

 

 

8- Babchi Tohumu

Babchi tohumları hint hurması tozuyla karıştırıldığında ortaya vitiligo tedavisi için harika bir karışım çıkar. Macun kıvamına getirilmeden önce bekletilip daha sonra kurutulur. Ardından macun kıvamına getirilip bir hafta boyunca hasarlı bölgelere uygulanır. Bazı cilt tipleri babchi tohumuna karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Eğer bu karışımı uyguladıktan sonra kaşınıyor ya beyaz olan bölgeler kızarmaya başlıyorsa bu karışmı kullanmamanız önerilir.

 

 

9- Kellin (Dişotu)

Kellin bitkisi Anadolu topraklarında yer alan ve Vitiligo hastalığına iyi gelen bir bitkidir. Birçok araştırma gösteriyor ki doğrudan ya da ağız yoluyla vücuda Kellin alımı başladığında tıpatıp UV ışığı terapisiyle aynı sonuçlar doğuruyor. Dozajı ise hastalığın boyutuyla doğru orantılı, ve tedavisi diğerleri gibi evde değil doktor kontrolünde olması gerekiyor.

 

 

10- Japon Eriği

Günde üç defa 40 mg’lık dozajlarda japon eriği alımı, vücutta bulunan vitiligo hastalığının ilerlemesini yüksek orandı önlüyor. Bazı durumlarda (vücudun semptomatik gelişiminde) pigment üretimi artımı bile görülebiliyor. Buna rağmen, sonuçlar hala tam anlamıyla gözlemlenemiyor.

 

 

11- Kaz Ayağı

Günde iki kez kaz ayağı alımı (sabah ve akşam) vitiligo hastalığının tedavisinde iyi bir yöntem olarak geçiyor. Kaz ayağı bitkisinin yapraklarından elde edilen su da aynı zamanda lekelerin üstüne uygulanabiliyor.

 

 

12- Nim Ağacı

Günde bir bardak nim içeceği vitiligo tedavisi için birebir.

 

 

13- Nar Yaprakları

Bir avuç dolusu nar yaprağını alın ve onları toz haline getirene kadar küçük parçalara bölmeye devam edin. Elde edilen tozdan 8 gram alıp günde iki kez bir su bardağı su ile birlikte yutun.

 

 

14- Siyah Mercimek

Siyah mercimeği toz haline getirdikten sonra macun kıvamına gelen kadar üzerine su dökün. Lekelerin üzerine uygulayıp kuruduktan sonra yıkayın. En iyi sonuç için beş ay boyunca bunu yapmaya devam edin.

 

 

15- Zencefil Yaprakları

Zencefil yapraklarını ve yara lapasını karıştırarak lekeli bölgelere uygulayın.

 

 

16- İncir

Çiğ olarak çok fazla incir tüketmeye başlayın çünkü bu sizin kanınızı temizleyerek sirkülasyonuna yardım edecektir. Kabuklarını soyup içini ezin ve su ekleyin, karışımı elde ettikten sonra vücudunuzdaki beyaz lekelerin üzerine uygulayın.

 

 

17- Ceviz

 En iyi sonuç için her gün ceviz yemeye özen gösterin. Ayrıca cevizleri ezip üzerine su ekleyerek bir karışım haline getirip onu cildinizdeki beyaz lekelere de uygulayabilirsiniz.

 

 

18- Leylak Yaprakları

Leylak yapraklarından bir içecek elde ederek günde iki kez kullanın. Bu elde ettiğiniz içecek içerisinde harika mineraller ve bağışıklık sisteminizi koruyan sağlıklı bakteriler içerir ve aynı zamanda vitiligo tedavisi için de inanılmaz faydalı bir tedavi türüdür.

 

 

19- Dişotu (Leadwort)

Dişotu köklerini suyla karıştırıp bir karışım elde edin ve beyaz lekelerinizin üzerine uygulayın.

 

 

Diyet: Eğer vitiligo besin eksikliğinden ya da yanlış beslenmeden ötürü ortaya çıkmışsa, besin değeri zengin içerikli olan bir diyete başlamanız gerekmektedir.

 

 

20- B9 VE B12 Vitaminleri

Birçok vitiligo hastasının üzerinde yapılan bir çalışmadaki sonuç şunu gösteriyor: Vitiligo hastalarının %80’inin B9 ve B12 vitaminleri yönünden eksiklik yaşıyorlar.

Bunun tedavisi ise kolay fakat ağır bir süreç. 3 ila 6 ay arasında değişen bu tedavi yönteminde hastaya bu vitaminler doğal ya da kimyasal yollardan verilerek veriler kaydediliyor.

B9 yönünden zengin olan ürünler: Maya ekstratı, ciğer, kuru yiyecekler (kuru kayısı, üzüm vb.), ayçiçeği çekirdeği.

B12 yönünden zengin olan ürünler: ciğer, süt, peynir, kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, yoğurt, jambon, koyun eti, domuz eti.

 

 

21- Bakır

Bakır vücudumuz için yaşam kadar etkili bir mineraldir. Bağışıklık sistemi için hayati bir önem taşısa da özellikle Vitiligo hastaları için iki özelliği, gerçekten muazzam önem arz etmektedir;

A- Melanoktileri yok etmeye çalışan serbest radikallerin emilimini sağlarlar.

B- Melanin üretimini düşürür.

Belli başlı besinlerden bakır alımı kolaylıkla sağlanabilir ve bu hastalığın tedavisinde önemli bir adım atılmış olur.

Bakır barındıran besinler: Ciğer, çikolata, fındık, kalamar ve yengeç, kurutulmuş domates, karpuz çekirdeği, zencefil kurusu, biberiye tozu, soya yağı, kakao tozu ve kabak çekirdeği.

 

Önemli Not: Aşırı bakır minerali alımı kramplara, kusmalara, hipertansiyona, depresyona, şizofreniye ve insomniaya (uyuyamama hastalığı) neden olabilir.

 

 

Vitiligo Hastalarının Kaçınması Gereken Ürünler

  • Kahve
  • Çay
  • Alkollü içecekler

 

Genel Hatları ile Vitiligo Tedavisi

  • Eğer izlerin boyutu ufak ise makyaj yöntemiyle kapatılabilir.
  • Dermatologlar genellikle kortikosteroid içeren kremler verirler Vitiligo hastalığı için. Fakat geçici bir özelliğe sahiptir ve hastalığın nüksetmesi olağandır.
  • Ultraviyole fototerapisi psoralen terapisiyle ortaklaşa bir payda da uygulanır.
  • Ameliyatla da tedavi mümkündür. Ameliyatta hastaya melanokti nakli uygulanır ve hastanın cildi ameliyattan birkaç ay sonra eski haline döner. Kesin çözüm budur fakat oldukça pahalı olduğundan çoğu hasta bu tedavi yönteminden kaçınır.
  • Psoralea ve benzeri doğal ürünler vitiligo tedavisinin en ünlü yöntemleri arasına girer. Çünkü her zaman daha etkili, daha ucuz ve daha tolore edilebilir bir tedavi yöntemidir.

 

 

Tanı/Sonuç

Bilimsel açıdan konuşursak, pigment yenilenmesi ya da tam zıttı olan pigment yok olması vitiligonun bir çözümü değildir. Tüm metodlar bu lekelerin yok olması için çaba sarfederler. Pigment yenilenmesi tedavisinin günümüzde birçok yolu vardır ancak tam bir vitiligo hastalığını kökten çözmek için uygulanmaz, eğer böyle bir tedavi de söz konusuya bu daha keşfedilmemiş demektir.

Vitiligonun tedavisi ve nedenlerinin detaylı olarak incelendiği bilgilendirme yazısı.
Vitiligonun tedavisi ve nedenlerinin detaylı olarak incelendiği bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !