Vücudunuzda A Vitamini Eksikliği Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Vitaminler vücudumuz için yeterli miktarda alınması halinde vücut için gerekli olan, fazla alınması halinde toksik (zehirli) olabilen maddelerdir. Her vitaminin eksikliğinde görülebilen bazı hastalıklar vardır. Vücudunuzda bir vitaminin eksikliğini (hipovitaminoz) yapacağınız ilk gözlemle kendiniz de tespit edebilirsiniz.

 

 

A vitamini eksikliğinin türleri

Primer A vitamini eksikliği

A vitamini eksikliği ikiye ayrılır. Besinler ile vücuda uzun süre vitamin girişi olmazsa buna Primer A Vitamini Eksikliği denir.

 

Sekonder A vitamini eksikliği

Sekonder A Vitamini Eksikliği ise; A vitamini ön maddesi olan karaciğerde depolanan karoten isimli maddenin A vitaminine dönüşememesi veya vücutta emilim, taşınma gibi durumlarının aktif yerine gelmediği zamanlarda oluşan vitamin eksikliğidir.

 

 

A vitamini ne işe yarar?

A vitamini eksikliği özellikle gelişim çağındaki çocuklar için önemli bir rahatsızlıktır. A vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişme geriliği görülür. Bağışıklık sistemi için önemli bir vitamin olan A vitamini vücudun savunma mekanizmasını aktif tutarken kişinin kemik, diş gibi yapılarının gelişimini de sağlar. A vitaminin cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesi gibi etkileri ile karaciğer, mide gibi organlar üzerinde koruyucu etkileri de vardır.

A vitamin eksikliğini anlayabilmeniz için belirttiğimiz şikayetleri değerlendirmeniz gerekir.

 

 

Gece körlüğü

A vitamini eksikliğinde en belirgin görülen rahatsızlıktır. Gece körlüğü dışında görme problemleri ve gözde kuruluk gibi belirtiler de ortaya çıkar. Sağlıklı gözlere sahipken, ailede kalıtsal olarak görme bozuklukları yoksa ve birden görme problemleri yaşamaya başladıysanız bir göz hekimine başvurup hekimin gerekli görmesi halinde A vitamini takviyesi almaya başlayabilirsiniz.

 

 

Bağışıklı sisteminde zayıflık

A vitamini hücrelerin yenilenmesinde görev alan bir vitamindir. Hücre yenilenmesi gerçekleşmediğinde vücuttan zararlı maddeler atılamadığı gibi aynı zamanda immün sistem de zayıflamaya başlayacaktır. Hücre fonksiyonları üzerinde de etkisi olan A vitamini ile bağışıklık sistemi güçlenirken herhangi bir enfeksiyona karşı vücut daha dirençli hale gelmektedir. Sık sık enfeksiyona yakalanan biri iseniz A vitamini değerlerini ölçtürmenizi öneririz.

 

 

Cilt problemleri ve duyusal kayıplar

A vitamini eksikliğinde görülen belirtilerin arasında tat kaybı da bulunmaktadır. Aynı zamanda;

  • ciltte kuruma,
  • ciltte kalınlaşma

gibi istenmeyen cilt problemleri de görülür. Saç derisinde kepeklenmenin artmasında da A vitamini eksikliği sebep olmaktadır. Saçlarda hacim ve görünüm açısından da bir zayıflık hissetmeye başlarsanız A vitamini eksikliği düşünülmelidir.

 

 

A vitamini eksikliğinden kaynaklanan göz rahatsızlıkları

A vitamini eksikliği özellikle göz üzerinde olumsuz sonuçlara sebep olabilen bir vitamin eksikliğidir. Gece körlüğü haricinde kornea ve konjuktivada kseroz ve kseroftalmiye neden olabilir. Korneanın esnekliğini kaybettiği keratomalasi rahatsızlığı da görülebilir.

 

 

Aşırı A vitamini alımının etkileri ve belirtileri

Aşırı miktarda A vitamini alımına bağlı olarak toksik etki ve zehirlenme görülebilir. İlk ortaya çıkan belirtiler kusma ve kafa içi basınçta artıştır. Bebeklerde görülen A vitamini zehirlenmesi belirtileri ise; kaşlarda dökülme, deride çatlama, saçlarda seyrelme ve sertleşme gibi bulgulardır.

 

 

Uyarı:

A vitamini doğal yollardan alınmadığında multi vitamin takviyesi olarak alınmak istendiğinde toksik ve zehirli etkiye maruz kalmamak için muhakkak bir hekim kontrolünde alınmalıdır. Doğal yollardan A vitamini almak isteyen kişiler havuç, süt, tereyağı, yumurta, peynir, karaciğer, balık yağı, yoğurt, mercimek, ıspanak, maydanoz, patates, kabak, karpuz, kırmızıbiber ve greyfurt tüketerek A vitamini ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

A vitamini eksikliğinin neden olduğu rahatsızlıklardan bazıları; gece körlüğü, kornea esnekliğinin azalması, bağışıklık sisteminin zayıflaması, cilt esnekliğinin azalması.
error: Kopyalamak mümkün değil !