Yaban Mersininin Faydaları ve İçerdiği Vitaminler

Taze yaban mersinleri son zamanlardaki en popüler meyvelerden biri. Dünyada en çok Amerika ve Kuzey Avrupa‘da yetişen yaban mersini, Türkiye’de Karadeniz’de yetişiyor.

Hem taze hem de donmuş yenme tercihleri bulunan yaban mersini ile bir çok tarif verebiliriz. Tatlı aroması ve besleyiciliği de insanları kendine çeken etmenlerden biri. Peki ya faydaları?

 

 

Yaban mersininin faydaları

Rengini de içerdiği antoksiyanidin’den alan yaban mersini, sağlıklı faydalarını da buradan alıyor.

 

İçerdiği mineral ve vitaminler

K, E , C, A vitaminleri içeren yaban mersini kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum gibi bir çok minerali bulunduruyor.

 

Kanser, kalp hastalıkları ve kansızlık

Bir çok faydası bulunan yaban mersini kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlarken aynı zamanda kansızlığa da iyi geliyor.

 

C vitamini deposu

Kemikleri güçlendirme özelliği de bulunan yaban mersini, 1 tam kap yendiğinde vücudun %24’lük C vitamini ihtiyacını karşılıyor.

 

Antioksidan açısından zengin

Daha önce de belirttiğimiz antoksiyanidin yaban mersinine güçlü bir antioksidan etkisi veriyor.

 

Obezite, diyabet, cilt ve saç sağlığı

Yapılan bir çok çalışma yaban mersininin obezite, diyabet, ve kalp krizi riskini azalttığını gösteriyor. Aynı zamanda da cilt sağlığına iyi geldiği, saç uzamasına yardımcı olduğu, kilo vermeye yardımcı olduğu ve enerji verdiği de çalışmalarca kanıtlanmış.

 

Kemik erimesi

Özellikle içerdiği kalsiyum, magnezyum, çinko ve K vitamini ile kemikler için koruma oluşturan yaban mersini, mineralleri ve vitaminleri birleşince kemikleri güçlendiriyor. Son yıllarda da kemik erimesi olan kişilere öneriliyor.

 

Cilt dostu

İçerdiği C vitamini ise cilt kusurlarını kapatmada yardımcı olurken aynı zamanda da güneş ve sigaranın verdiği zararı kapatmada yardımcı oluyor. 

 

Kan basıncı (tansiyon)

Yaban mersini, kan basıncı düzeltmede de yardımcı olduğu için tansiyon hastalarına da öneriliyor çünkü damar sağlığını koruyor.

 

Stres ve beyin

Mineraller aynı zamanda beyin için de çok iyi. Sinir strese bağlı uykusuzluğa yardımcı olurken hafızaya da iyi geliyor.

 

İdrar yolları enfeksiyonları

İçerdiği antioksidan sayesinde idrar yollarını da düzenleyerek enfeksiyonları tedavi ediyor.

 

 

Yaban mersininin zararları

Zararlarına gelince, yaban mersinin bilinen açık bir zararı yok. Fakat her şey gibi, fazla tüketimi yararlarını silip atabilir. Çok fayda şey için tedavi amaçlı kullanılıyor ama tedavi edecek derken daha kötü etmemesi için dozunda kullanılması gerekiyor. Özellikle kan pıhtılaşmasını önlediği için kadınların regl döneminde, ameliyat öncesinde ve kan inceltici ilaç kullanılan süreçte yan etki gösterdiğinden kullanımı önerilmiyor.

Zararları daha tam olarak ortaya çıkmamışsa da çok fazla tüketimi aşırı kilo kaybı veya şeker dengesini bozmaya sebep olabiliyor.

 

 

Yaban mersini nasıl tüketilmeli?

Yaban mersini farklı farklı şekillerde tüketilebiliyor. Tatlı şeklinde tüketmek için kurabiye, kek gibi bir çok fazla tarifi bulunuyorken diyet ve sağlıklı kullanım için de farklı tüketim şekilleri bulunuyor. Yararını görmek için her gün düzenli olarak yemeniz gerekiyor.

Oxford Üniversitesi‘nin yaptığı araştırmaya göre besin değerinden en iyi şekilde yararlanmak için yaban mersinin çiğ olarak yenmesi gerekiyor. 

Amerika’daki en ünlü meyve olan yaban mersini pişirilmiş olarak yendiğinde bazı değerlerini kaybediyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde insanların çoğunluğu günde 1.5 ile 2 kap arası tüketiyor. En çok da smootie şeklinde tüketiliyor.

 

Yaban mersinin taze olduğu nasıl anlaşılır?

Yediğiniz yaban mersininden fayda sağlamak istiyorsanız öncelikle organik olduğundan emin olmalısınız. Organik olduğunu anlamanın en kesin yolu sulu olması ve renginin elde leke bırakması.

 

 

Yaban mersini suyu ve çayı

Bunların yanı sıra yaban mersini suyu ve çayı da en çok tüketilme şekillerinden biri. Özellikle çay, kan şekerini düşürmekte yardımcı oluyor. Fakat ilaç olarak kullanım sağlanmadan önce kan şekeri düşüklüğüne sebep olmaması adına mutlaka doktora danışılması gerekiyor.

 

Yaban mersini çayı nasıl hazırlanır?

  • 2 çay kaşığı kurutulmuş yaban mersinini cezveye koyun.
  • Üzerine 1 su bardağı su ekleyin
  • Kaynayana kadar bekleyin
  • Kaynadıktan sonra altını kapatıp 1-2 dakika kadar bekleyin
  • Çayı süzerek bardağınıza doldurun

Zevkinize göre şeker, limon veya tarçın çubuğu ekleyebilirsiniz

Yaban mersini içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde çok sayıda rahatsızlığa iyi gelmekte dir.
error: Kopyalamak mümkün değil !