Yağ Arındırıcı Yüz Maskesi

Yağ arındırıcı yüz maskesi

Çok yüksek fiyatlar ödeyerek güzellik merkezlerine defalarca gidip tonla zamanınızı kaybedeceğinize yaptırdığınız cilt bakım maskelerinin büyük kısmının hazırlanışı ne kadar basit olduğunu bilse idiniz ne yapardınız? Aslında cevabı bilinen soruların sorulması mantıksız. Elbette evde kendim yapardım olur. Bu nedenle tüm cilt sorunlarına yönelik tedavi önerileri “dogalcilt.com” günü birlik olarak yayınlamaktadır. Bu tedavi ve maskelerden birisi ise yağlı ciltler için olan ağ arındırıcı cilt maskesidir.

Yağlı ciltler için yağ arındırıcı yüz maskesi için gerekli malzemeler;

  • Yarım çay bardağı yulaf unu
  • Yarım çay bardağı bal
  • Yarım çay bardağı su

Not; Bu oranlar bir fincana göre de ayarlanabilir fakat gerek olmadığını düşünüyoruz maske artışı ve israf olabileceği için. Ama birkaç kişi birlikte kullanacaksa oranlar sabit olacak şekilde artırılabilir.

Hazırlanışı

Yulaf ununu bir miktar kavurup suyu ilave edip pişirin. Sonrasında soğuması için bekletin. Yeterince soğuduktan sonra içerisine bal ilave edip iyice karıştırın ve maskenizi hazır hale getirin. Karışım ve maske tamamlandıktan sonra cildinizde ince bir film oluşturacak şekilde yüzünüze sürün. Bu maske de diğer maskeler gibi göz ve ağız çevresinden uzak tutulacak şekilde uygulanmalıdır. Cilt açısından hiçbir zararı olmayan bu maske göz içerisinde istenmeyen etkiler sergileyebilir. Bu nedenle maskeyi uygularken gözünüzü korumak için gözünüzü uygun bir şey ile kapatmanızda fayda vardır.

Cilt üzerindeki fazla yağın ne gibi zararı olabilir;

Bazı ciltler genetik faktörlerden ötürü yağlı olabilmektedir. Esasında tüm ciltler yağlıdır. Ama burada kastedilen bu yağlılık oranının fazla oluşudur. Bu tür ciltler çok diri ve geç görünürler. Çok kolay kırışmaz ve kaz ayakları oluşmaz. Fakat yağlanma nedeni ile sivilce ve cilt lekeleri riski oldukça fazladır. Ayrıca bakteriyel ve enfeksiyon hastalıklarının görülme ihtimali diğer cilt tiplerine oranla oldukça yüksektir. Bütün bu nedenlerden ötürü yağlı ciltlerin bakımı ve yağ arındırılması işlemi gereklidir. Bununla birlikte bu ciltlerin düzenli cilt temizliği de önem arz eder.

error: Kopyalamak mümkün değil !