Yağ Bezeleri ve Doğal Maske

Yüzdeki Yağ Bezeleri için Maske

Yağ bezeleri cilt altı dokusunda yağ hücreleri yani adipositlerin migrasyonu ve kümülasyonu ile oluşan bazen ele gelmeyecek kadar küçük bazen ise bulunduğu bölgeye göre kilolarca olabilen bu sık görülen ancak kanser gibi hayatı tehdit etmeyen yağ bezeleri için basit bazı ev tipi doğal maske uygulamalarını inceleyeceğiz.

Yüzdeki yağ bezeleri neden olur?

Yağ bezeleri genellikle yüzde, kulak arkasında ve sırtta oluşan adipoz adı verilen yağ dokularının aşırı çalışmasından ötürü oluşan kitlelerdir. Her yaşta oluşabilen bu yağlanma sorunu genel olarak 20-40 yaşları arasında daha fazla ortaya çıkmaktadır. Yağ bezeleri neden olur ve yağ bezelerinin oluşum nedeni her ne kadar tam olarak bilinmese de genel olarak genetik faktörlerin etkili olduğu görülmektedir. Kişiye zarar vermeyen ve kötü huylu olmayan yağ bezesi kitleleri çoğu kişinin estetik görünüm açısından hoşlanmadığı bir problemdir. Ancak bazen yağ bezeleri yerleşim yerlerine göre bir sinire baskı yaparak ağrı veya göz kapağı üstüne yerleşik ise göz kapağını aşağı yer değiştirerek görme alanı kısıtlanmasına neden olabilir. Yağ bezesi oluşumu net olarak bilinmemekle birlikte bilinen bir şey var ki vücuda alınan artmış doymamış yağ alımı ve yapısal veya genetik yağ metabolizması enzim bozuklukları ile birlikte daha sık görülme eğilimi vardır. Göz altı ve çevresine yerleşik bu tip kapakları tutan veya göz çevresi torbalanmaları ile birlikte görülebilen göz altı yağ bezesi yerleşimi olarak derinin gevşek ve ince olması nedeni ile bu bölgelerde daha sık görülebilen bir durumdur. Göz altı yağ bezeleri yerleşimine göre bir mercimek tanesi veya göz kapağında yerleşmiş ise büyüklüğü değişmekle birlikte genel olarak ksantalezma adını alır. Göz altı yağ bezesi bazen tek tek veya yaygın cilt altı yağ birikimi şeklinde oluşabilir. Daha büyük yağ bezeleri topak şeklinde yuvarlak deriden kabarık, yassı deri altı kitleler olarak saçlı deride veya ekstremitelerde görülebilir buna tıbbi ismi ile lipom yani yağdan köken alan tümör adı verilmektedir. Birçok kişi yağ bezelerini aldırmak için cerrahi operasyonlara başvursa bile sağlık güvencesi olmayan kişiler için ekonomik açıdan bu bazen mümkün olmayabilir. Yağ bezesi için önerilen cerrahi işlemler devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri bünyesinde ücretsiz sağlık güvencesi ile karşılanırken,  özel  hastanelerde yüksek ücretler ile ve bazen gereksiz tetkikler ile faturanızın şişirildiği bir işleme dönüşebilir. Bu nedenle sizlere bu yazımızda yağ bezelerini ne eritir ve yağ bezelerine ne iyi gelir detaylı olarak yağ bezeleri için doğal maske tarifleri ile sunacağız. Yağ bezelerinin hareketsizlik veya obezite ile oluşumu artmaz ancak kolesterol yüksekliği olan ailevi hiperkolesterolemi veya sağlıksız diyet alışkanlıkları ile aşırı doymamış yağ asidi tüketimi nedeni ile farklı vücut bölgelerine lokal yağ birikimi oluşabilir. Yağ bezesi tek başına ağrı yapmaz. Boyunda yerleşik yağ bezesine bağlı baş ağrısı çekildiği veya kolda ki lipom nedeni ile elde ağrı olması çok sık bir durum değildir. Ancak lipom veya yağ bezesinin hassas bir sinirin komşuluğunda olması durumunda bu yakınlık nedeni ile bazı ağrılar olabilir. Lipom aldırdıktan sonra bazı ağrılarınızın geçme potansiyeli bulunsa bile lipom ve yağ bezesi cerrahi olarak ağrıyı kesmek amacı ile operasyon planlanmaz.

Uyarı:

Yüzdeki yağ bezeleri için maske uygulamadan önce içerisindeki maddelere allerjinizin olmadığına emin olun. Karışımları önce elinizin üstünde deneyerek bir kaç saat bekletebilir ve sonra cildinizde kızarıklık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Göz altındaki yağ bezeleri için maske kullanımında uyguladığınız maske içeriğinin göze kaçıp gözde tahriş ve irritasyon yapmaması için özel dikkat gerekir.

 

Yağ bezelerini ne eritir?

Yüzdeki Yağ Bezeleri İçin Maske (Salatalık özlü)

Malzemeler:

 • 1 adet salatalık
 • 1 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı krema

 

Uygulanışı:

Öncelikle salatalığı blenderden geçirin ve bir süzgeç sureti ile suyunu çıkarın. Ardından başka bir kaseye yumurtanın akını çıkararak köpürünceye kadar iyice çırpın ve salatalık suyunu da ekleyerek karıştırın. Bu karışıma kremayı da ilave ederek karıştırmaya devam edin. Ardından hazırladığınız maskeyi temiz cilde uygulayın ve 15-20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Yağ bezelerine salatalık maskesi tarifini haftada en az 1 kez düzenli olarak tekrarlayın. Bu formülü göz altındaki yağ bezeleri için maske formülü olarak da kullanabilirsiniz ve içine ekleyeceğiniz bir miktar elma sirkesi formülü daha da etkin hale getirecektir.

 

Yüzdeki Yağ Bezelerine ne iyi gelir?

Yağ Bezeleri için Bal Maskesi

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı buğday unu

 

Uygulanışı:

Verilen malzemeleri küçük bir kasede macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Ardından hazırladığınız maskeyi gece yatmadan önce yağ bezesinin üzerine sürün ve o bölgeyi sargı bezi ile kapatarak 1 gece maskeyi orada bekletin.

Yağ bezelerine doğal maske dışında uygulayabileceğiniz diğer doğal öneriler ise şöyle;

 • Çay ağacı yağından birkaç damla pamuğa damlatarak yağ bezesinin üzerine günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.
 • Düzenli olarak uygulayabileceğiniz bitkisel yağlardan birisi de Hint yağıdır. Yine pamuğa dökerek günde 2-3 kez yağ bezesinin üzerine sürebilirsiniz.
 • Yağ bezesini temizlemek ve boyutunun küçülmesini sağlamak için sirke de kullanabilirsiniz. Yalnız sirke kullandığınızda o bölgeyi yara bandı ile kapatmanızda fayda var.
 • Antibakteriyel özelliği bulunan Aloe vera jelini de yüzdeki yağ bezeleri için maske amaçlı yağ bezelerinin üzerine sürebilirsiniz.

Göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl geçer ?

Göz altı yağ bezesi sirke ile geçer mi?

Göz altı yağ bezeleri elma sirkesi kürü ile gerilediği veya düzenli masaj yapıldığında elma sirkesinin etkisi ile yağ bezelerinin eriyip kaybolduğu kullanıcı deneyimlerinde gözlenmiştir. Bu amaçla yarım çay bardağı içine organik elma sirkesi 3 yemek kaşığı eklenir. Suyun ılık olmasına ve düzenli olarak göz altı veya göz kapağı üzerinde olan yağ bezelerine friksiyon ile masaj yaparak elma sirkesi uygulanır. Düzenli olarak bu elma sirkesi kürü ile yüzeyel yerleşimli göz altı yağ bezeleri zamanla masajın ve doğal elma sirkesinin asit özü etkisi ile dağılarak temizlendiği kullanıcı yorumlarında ifade edilmiştir.

Göz altındaki yağ bezeleri için maske tarifi ve önerileriniz olursa konu altında bizimle paylaşmanızı ve göz altındaki yağ bezeleri için maske kullandıysanız detaylı anlatımlarınızı ve deneyimlerinizi bizimle paylaşarak sürpriz organik ve doğal kozmetik hediyeler kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

Yağ bezeleri ile ilgili diğer yazılarımız:

– Yüzdeki Yağ Bezelerine Doğal Çözüm

Yağ bezeleri için doğal maske tarifi konulu yazı

Yağ bezeleri için doğal maske tarifi konulu yazı.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

10 adet yorum var.

 1. Ebru dedi ki:

  Merhabalar benim yanak ve göz cevremde beyaz küçük yağ bezeleri var bunun için ne onerirsiniz? Evde yapabileceğimiz bi maske varmı şimdiden teşekkürler.

 2. Rümeysa dedi ki:

  Merhaba benim göz çevremde oldukca çok yağ bezeleri var bu maskeleri göz çevreme kullana bilirmiyim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Rümeysa Hanım,
   Yağ bezeleri küçük nokta şeklinde ise milia isimli lezyonlar olabilir. Bu tür durumlarda yüz buharı sonrası elma sirkesi veya kastor yağı uygulamak azalmalarına yardımcı olabilir.

 3. çisem dedi ki:

  Merhaba,
  Yağ bezesi ile ilgili koymuş olduğunuz bayan fotosundaki durumda eşimin göz çevresinde vardır.Bunları ektetik operasyon ile aldırdı ama tekrarladı yeniden oluştu.Ne yapılmalı bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Çisem Hanım,
   Operasyon sonrası uygulanabilecek tedavi yöntemleri ile ilgili sadece doktorunuz size detaylı bilgi verebilir.

 4. çisem dedi ki:

  Merhaba, operasyon geçireli iki yıl oldu ve tekrar çıktı.Sizin site görülen bayanın gözçevresi gibiydi aldıklar ama tekrar aynı olduklar.Sizin belirt olduğunuz bu maskeleri yaptığımız da sonuç alabilirmiyiz.Operasyon 2 yıl oldu yapılalı çünkü tekrarladı vücut yapıyor sanırım.Masleler işe yararmı.Desteğiniz için şimdiden teşekkürler

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Çisem Hanım,
   Yağ bezelerinin çıkması genetik faktörlere dayalı olabilmektedir. Yazımızda anlatılan yöntemler bezelerin görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 5. özlem dedi ki:

  merhaba bende aynen resimdeki gibi bezeler var maskeler büyümesinimi önlüyor yoksa cidden yok etme özelliği var mı ?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım,
   Yazımızdaki yöntemler yağ bezelerinin görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 • Bir Yorum Bırak

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !