Yüzdeki ve göz altındaki Yağ Bezeleri için Maske

Yüzde ve göz altındaki yağ bezeleri için maske

Yağ bezeleri cilt altı dokusunda yağ hücreleri yani adipositlerin migrasyonu ve kümülasyonu ile oluşan bazen ele gelmeyecek kadar küçük bazen ise bulunduğu bölgeye göre kilolarca olabilen bu sık görülen ancak kanser gibi hayatı tehdit etmeyen yağ bezeleri için basit bazı ev tipi doğal maske uygulamalarını inceleyeceğiz.

Yüzde ve göz altında  yağ bezeleri neden olur?

Yağ bezeleri genellikle yüzde, kulak arkasında ve sırtta oluşan adipoz adı verilen yağ dokularının aşırı çalışmasından ötürü oluşan kitlelerdir. Her yaşta oluşabilen bu yağlanma sorunu genel olarak 20-40 yaşları arasında daha fazla ortaya çıkmaktadır. Yüzdeki yağ bezeleri neden olur ve yağ bezelerini ne eritir sorularının cevabı her ne kadar tam olarak bilinmese de genel olarak genetik faktörlerin ve çevresel etkilerin oluşumunda etkili olduğu görülmektedir. Kişiye zarar vermeyen ve kötü huylu olmayan yağ bezesi kitleleri çoğu kişinin estetik görünüm açısından hoşlanmadığı bir problemdir. Ancak bazen yağ bezeleri yerleşim yerlerine göre bir sinire baskı yaparak ağrı veya göz kapağı üstüne yerleşik ise göz kapağını aşağı yer değiştirerek görme alanı kısıtlanmasına neden olabilir. Yağ bezesi oluşumu net olarak bilinmemekle birlikte bilinen bir şey var ki vücuda alınan artmış doymamış yağ alımı ve yapısal veya genetik yağ metabolizması enzim bozuklukları ile birlikte daha sık görülme eğilimi vardır. Göz altı ve çevresine yerleşik bu tip kapakları tutan,  göz çevresi torbalanmaları ile birlikte görülebilen veya göz alti kirişikliklarine ne iyi gelir diye araştırırken tesadüfen denk gelinen yağ bezesi yerleşim olarak deri altında yüzeyeldir.

Göz çevresi ve göz kapaklarında derinin gevşek ve ince olması nedeni ile bu bölgelerde daha sık dikkat çeken yüzdeki yağ bezeleri için maske etkinliği derinin ince ve penetrasyona uygun olması sebebi ile etkili olabilir. Göz altı yağ bezeleri yerleşimine göre bir mercimek tanesi veya göz kapağında yerleşmiş ise büyüklüğü değişmekle birlikte genel olarak ksantalezma adını alır. Göz altı yağ bezesi bazen tek tek veya yaygın cilt altı yağ birikimi şeklinde oluşabilir. Daha büyük yağ bezeleri topak şeklinde yuvarlak deriden kabarık, yassı deri altı kitleler olarak saçlı deride veya ekstremitelerde görülebilir buna tıbbi ismi ile lipom yani yağdan köken alan tümör adı verilmektedir. Birçok kişi yağ bezelerini aldırmak için cerrahi operasyonlara başvursa bile sağlık güvencesi olmayan kişiler için ekonomik açıdan bu bazen mümkün olmayabilir.

Yağ bezesi için önerilen cerrahi işlemler devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri bünyesinde ücretsiz sağlık güvencesi ile karşılanırken,  özel  hastanelerde yüksek ücretler ile ve bazen gereksiz tetkikler ile faturanızın şişirildiği bir işleme dönüşebilir. Bu nedenle sizlere bu yazımızda yağ bezelerini ne eritir ve yağ bezelerine ne iyi gelir detaylı olarak yağ bezeleri için doğal maske tarifleri ile sunacağız. Yağ bezelerinin hareketsizlik veya obezite ile oluşumu artmaz ancak kolesterol yüksekliği olan ailevi hiperkolesterolemi veya sağlıksız diyet alışkanlıkları ile aşırı doymamış yağ asidi tüketimi nedeni ile farklı vücut bölgelerine lokal yağ birikimi oluşabilir. Yağ bezesi tek başına ağrı yapmaz. Boyunda yerleşik yağ bezesine bağlı baş ağrısı çekildiği veya kolda ki lipom nedeni ile elde ağrı olması çok sık bir durum değildir. Ancak lipom veya yağ bezesinin hassas bir sinirin komşuluğunda olması durumunda bu yakınlık nedeni ile bazı ağrılar olabilir. Lipom aldırdıktan sonra bazı ağrılarınızın geçme potansiyeli bulunsa bile lipom ve yağ bezesi cerrahi olarak ağrıyı kesmek amacı ile operasyon planlanmaz.

Yüzdeki yağ bezeleri için maske uygulamadan önce uyarı:

Yüzdeki yağ bezeleri için maske uygulamadan önce içerisindeki maddelere allerjinizin olmadığına emin olun. Karışımları önce elinizin üstünde deneyerek bir kaç saat bekletebilir ve sonra cildinizde kızarıklık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Göz altındaki yağ bezeleri için maske kullanımında uyguladığınız maske içeriğinin göze kaçıp gözde tahriş ve irritasyon yapmaması için özel dikkat gerekir.

 

Yağ bezelerini ne eritir?

Yüzdeki Yağ Bezeleri İçin Maske Tarifi (Salatalık özlü)

Malzemeler:

  • 1 adet salatalık
  • 1 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı krema

 

Uygulanışı:

Öncelikle salatalığı blenderden geçirin ve bir süzgeç sureti ile suyunu çıkarın. Ardından başka bir kaseye yumurtanın akını çıkararak köpürünceye kadar iyice çırpın ve salatalık suyunu da ekleyerek karıştırın. Bu karışıma kremayı da ilave ederek karıştırmaya devam edin. Ardından hazırladığınız maskeyi temiz cilde uygulayın ve 15-20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Yağ bezelerine salatalık maskesi tarifini haftada en az 1 kez düzenli olarak tekrarlayın. Bu formülü göz altındaki yağ bezeleri için maske formülü olarak da kullanabilirsiniz ve içine ekleyeceğiniz bir miktar elma sirkesi formülü daha da etkin hale getirecektir.

Göz altındaki Yağ Bezelerine maske ve ne iyi gelir?

Yüzdeki yağ bezeleri için Bal Maskesi tarifi

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı buğday unu

 

Uygulanışı:

Verilen malzemeleri küçük bir kasede macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Ardından hazırladığınız maskeyi gece yatmadan önce yağ bezesinin üzerine sürün ve o bölgeyi sargı bezi ile kapatarak 1 gece maskeyi orada bekletin.

Yağ bezelerine doğal maske dışında uygulayabileceğiniz diğer doğal öneriler ise şöyle;

  • Çay ağacı yağından birkaç damla pamuğa damlatarak yağ bezesinin üzerine günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.
  • Düzenli olarak uygulayabileceğiniz bitkisel yağlardan birisi de Hint yağıdır. Yine pamuğa dökerek günde 2-3 kez yağ bezesinin üzerine sürebilirsiniz.
  • Yağ bezesini temizlemek ve boyutunun küçülmesini sağlamak için sirke de kullanabilirsiniz. Yalnız sirke kullandığınızda o bölgeyi yara bandı ile kapatmanızda fayda var.
  • Antibakteriyel özelliği bulunan Aloe vera jelini de yüzdeki yağ bezeleri için maske amaçlı yağ bezelerinin üzerine sürebilirsiniz.

Göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl geçer ?

Göz altı yağ bezesi sirke ile geçer mi?

Göz altı yağ bezeleri elma sirkesi kürü ile gerilediği veya düzenli masaj yapıldığında elma sirkesinin etkisi ile yağ bezelerinin eriyip kaybolduğu kullanıcı deneyimlerinde gözlenmiştir. Bu amaçla yarım çay bardağı içine organik elma sirkesi 3 yemek kaşığı eklenir. Suyun ılık olmasına ve düzenli olarak göz altı veya göz kapağı üzerinde olan yağ bezelerine friksiyon ile masaj yaparak elma sirkesi uygulanır. Düzenli olarak bu elma sirkesi kürü ile yüzeyel yerleşimli göz altı yağ bezeleri zamanla masajın ve doğal elma sirkesinin asit özü etkisi ile dağılarak temizlendiği kullanıcı yorumlarında ifade edilmiştir.

Göz altındaki yağ bezeleri için maske tarifi ve önerileriniz olursa konu altında bizimle paylaşmanızı ve göz altındaki yağ bezeleri için maske kullandıysanız detaylı anlatımlarınızı ve deneyimlerinizi bizimle paylaşarak sürpriz organik ve doğal kozmetik hediyeler kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

Göz altındaki yağ bezeleri için maske kullananların yorumları

Gözde B 48 yaş: Göz altımda oluşan torba torba yağlanmaları estetik blefaroplasti ile aldırmaya imkanım olmadığı için göz altındaki yağ bezeleri için maske kullanmaya başladım. Zararsız ve ucuz bir yöntem göz altı kırışıklıkları veya göz altı yağ bezeleri için ideal değilse bile etkili bir yöntemdir.

Jale K 64 yaş: Geçmişte bazı yanlış uygulamalarım nedeni ile bugün detayları bilinen bazı göz  operasyonlarım sonrası göz altındaki yağ bezeleri için maske kullanımı uygulamaya başladım yavaş yavaş bu yöntemle göz kapağı toparlanması oldu sanıyorum.

Gamse H 53 yaş: Yaşım sebebi ile göz altındaki yağ bezeleri için maske kullanmaya başladım asgari 3 ay olunca gidip danışarak faydası olacaksa bir 3 ay daha kullanımını düşünüyorum.

Yağ bezeleri ile ilgili diğer yazılarımız:

– Yüzdeki Yağ Bezeleri için Maske ile Doğal Çözüm

Yağ bezeleri için doğal maske tarifi konulu yazı
Yüzdeki yağ bezeleri için maske tarifi konulu yazı.
error: Kopyalamak mümkün değil !