Yağlı Cilt Bakımı İçin Yanlış Bilinenler – 1

Kulaktan dolma bilgiler ve cahil cesareti ile insanlara gerçekmiş gibi anlatılan ve sağlıkları ile oynanan o kadar yoğun bir bilgi kirliliği var ki uzmanların bunlar hakkında toplu olarak bir tashih yapması mümkün değildir. Bu yanlış bilgilerden ve uygulamalarından bu yazımızda yağlı cilt bakımları ile ilgili olanları ele alacağız. Yağlı ciltler için nemlendirici tavsiyesi yapılmakta oysaki nemlendirici yağlı ciltlerin yağlanma düzeyini artıran bir etkisi bulunmaktadır. Eğer bakımınıza dikkat ediyor iseniz kullanacağınız materyalleri belirlemeden önce cildinizin yapısını belirlemeniz gerekmektedir. Eğer yüzünüzü yıkadıktan bir iki saat içerisinde cildiniz tekrar yağlanıyor ise yağlı bir cilt sahibi olma ihtimaliniz yüksektir. Bazı bölgeler yağlanıyor ise karma bir cilt yapınız var demektir ve işiniz biraz daha zordur. Bu tür yağlı cilt sahibi olan kadınlar da sivilce akne gibi cilt sorunları çok olsa da çabuk kırışmamak gibi de bir avantajı mevcut. Belli yaştan sonra doğal olarak cildin yağ salgısı almakta ve bu saatten sonra kullanılacak nemlendirici dikkatle seçilmelidir.

Diğer bir yanlış bilgi ise yağlanmanın cildin kirlenmesi sebebi ile olduğu kanısıdır.
Yağ salgısı hormanal bir tetikleyici etkisi ergenlik döneminde yoğun olmakta ve 30’ lu yaşlara doğru bu salgı üretimi azalmaktadır. Ergenlik dönemlerinde cildin yağlardan arındırılması için çok sık yıkamakta ama cilt üzerinde olması gereken minimum yağ oranı dahi ciltten arındırılmakta ve yağ üretimi olandan daha hızlı olmaktadır. Dolayısı ile cilt temizliği olması gerekenden fazla yapılmamalıdır.

İçerisinde yoğun alkol olan tonikler ile cilt temizliği yaparak yağ üretimi kısıtlanabilir.
Yoğun alkol içeren tonikler cilt üzerinde olması gereken minimum yağ tabakasından mahrum eder. Kısa süreli bir ferahlık hissi size yalancı bir rahatlama sağlayabilir. Lakin yağ bezleri ihtiyacın artması ile daha fazla ya salgısı yapacaktır. Dolayısı ile cildinizin doğal yağlı yapısına zıt olarak kuru olması tahriş ve deforme olmasını artıracak ve yıpranmayı ve yaşlanmayı hızlandıracaktır. Bu nedenle cildinizi temizlerken alkolsüz tonikler ve cilt yapınıza uygun temizleyiciler ile çok sık olmadan temizleyin.

Cildiniz kendi doğal yapısı ile en güzel görünüme ve sağlığa sahiptir. Günümüz dış etkenleri ve yanlış uygulamalar cildimizi yıpratmakta ve yapısını bozmaktadır. Bu yüzden cildimizin doğal yapısına ne kadar sadık kalabilir ve doğal cilt besleyiciler ile desteklersek o kadar sağlıklı doğal cilde sahip olabiliriz.

Yağlı ciltler için uygulanan yanlış bilgilerin düzeltilmesi ile ilgili bilgilendirme
Yağlı ciltler için uygulanan yanlış bilgilerin düzeltilmesi ile ilgili bilgilendirme
error: Kopyalamak mümkün değil !