Yağlı Cilt Bakımı ve Riskler

Yağlı ciltler sebum salgısının yoğun olmasından dolayı canlı ve sağlıklı hücrelere sahiptirler. Bu cilt tür ciltler kırışıklık ve yaşlanma gibi sağlık sorunları açısından şanslıdırlar. Fakat sivilce, gözenek problemleri ve enfeksiyonel sorunlar oldukça yaygın görülür. Ayrıca yağlı ciltler temiz bir cilt görünümünün süreklilik arz etmesi açısından şanssızdır. Çünkü çok çabuk kirlenirler. Cilt yüzeyinde yoğun yağlı tabakadan ötürü atmosferdeki kirler ve uçuşan toz parçacıkları kolayca cilt üzerinde tutunurlar. Bu sorunları tek tek ele alıp yağlı ciltlerin en doğal şekilde bakım yöntemleri ifade edilecektir.

Sivilce;

Yağlı ciltlerdeki sebum salgısının aşırı olması nedeni ile gözenekler çok sık tıkanırlar. Tıkanan gözeneklerde ise bakteri ve ya mikroorganizmalar üremeye başlar ve etrafına göre daha şişkin bir kabarıklık oluşur. Gözeneklerde giderek artan basınç son haddine geldiğinde patlar ve içerideki birikinti dışarı çıkar.

Sivilce sorununa çözüm ise gözenek açıcı maskelerin kullanılması gerekmektedir. Bu konuda buhar banyolar ve cilt maskeleri hazırlanıp uygulanabilir. ( bkz: buhar banyosu, bkz cilt maskesi)

Gözenek problemleri;

Yağlı ciltlerin bir diğer karakteristik özelliği de genelde gözeneklerin geniş olmasıdır. Bu durum birçok cilt sorununa davet olabileceği gibi cilt yüzeyinde bulunan kalıntıların içerlere nüfuz etmesine neden olmaktadır. İçerilere kadar girebilen kimyasallar ve kirler birçok cilt sorununa sebep olabilmektedir.

Gözeneklerin geniş ve sık olmasından dolayı yapılan bakımlarda da dikkatli olunması gerekmektedir. Yani kullanılan ürünlerin kimyasal olması ve ya çok kalitesiz ve yan etkilerinin çok fazla olması kesinlikle dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Bu nedenle makyaj dahil tüm bakım ürünlerinin doğal olması hayati önem taşımaktadır.

Enfeksiyonel sorunlar ve cilt temizliği;

Tüm cilt sorunları birbirini tetiklemektedir. Çoğunun nedenleri yada gelişimi bir diğerinin sebebi ya da gelişim aşamalarından birisi olmaktadır. Örneğin yüz temizliğine dikkat etmemek enfeksiyonel problemlere neden olabilmektedir. Ve enfeksiyon ve gözeneklerin tıkanması da sivilcelere neden olmaktadır. Yüz temizliğini sağlamak içinde yağ arındırıcı maskeler ve tonikler kullanılmaktadır. Bu konuda da daha önce yayınlanan cilt temizleme maske ve toniklerini okumanız önerilmektedir.

yağlı ciltler hakkında bilgilendirme yazısı
yağlı ciltler hakkında bilgilendirme yazısı

 

 

 

error: Kopyalamak mümkün değil !