Yağlı Ciltler İçin Sivilce Maskesi Önerileri

Yağlı ciltler için sivilce maskesi formülü

Ciltteki yağ bezelerinin aşırı salgılar üretmesi gözeneklerin açılmasına ve içerisinde çeşitli maddelerin birikmesine yol açar. Bu da zamanla ciltte sivilcelerin oluşmasına neden olmaktadır. Sebum içeriği yağ bezlerinin dar boyunlarını kapatır, dış ortamdan gelen ter ve toz ile tıkanan yağ bezleri salgının kese içinde birikmesi ve ikincil infeksiyon etkenlerinin oluşturduğu iltihap ile mikro apselere dönüşür. Bu mikro apselere halk arasında sivilce denir. Sivilce oluşumunda etken olan Propionibacterium acnes isimli gram pozitif bakteri yeryüzünde yüz milyonlarca ergen ve gencin cildinde oluşan enfeksiyondan sorumludur. Dünyada en yaygın enfeksiyon oluşturan mikro organizmalardan biridir.

Yağlı ve sivilceli ciltler için bakım maske tarifi

Yağlı ciltler için sivilce maskesi

Sivilcelerin önlenmesi için birçok doğal maske bulunmakla birlikte yağlı ciltler için en çok önerilen aspirin maskesidir. Aspirin maskesi yağlanmanın şiddetli olması durumunda tercih edilmelidir.

 

Hazırlanışı:

  • 3-4 tane aspirinin içine damlatılacak birkaç damla limonun karıştırılması ile oluşturulan bu maske temiz cilde sürülür
  • Bir müddet bekletilerek ılık suyla yıkanılır.
  • Dilerseniz yumuşaklık vermesi açısından bu karışımın içine bir çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

Aspirin içinde bulunan maddelerden dolayı ciltteki iltihaplanmaların ve çeşitli hastalıkların iyileşmesine olanak sağlar. İçine konulan limon ise asidik özelliği ile cildi kurutarak yağlanmasını önleyecektir. Yine limonun soyucu bir etkisi de vardır. Bu etki sivilce sonrası oluşacak lekelerin görünürlüğünü azaltarak yine yeni leke oluşumunu da önlemektedir. Bal ise cilde yumuşaklık ve duruluk verir

 

Az ve orta yağlı ciltler için sivilce maskesi

Orta derecede yada daha az yağlanma görülen ciltler için uygun olan bu maske ile sivilceleri kurutmak adına evde kolayca uygulayabileceğiniz diğer bir maske ise çilek ve yoğurtla yapılandır.

Hazırlanışı:

  • Bu maskeyi hazırlarken 4-5 adet çileği birkaç kaşık yoğurtla ezerek iyice karıştırmanız gerekir.
  • Daha sonra göz çevresi hariç önceden temizlenmiş yüze bu karışım uygulanır.
  • 10 dakikalık bir beklemenin ardından ılık suyla temizlenir.

Çilekte bulunan salisilik asit cildi temizleyerek aynı zamanda kurutur ve sivilce oluşumuna engeller. Maskeyi hazırlarken soyucu ve kurutucu etkisinden yararlanmak için içine birkaç damla limon suyu koyabilir yine yumuşaklık ve besleyicilik için de bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Çileğin içindeki C vitamini bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin yanında toksin maddelerinin vücuttan atılmasına da yardımcı olur. ( çilek ve yoğurt maskesi ile ilgili detaylı ve geniş bilgi için Bkz.1 ve Bkz.2 )

 

 

Yağlı ciltler için sivilce maskesi pratik önerileri

  • Cilt yapınıza uygun ürünleri kullanmaya özen gösterin. Cildinizi günde birkaç kere temiz ve ılık su ile yıkayın ve cildinizi çok temizlememeye özen gösterin. Çünkü cilt temizliği için kullanılan tonikler cildin PH dengesini bozabilmektedir.
  • Kullanacağınız tonik alkol içermemelidir. Çünkü alkol cildinizi tahriş edip dengesinin bozulmasına sebep olacaktır.
  • Yağlı ciltler için peeling uygun bir yöntem olmakla birlikte haftada bir kere, cildi tahriş etmeyen bir ürünün kullanılması gerekmektedir.
  • Makyajınızı akşam yatarken mutlaka temizleyin ve günlük bakımınızı ihmal etmeyin.

Yağlı ciltleri için sivilce maskesi kullananların yorumları:

Ayşe B(23-öğrenci): Yağlı ciltler için sivilce maskesi olduğunu duydum ve formülü araştırıp kendim de eklemeler yaparak kullanmaya başladım. Oldukça büyük faydası oldu cildimde sivilceler azaldı ve sönmeye başladı.

Temim M.(27-ev hanımı) Ayşe teyze evde hazırlama formüller ile sivilce maskesi hazırlıyordu. Kendimin yağlı cildim olduğu için bana özel yağlı ciltler için sivilce maskesi formülü hazırlayarak bana kullandı. İyi geldi şimdi 5 aylık hamileyim, bebek bekliyorum.

Hamza G. (33-işçi) Ben düzenli protein tozu ve takviye alıyordum ağır spor yapıyordum. Bunların karaciğerimi yorması sonucu yüzümde ve sırtımda çok sayıda karaciğerde ve deride yağlanmadan mütevellit sivilce çıktı. Bende yağlı ciltler için sivilce maskesi formülü araştırıp hazırladım düzenli bu karışımı yiyorum, zamanla sivilcelerin geçeceğini ümit ediyorum.

Hasan B. (24-otobüs şoförü) Ben günde 10 saat oturarak iş işleyen bir emekçiyim oturak yerimde sürekli sivilceler çıkmakta ve sürekli oturduğum zaman bunlar iltihaplanarak akıntı ve kötü kokulu hal almaktadır. 120 kiloyum. Bu sorun beni hayattan soğuttu ve kendim yağlı bir cilde sahip olduğum ve sürekli yağlanma eğiliminde bir bünyem olduğu için oturak bölgemde yağlı ciltler için sivilce maskesi kullanmayı tercih ettim. Düzenli kullanımda oturak bölgemin düzeleceğine inancım var.

yoğurt ve aspirin ile cilt bakımı                                      Yağlı ciltler için sivilce maskesi pratik kullanımı ve sivilcelere evde çözümler.

error: Kopyalamak mümkün değil !