Yağlı Saçlar ve Arındırıcı Maskeler

Yağlı saçlar saç tellerinde biriken kirin çabucak ortaya çıktığı ve çok çabuk kirlenen saç tiplerinden biridir. Düzenli olarak bakım isteyen yağlı saçlara sahip olmayı neredeyse hiçbir  bayan istemez. Ancak yağlı saçlar varsa hem düzenli bakım, hem de uygun maskeler kullanmak şarttır. Saç tipi yağlı olan bayanların düzenli olarak saçlarını kestirmesi ya da kırıklarını aldırarak aşırı yağlanmaya karşı saçları savunmasız bırakmaması gerekir. Bununla birlikte sürekli saçın yağlanmasından rahatsız olan kişilerin en sık yaptığı hatalardan birisi de saçı sürekli olarak yıkamak ve yetmezmiş gibi sıcak su kullanarak derinin daha çabuk yağlanmasına yol açmaktır. Bunun yerine yağlı saçlar için arındırıcı maskeler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yağlı Saçlar İçin Yoğurt Maskesi

Malzemeler

  • Yarım kase yağsız yoğurt
  • 1 çay kaşığı limon
  • 1 çay kaşığı elma sirkesi

Not: Yoğurt maskesi için kullanacağınız yoğurdun tam yağsız olması ve elma sirkesinin doğal olması maskeden verim alabilmeniz açısından son derece önemli bir detaydır.

Uygulanışı

Tüm malzemeleri genişçe bir kasenin içerisinde tahta kaşık kullanarak iyice karıştırın. Ardından maskeyi saç diplerinden başlayarak tüm saça uygulayın. Maske saçınızda 15 dakika kadar bekledikten sonra doğal bir şampuan ve ılık su ile saçlarınızı iyice yıkayın.

Yoğurt içeriğindeki protein ve kalsiyum sayesinde saçlarınızı besleyerek fazla yağın temizlenmesini sağlayacaktır. Aynı şekilde yağlı saçlara doğal maske tarifi içerisinde yer alan bal ve elma sirkesi de saçlarınızı yağdan arındırarak nemlendirici ve temizleyici etki gösterecektir.

Yağlı Saçlar İçin Çilek Maskesi

Malzemeler

  • 4-5 adet çilek
  • 1 yemek kaşığı yağsız yoğurt

Uygulanışı

Yağlı saçlar için çilek maskesi tarifine başlamadan önce çilekleri blenderden geçirerek küçük bir kaseye alın. Ardından 1 yemek kaşığı yağsız yoğurdu da ilave ederek iyice karıştırın. Hazırladığınız maskeyi tüm saça uygulayarak 15-20 dakika kadar bekletin ve saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Çilek maskesi saçlarınızı yağdan arındırarak besleyecektir.

Uyarı: Yağlı saçlar için verilen arındırıcı maske tariflerinde yer alan malzemelerden herhangi birine alerjiniz olup olmadığını mutlaka test ediniz. Test için maskeden az bir miktar alarak bileğinize sürerek biraz beklemeniz yeterlidir.

Yağlı saçlar ve bakım önerileri konulu yazı
Yağlı saçlar ve bakım önerileri konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !